MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

KAPILARI UZMANLARA AÇIN! (HABERCİ MERSİN)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 

Sık sık uzmanlara kapılarını açmamakla eleştirilen Akkuyu Nükleer Santrali için düzenlenen sanal tur etkinliğini göz boyama olarak yorumlayan NKP Dönem Sözcüsü Uğur Tülay, "Kapıları uzmanlara, Nükleer Karşıtı Platforma açın" çağrısı yaptı.

Kapıları uzmanlara açın!

A.Ş., bu  yıl ‘Açık Kapı Günü‘ pandemi nedeniyle çevrimiçi olarak gerçekleştirdi. Etkinliğe katılanlar, Mersin‘de yapımı devam eden Türkiye‘nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu Nükleer Güç Santralindeki (NGS) çalışmaların son durumu hakkında bilgilendirilirken, santralin inşaat sahasını da sanal turla gezme olanağı buldu.

Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, "İşler tüm hızıyla devam ediyor ve burada bu faal çalışmalarla geçen her gün, Türkiye‘yi tarihi bir noktaya daha da yakınlaştırıyor. Bu da birinci ünitenin devreye alınacağı 2023 tarihi" dedi.

SORULAR HAVADA KALDI!

Etkinliğe katılanlardan Mersin Nükleer Karşıtı Platform Sözcüsü, elektrik mühendisi Uğur Tülay ise sanal tur etkinliğini göz boyama olarak yorumladı. Etkinliğe katılmak isteyenlerin online başvuru yapması ile değerlendirmeye alındığını ve onay alanların etkinliğe dahil olabildiğini söyleyen Tülay, genel bilgilendirme sonrası katılımcılardan soru alındığını ancak bunlara verilen yanıtların genelleme şeklinde yapıldığını ifade etti.

Tülay, örneğin, "Küresel iklim değişikliğinin Akkuyu NGS‘yi nasıl etkileyeceği" sorusuna, nükleer santralin havadan ve iklimlerden etkilenmeyeceğinin aktarıldığını kaydetti. Gülnar Kültür Derneği‘nin, "NGS ekonomik ve teknik olarak nasıl etki sağlayacak?" sorusuna, NGS‘nin Rusya ile Türkiye arasında bir köprü olacağı, istihdamı arttırıp, sera gazı emisyonunu azaltacağı cevabının geldiğini belirten Tülay, Silifke Kültür Derneği‘nin, "NGS yöremizde iklim koşullarını nasıl etkileyecek?" sorusuna da, proje sürecinde dünyanın her yerinde her şartta NGS‘ler olduğu ve bu NGS‘lerin bulunduğu iklim ve coğrafyaya hiç zarar vermeyerek, sebze ve meyvelerin rahatlıkla yenebildiğinin aktarıldığını söyledi.

Erdemli Kültür Derneği‘nin "Akkuyu NGS balıkçılığımızı etkiler mi?" sorusuna ise "NGS balıkçılığa ve deniz suyuna etki etmeyecek, sadece deniz suyu 0,5 santigrat derece artacak. Buda deniz florasına etki etmeyeceği için rahatlıkla deniz ürünleri ve balıklar tüketilebilecek" yanıtı verildiğini aktaran Uğur Tülay, kendisinin de 3 soru sorduğunu kaydetti.

NKP NEDEN AKKUYU‘YA SOKULMUYOR?

İlk olarak Akkuyu‘da bağımsız bir denetleme kurumu olup olmadığını sorduğunu dile getiren Tülay, "Sorum; Akkuyu‘nun üretime geçtikten sonra sahibi olacağı ve şuan denetimleri Fransızların yaptığı şeklinde cevaplandı. Diğer sorum bölgeden geçen ve yüzyıllardır uyuyan Ecemiş Fay hattının aktif olması ile oluşabilecek olumsuzluğun, güvenlik sorununun nasıl aşılacağı oldu. Üçüncü sorum ise NKP bileşenlerinin neden Akkuyu‘ya sokulmadığı ile ilgiliydi. Bu sorulara cevap verilmedi" dedi. Özellikle istihdama katkı ve Türkiye‘den malzeme teminine vurgu yapılan etkinlikte sanal olarak 4‘üncü ünitenin de gezdirildiğini kaydeden Tülay, Akkuyu Nükleer Güç Santrali‘ndeki güvenlik önlemlerinin de özellikle altının çizildiğini, hava sahasına kapalı olduğu, hatta dron dahi uçurulamayacağının aktarıldığını bildirdi. SENARYO TEPKİSİ Sonuç olarak etkinliği; önceden hazırlanmış bir senaryo dahilinde insanların gözünü boyayarak kazanmak ve sevimli görünmek adına yapılan bir çalışma olarak değerlendiren Tülay, "Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Genel Merkezi olarak Akkuyu Nüklere Güç Santrali sahasında inceleme yapmak için bir çok defa talepte bulunduk ancak müspet bir cevap alamadık. Bu etkinlikte kapıların açıldığı söyleniyor ancak önceden oluşturulan bir senaryo ile sorular cevaplandı. Kapılar uzmanlara, nükleer karşıtı platforma açılmalıdır" diye konuştu.


 EVRENSEL TV- ÇEPEÇEVRE YAŞAM

21.01.2022
 


Çok Okunanlar


ZAMLI YENİ YIL MÜJDESİ

ZAMLI YENİ YIL MÜJDESİ

KRT TV- GÜN İZİ

ZAMLARI GERİ ALIN!

YALAN VE ALGI ENFLASYONU (İSTİKBAL GAZETESİ)

ENERJİMİZİ YURTDIŞINDA BİR VANAYA BAĞIMLI HALE GETİREN POLİTİKALARA İTİRAZ EDİYORUZ

İBB-YAZ SAATİ UYGULAMASINA NEDEN SON VERİLMELİ?

YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN

TMMOB 13. ENERJİ SEMPOZYUMU SONUÇ BİLDİRGESİ

ERTELENMİŞ DÜŞLERİN GERÇEKLEŞTİĞİ BİR YIL DİLEĞİYLE!

Okunma Sayısı: 11


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.