MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

TMMOB 13. ENERJİ SEMPOZYUMU TAMAMLANDI


HABER


 
TMMOB adına Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından “Enerji, Yaşam ve Demokratikleşme” ana temasıyla düzenlenen “TMMOB 13. Enerji Sempozyumu”, 9-11 Aralık 2021 tarihlerinde çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. Sempozyumda, enerji sektörünün bugünü ve geleceği, enerji politikaları, ekolojiye etkisi, yeniden kamusallaşma ve nükleer enerjinin de aralarında bulunduğu pek çok konu tartışılarak, sorunlar ve çözüm önerileri ortaya konuldu.
 

TMMOB 13. Enerji Sempozyumu`nun ilk günü 9 Aralık 2021`de Düzenleme Kurulu Başkanı Remzi Çınar, EMO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Pala ve TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz`ın konuşmalarıyla başladı. Etkinliğin açılış oturumu "Dünya ve Türkiye`de Enerji Görünümü, Neler Oluyor, Türkiye Neler Yapmalı?" başlığında gerçekleştirildi. TMMOB Enerji Çalışma Grubu Başkanı Teoman Alptürk`ün yönettiği oturumda, Makina Mühendisleri Odası (MMO) Enerji Çalışma Grubu Başkanı ve TMMOB Enerji Çalışma Grubu 2. Başkanı Oğuz Türkyılmaz sunum yaptı.

 "Küresel ve Ulusal Enerji Politikaları ve Enerjide Demokratikleşme" başlıklı panel Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Ali Uğurlu`nun yöneticiliğinde başladı. Panelde TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi-21. Yüzyıl İçin Planlama Grubu Üyesi Necdet Pamir, "Küresel ve Bölgesel Gelişmeler Kıskacında Türkiye`nin Enerji Darboğazı"; İktisatçı – Yazar Prof. Dr. Aziz Konukman, "Enerji Sektörü Nereye Dönüşüyor?"; TMMOB-MMO Enerji Çalışma Grubu Üyesi Orhan Aytaç, "Özel Elektrik Üreticilerine Verilen Destekler" ve Maden Mühendisleri Odası`ndan Dr. Nejat Tamzok "Enerji Dönüşümü Sürecinde Dünya`da ve Türkiye`de Fosil Yakıtların Geleceği" konusunda sunumlarını ve görüşlerini paylaştılar.

Sempozyumda 2. Gün…

Sempozyumun ikinci günü "Enerji Üretim Türleri ve Ekolojiye Etkileri-1" başlıklı oturum ile başladı. TMMOB Yürütme Kurulu Üyesi Mehmet Besleme`nin yönettiği oturumda, Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Baki Remzi Suiçmez "JES`lerin Tarıma ve Çevreye Etkileri"; Meteoroloji Mühendisleri Odası 2. Başkanı İsmail Küçük "Küçük HES`ler ve Türkiye Gerçeği"; EMO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ "Biyokütle Santrallar" ve Jeoloji Mühendisleri Odası`ndan Tevfik Fikret Tekin "Kömür Santralleri ve Çevresel Etkileri" başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler.

Oturumun ikinci bölümü EMO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Çiğdem Gündoğan Türker`in başkanlığında öğleden sonra devam etti. Oturumda Elektrik Mühendisi Arif Künar "Enerji Verimliliği ve Enerjinin Etkin Kullanımı"; ODTÜ Fizik Bölümü`nden Dr. Bülent Arslan, "Işık Kirliliği; Etkileri, Engelleme Yöntemleri ve Kamu Politikaları"; ZMO`dan Prof. Dr. Ahmet Çolak, "Tarımsal Üretimde Teknoloji Enerji ve Su Yönetimi" ve Türk Tabipleri Birliği`nden Prof. Dr. Kayıhan Pala, "Enerji Üretim Sistemlerinin Halk Sağlığı Açısından Etkileri" başlıklarında sunumlarını yaptılar.

