MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

KALICI YAZ SAATİYLE 6 MİLYAR TL’LİK ENERJİ TASARRUFU LAFTA KALDI (BİRGÜN)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez`in 2016`da başlatılan kalıcı yaz saati uygulaması kapsamında 6 milyar TL`lik tasarruf edildiği yönündeki açıklamasını doğrulayacak bir veri olmadığını söyledi.

Uygulamanın, "Yıllık 2,5 milyar TL tasarruf" hedefiyle yola çıktığını anımsatan Özdağ, açıklanan hedeflerle bugün ortaya konulan hedefler arasında dağlar kadar fark olduğunu belirtti.

Dönmez`in yıllık 1.13 milyar kilowaatsaat tasarruf edildiğini ileri sürdüğünü kaydeden Özdağ, "Yılda 1.13 milyar kilowaatsaat 2020 yılı tüketim verileri esas alındığında yıllık binde 3,7`lik bir tasarruf anlamına geliyor. Ancak bunu kanıtlayan bilimsel bir veri henüz ortada yok. Yani bu açıklama doğru olsa bile hedeflerin çok gerisinde kalındığı görülüyor"diye konuştu.
TÜKETİM ARTTI
EMO`nun, "Enerji İşleri Genel Müdürlüğü Aylık Elektrik İstatistikleri Raporu"ndaki elektrik tüketim verilerini paylaşan Özdağ, "Raporda, yaz saatinin kalıcı olarak uygulanmaya başlandığı 2016 ve 2017 yıllarının ilk aylarında gereksiz bir elektrik tüketimi yaratıldığı görülüyor" dedi. 2016`nın Kasım ve Aralık aylarındaki elektrik tüketiminin 2015`in aynı dönemine oranla sırasıyla yüzde 6,66 ve yüzde 5,97 arttığını vurgulayan Özdağ, şunları kaydetti:
"Aralık 2016 ve Ocak 2017`de, Türkiye`nin elektrik ihtiyacının karşılanamadığı doğalgaz ve elektrik üretim krizi yaşandı. Bu nedenle bu aylardaki tüketim artışları, elektrik verilemediği için baskılandı. Buna rağmen elektrik tüketim artışı Ocak 2017`de de yüzde 5,75 oldu. Artış oranı Şubat 2017`de yüzde 6,22, Mart 2017`de ise yüzde 6,43`e ulaşmıştır. Uyarıları dinlemeyen, kış saati uygulamasını kaldıranların yaşattığı bu zarara ek olarak, sanayide ve hizmet sektöründe üretim ve verimlilik de olumlu etkilenmedi. Ayrıca, AB ülkeleriyle açılan zaman farkı, ihracat ilişkilerini de olumsuz etkiledi. Binalarda yakıt tüketimi arttı, işyerleri geç aydınlanan gün için daha fazla elektrik öderken, kaza sayısı ve asayiş sorunları katlandı."


 BBNTÜRK- HABERLER

30.11.2021
 


Çok Okunanlar


KALICI YAZ SAATİ UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLADI, KIŞ SAATİ NEDEN UYGULANMIYOR? (EVRENSEL.NET)

2022 YILI EN AZ ÜCRETLERİ BELİRLENDİ

2022 YILI SMM BAŞVURULARI BAŞLIYOR

EMANET 2021 BAŞLIYOR

ASANSÖR SEMPOZYUMU

MESLEK ALANLARI BELİRLEME ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

13. ULUSLARARASI ELECO 2021 KONFERANSI

SAATLERE AYAR ARANIYOR (OKSİJEN)

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN GAZİANTEP ŞUBE’YE ZİYARET

TMMOB 13. ENERJİ SEMPOZYUMU 9-11 ARALIKTA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Okunma Sayısı: 13


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.