MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ 469. SAYI ÇIKTI


HABER


 
Elektrik Mühendisliği Dergisi’nin yeni sayısında, geçtiğimiz aylarda yaşanan Türkiye tarihinin en büyük orman yangınları dosya konusu olarak işlendi. “Felakete Dönüşen Orman Yangınları” kapağıyla yayımlanan dergide, yapay zeka, meslek alanlarımızdaki yükseköğretim ve teknik konulara yönelik makaleler de yer aldı.
 

 

Elektrik Mühendisliği Dergisi`nin 469. sayısı yayımlandı. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Pala, dergide yer alan "EMO`dan" yazısında, ekonomik kriz ve salgın koşullarının yarattığı olumsuzluklara dikkat çekerken, 19 yıldır iktidarda olan AKP`nin bunalımdan çıkış olanağı sağlayacak bir politika ortaya koyamadığına işaret etti. Elektrikten doğalgaza, gıdadan ulaşıma her alanda yapılan yüksek zamları eleştiren Pala, TEİAŞ`ın özelleştirilmesi kararına da tepki göstererek buna karşı sonuna kadar mücadele edeceklerini bildirdi.

Dergide, "EMO`dan Haberler" bölümünün ardından, 16 Ekim 2021`de yitirdiğimiz TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Ataç anısına kaleme alınan "Yaşanmış Ufuk`lu Yıllar" yazısı yer alıyor. EMO 47. Dönem Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şaban Filiz`in hazırladığı yazıda, eşi ve yakın dostları Ufuk Ataç`ı duygu dolu bir dille anlatıyor, fotoğraflar eşliğinde anılarını paylaşıyorlar.

Dosya yazıları, derginin editörlüğünü üstlenen Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Ekber Özdemir`in "Orman Yangınlarının Erken Algılanması İçin Kablosuz Algılayıcı Düğüm Teknolojisi" başlıklı yazısı ile başlıyor. Yazıda, bu alandaki yeni teknolojik gelişmeler aktarılırken, orman yangınlarıyla etkin mücadele yapabilmenin ilk ve en önemli koşulunun erken tespit olduğuna dikkat çekiliyor.

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Atmiş "Türkiye`de Ormansızlaşmanın Boyutları" başlıklı yazısında, orman varlığının nasıl kaybedildiği ve iktidarın yanlış ormancılık politikalarını anlatırken, "Ekonomiyi ihracat, enerji ve inşaat sektörleriyle ayakta tutmaya çalışan bu iktidar, bu 3 sektörü de ormanları yok ederek ayakta tutmaya çalışmaktadır" diyor. 2020 yılında önceki yılların ortalamasının 3 katı büyüklüğünde orman yangını çıkmasının 2021 yılı için de bir uyarı olduğunu, ancak bu uyarının dikkate alınmadığını belirten Atmiş, yaşanan felaketin en büyük nedeninin öngörüsüzlük ve tedbirsizlik olduğunu vurguluyor.

Dosya konusu "Elektriğin Tetiklediği Orman Yangınları" yazısı ile tamamlanıyor. EMO 47. Dönem İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Komisyonu Başkanı Aydın Keçeci ve Komisyon Üyesi Seyfettin Yumrukaya`nın bu yazısında, yıldırım kaynaklı ve iletim hatlarının neden olduğu orman yangınları üzerinde duruluyor ve yangınların yıkıcı felaketlere dönüşmemesi için yapılması gerekenler sıralanıyor.

Dergi yazıları daha sonra üniversite sınavlarında EMO`nun mesleki kapsamında bulunan yükseköğretim alanlarına yönelik öğrenci tercihleri dikkate alınarak hazırlanan "Kontenjanlar Boş Kaldı, Bölümler Kapandı" yazısı ile devam ediyor. EMO Basın Birimi`nden Bahar Tanrısever`in yazısında, yıllardır kapasite, altyapı ve nitelik unsurları dikkate alınmadan açılan birçok bölümün kontenjanları dolmadığı için kapatıldığı bilgisi paylaşılıyor.

Doç. Dr. Ali Ekber Özdemir, dergide yer alan "Yapay Zeka, Kavramlar, Yöntemler ve Uygulamalar" başlıklı yazısında, gelişen teknoloji ile her geçen gün daha sık işitmeye başladığımız yapay zeka konusunu mercek altına alıyor. Yazıda yapay zekanın hangi alanlarda ve nasıl kullanıldığı grafik ve şekiller eşliğinde anlatılıyor.

Ardından Elektrik Yüksek Mühendisi Ali Çelik`in "154 kV Transformatör Merkezi Topraklama Ağı Hesabı" başlıklı yazı geliyor. Yazıda ilgili standart ve mevzuatlar uyarınca bir topraklama sistemi hesabı ve tasarımı konusunda bilgi aktarılıyor.

Elektrik Mühendisi Mustafa Serdar Çınarlı`nın, "Av. Güney Dinç`in Ardından" başlıklı yazısında, mühendislerin yetki mücadelesi, AİHM ve demokratikleşme alanında önemli katkılarda bulunan Güney Dinç, çalışmalarından örnekler verilerek anılıyor.

Dergi yazıları EMO 47. Dönem komisyonlarının çalışmaları hakkında kısa bilgiler verilen bölüm ile sona eriyor.

Düzenli olarak yayımladığımız elektrik istatistikleri ve Necla Dulkadiroğlu‘nun hazırladığı kitap tanıtımları bu dergimizde de bulunuyor.

Dergimiz, Tayfun Akgül`ün orman yangınları temalı karikatürünün yer aldığı "Fennikarikatürler" sayfası ile tamamlanıyor.

Dergimize aşağıdaki bağlantıdan elektronik ortamda ulaşabilirsiniz.

 

Bağlantılar

www.emo.org.tr/yayinlar/dergi_goster.php?kodu=1268&dergi=1
 


ÇALIŞMA YAŞAMINDA KADINA YÖNELİK ŞİDDET VE MÜCADELE

28.11.2022
 


Çok Okunanlar


ELECO 2022 BAŞLIYOR

NÜKLEER SANTRAL FAALİYETLERİNE İZİN VERMEYECEĞİZ!

TV 100- HABERLER

KADRO ARTIŞI VE İSTİHDAM ZORUNLULUĞU ÇAĞRISI

NÜKLEERDE ISRAR CİDDİYETSİZLİKTİR

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI

EMO KADIN BÜLTENİ 9. SAYI ÇIKTI

EMO ONUR KURULU VE SORUŞTURMACI ORTAK TOPLANTISI

NÜKLEERDE ISRAR CİDDİYETSİZLİKTİR

FOX TV- ANA HABER

Okunma Sayısı: 488


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.