Sempozyumun ikinci gün son oturumu "Kamusallaşma Yeniden" başlığı altında EMO 38, 42 ve 43. dönemler YK Başkanı Cengiz Göltaş`ın yöneticiliğinde gerçekleştirildi. Oturumda, Teoman Alptürk "Enerji Sektöründe Yeniden Kamulaştırma, TEİAŞ Özelleştirmesi"; Enerji Uzmanı İsmet Turan, "Üretim, İletim ve Dağıtımın Özerk ‘Sistem Mimarisi` ile Yönetimi"; GÜNDER Genel Sekreteri Faruk Telemcioğlu "Enerji Kooperatifleri" ve Elektrik Mühendisi Muammer Argün de "Yenilenebilir Enerji Entegrasyonu" konulu sunumlarını aktardılar.

Sempozyumda 3. Gün…

Etkinliğin son günü "Yeşil Mutabakat-Yeşil Dönüşüm" konulu oturum Düzenleme Kurulu Başkanı Remzi Çınar`ın başkanlığında başladı. Oturumda, TMMOB EMO Merkez Enerji Komisyonu Başkanı Tanay Sıdkı Uyar "Yeşil Dönüşüm ve Türkiye"; TMMOB Çevre Mühendisleri Odası YK. Başkanı Ahmet Dursun Kahraman "İklim Seyri ve Türkiye" ve Oğuz Türkyılmaz "Yeşil Mutabakat ve Yeşil Dönüşüme Eleştirel Bir Bakış" konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.

Üçüncü gün ikinci oturumunu EMO 39 ve 40. dönemler YK Başkanı Kemal Ulusaler`in yönettiği "Türkiye`de Enerji Projeksiyonları ve Algı Yönetimi" başlığında, Ekonomist – Yazar Hakan Özyıldız "Varlık Fonu"; İktisatçı – Yazar Prof. Dr. Seyhan Erdoğdu "Enerji Yoksulluğu" ve Teoman Alptürk "Kurulu Güç Gerçeği, Üretim Tüketim Dengesi Elektrikte Üretim ve Kaynak Planlaması" sunumlarla gerçekleştirildi.

Sempozyumun son paneli "Nükleer Enerji Politikaları ve Yıkımları" başlığında TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Küçük tarafından yönetildi. Panel, Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan "Çernobil`in Gölgesinde Eğitim Kültür ve Turizm Kenti Sinop Gerçeği"; CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı "Nükleer Çılgınlık"; TMMOB Akkuyu Nükleer Santrali İzleme Komitesi Başkanı, Elektrik Mühendisi Bülent Damar "Türkiye`ye Nükleer Santral Gerekli Değildir" ve Sinop NKP Avukatı Av. Mehmet Horuş "Nükleerin Hukuka Zararları" başlıklarında konuşmalar ile tamamlandı.

 

Sempozyumun 1. gün kayıtlarına

 https://www.youtube.com/watch?v=nPMHGW5DA4Y

2. gün kayıtlarına https://www.youtube.com/watch?v=iqRWHWdITRg

3. gün kayıtlarına https://www.youtube.com/watch?v=T4p6fuASBF0

adresinden ulaşılabilir.

Tüm video kayıtları için https://www.youtube.com/TMMOBEMOTV bağlantısıyla EMO TV ziyaret edilebilir.

 CUMHURİYET TV- GÜNDEM ÖZEL

13.05.2023
 


Çok Okunanlar


ÜYE AİDAT BORÇLARI YAPILANDIRMA SÜRESİ UZATILDI

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI TALEPLERİNİ AÇIKLADI! (ENERJİEKONOMİSİ.COM)

YENİ YÖNETİMDEN TALEPLER

TEMİZ ENERJİ TEKNOLOJİLERİ FUARI VE KONGRESİ (WENERGY’23)

CUMHURİYET TV- GÜNDEM ÖZEL

ELEKTRİK TARİFELERİNİN İNCELENMESİ RAPORU

EMO’DAN VATANDAŞ YARARINA ELEKTRİK HİZMETİ TALEPLERİ (ENERJİGUNLUGU.NET)

TURNUSOL TV- SÖYLEŞİ

SÜRDÜRÜLEBİLİR SU, GIDA VE ENERJİ İÇİN İKLİM POLİTİKALARI

TURNUSOL TV- SÖYLEŞİ

Okunma Sayısı: 194


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.