MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

“KALICI YAZ SAATİ UYGULAMASINDAN VATANDAŞIN YÜZDE 70’İ MAĞDUR” (SOZCU.COM.TR)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in kalıcı yaz saati uygulamasına ilişkin 5 yılda 6,82 milyar kilovatsaat enerji tasarrufu yapıldığı yönündeki açıklamasına Elektrik Mühendisleri Odası’ndan itiraz geldi. EMO Başkanı Bülent Pala, “Türkiye saati Suudi Arabistan’a sabitlendi. Vatandaşın yüzde 70’i mağdur. Bakanın söylediği rakam için kör karanlıkta yol almaya değer mi?” dedi.
 

 

Kalıcı yaz saati uygulamasına ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez‘in açıklamaları Elektrik Mühendisleri Odası tarafından tatmin edici bulunmadı.

Dönmez‘in "Sabit saat uygulamasına başladığımız 2016 yılından bugüne kadar elde ettiğimiz toplam tasarruf 6,82 milyar kilovatsaat elektrik oldu. Bu tasarrufun parasal karşılığı ise yaklaşık 6 milyar lira oldu" sözlerini değerlendiren EMO Başkanı Bülent Pala, "Bilimsel bir veri henüz ortada yok" diye konuştu.

TÜRKİYE, SUUDİ ARABİSTAN‘A SABİTLENDİ

Kalıcı yaz saati uygulamasının vatandaşı canından bezdirdiğini ifade eden Pala, SÖZCܑye yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Vatandaşı canından bezdiren kalıcı yaz saati uygulamasının içinde bulunduğumuz tek adam rejiminin sonuçlarından biridir. Bilindiği üzere 7 Eylül 2016 tarihli Bakanlar Kurulu Kararıyla 1972‘den beri uygulanan yaz-kış saati ayrımı uygulamasından vazgeçildi.

Tek saat olarak ‘GMT+3‘ (Greenwich Mean Time) Suudi Arabistan‘a sabitlendi. Avrupa‘nın geneliyle kışın yaklaşık 1 saat olan zaman farkımız 2 saat farka çıkarıldı."

2017‘DEKİ AÇIKLAMAYI HATIRLATTI: "DÜZELTME YAPMADILAR‘

EMO‘nun 2017 yılında aylık elektrik tüketim artışları üzerinden yaptığı çalışmanın yaz saati uygulamasında tasarruf sağlamadığını ortaya çıkardığını söyleyen Pala, "2017 Eylül ayında odamız açıkladı. Ne bakanlık ne de EPDK bizim iddialarımızı tekzip edemedi. Geçerliğini koruyor. O dönemde odamızın aylık elektrik tüketim artışları üzerinden yaptığı çalışma yaz saati uygulamasının kalıcılaştırılmasının enerji tüketiminde tasarruf sağlamadığını göstermiştir" ifadelerini kullandı.

TÜKETİM DAHA DA ARTTI

2017 yılındaki çalışmanın yeni uygulamanın etkilediği 2016 yılı Kasım ve Aralık ayları ile 2017 yılı ilk üç ayını kapsadığını hatırlatan Pala, şöyle konuştu:

"Yaz saati uygulamasının kalıcılaştırıldığı kış aylarında fazladan yaklaşık 7 milyar kilovat saat tüketim ortaya çıkmıştı. Bu da 2,8 milyar liralık bir maliyet demektir. Bu hesabın 2021 Ekim tarifesine göre karşılığı ise 6,4 milyar liradır.

Bu çalışma Enerji İşleri Genel Müdürlüğünün aylık elektrik istatistikleri raporundaki tüketim verileri esas alınıp hazırlanmıştı. Bu artışların ne TÜİK verileri üzerinden sanayi üretimi ile ne de meteorolojik mevsimsel açıklamasının karşılığı yoktur."

VERİLERE BAKILDIĞINDA TASARRUF BİNDE 3,7

Bakanlığın kalıcı yaz saatine geçerken ilk yıl 2,5 milyar liralık tasarruf edileceğini, tüketici tasarrufunun ise 977 milyon lira olarak gerçekleşeceği açıklamasını yaptığını hatırlatan Pala sözlerini şöyle sürdürdü:

*Oysa bugün bakanlığın basına yansıyan açıklamalarına göre 2016 yılından bugüne kadar elde edilen toplam enerji tasarrufu 6,82 milyar, yani yıllık ortalama 1.13 milyar kilovatsaat (kWh) olmuş.

* 2020 yılı tüketim verileri esas alındığında yıllık binde 3,7‘lik bir tasarruf anlamına geliyor. Ancak bunu kanıtlayan ortada bir rapor, belge, bilimsel bir veri henüz ortada yok.

* Bu açıklama doğru olsa bile hedeflerin çok gerisinde kalındığı da bir gerçek.

* EMO olarak bizim için 1 kilovatsaat tasarruf bile çok önemli.

* Ancak sonuçta Türkiye`nin nüfusunun ve ekonomisinin, dış ticaret hacminin yüzde 60-70`inin mağdur olduğu, her şeyin altüst olduğu bir uygulama var ortada.

* Bakanın söylediği rakam için kör karanlıkta yol almaya değer mi? Toplumun enerjisinin, motivasyonunun düşmesine değer mi?

 


 

 

Bağlantılar

www.sozcu.com.tr/2021/gundem/kalici-yaz-saati-uygulamasindan-vatandasin-yuzde-70i-magdur-6784771/
 


BBNTÜRK- HABERLER

30.11.2021
 


Çok Okunanlar


KALICI YAZ SAATİ UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLADI, KIŞ SAATİ NEDEN UYGULANMIYOR? (EVRENSEL.NET)

2022 YILI EN AZ ÜCRETLERİ BELİRLENDİ

2022 YILI SMM BAŞVURULARI BAŞLIYOR

EMANET 2021 BAŞLIYOR

ASANSÖR SEMPOZYUMU

MESLEK ALANLARI BELİRLEME ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

13. ULUSLARARASI ELECO 2021 KONFERANSI

SAATLERE AYAR ARANIYOR (OKSİJEN)

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN GAZİANTEP ŞUBE’YE ZİYARET

TMMOB 13. ENERJİ SEMPOZYUMU 9-11 ARALIKTA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Okunma Sayısı: 20


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.