MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

HALDUN BÜYÜKDORA`YI ANIYORUZ 
EMO İzmir Şubesi 6. Dönem Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, 14. ve 15. Dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı ve EMO 32. Dönem Onur Kurulu üyeliği görevlerinde bulunan Elektrik Mühendisi HALDUN BÜYÜKDORA’yı aramızdan ayrılışının 12. yılında saygıyla anıyoruz.
 

Haldun Büyükdora, 1934 yılında Kayseri‘de doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Eskişehir`de tamamlamasının ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Teknik Okulu`ndan 1960 yılında elektrik mühendisi olarak mezun oldu. Mezun olmasının hemen ardından 1319 sicil numarasıyla Elektrik Mühendisleri Odası`na üye olan Büyükdora, meslek hayatına ise Elektrik İşleri Etüt İdaresi`nde (EİEİ) başladı. Kısa süre sonra Etibank Batı Anadolu Şebeke Müdürlüğü`ne geçiş yaptı. Batı Anadolu Şebeke Müdürlüğü`nde farklı görevlerde bulunduktan sonra Elazığ‘da Güney Anadolu Bölge Müdürü olarak iki yıl çalıştı. Ardından geri döndüğü Batı Anadolu Şebeke Müdürlüğü`nde müdür yardımcısı iken 1975 yılında istifa ederek kamu görevinden ayrıldı. 15 yıl süreyle enerji nakil hatları ve trafo merkezi projelendirme ve taahhüdü konularında çalıştı. 1990 yılında yeniden kamu görevine dönen Büyükdora, Türkiye Elektrik Kurumu`nda (TEK) İşletme ve Bakım Müdürü görevini yürütürken, 1995 yılında emekli oldu. 

Meslek yaşamının yanında Oda çalışmaları içerisinde de yer alan Büyükdora, 20 Ocak 1973 tarihinde gerçekleştirilen EMO İzmir Şubesi 6. Olağan Genel Kurulu`nda Yönetim Kurulu`na seçildi. Büyükdora`nın başkan yardımcılığını üstlendiği ve 19 Ocak 1974 tarihine kadar süren 6. Dönem çalışmaları kapsamında, İzmir Belediyesi`nin aldığı 10 daire kadar yapılardan elektrik projesi istenmeyeceği ilişkin karara karşı mücadele edildi. TBMM`de görüşülerek kabul edilen ve Cumhuriyet Senatosu`nun onayına sunulan kamuda çalışan mühendislerin oda üyeliğini yasaklayan ve serbest çalışanların için de da üyelik zorunluluğunu kaldıran ve Odaları "özel kulüplere" dönüştürmeyi hedefleyen TMMOB Kanunu değişikliği girişimine karşı kampanya düzenlendi. 

Şubenin 6. Döneminde kurumsallaşma çalışmalarına ciddi katkılar sağlayan Büyükdora, 12 Eylül`ün sonra 9 Ocak 1982 tarihinde düzenlenen ve yönetim organlarına aday bulunmasında bile zorlanılan EMO İzmir Şubesi 14. Olağan Genel Kurul`da seçilerek, Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. Askeri cuntanın baskıcı rejimine rağmen 14`üncü Dönem`de İzmir`de mesleki çalışmaların yeniden canlandırılmasında önemli roller üstlendi. Öğrencilik yıllarında başlayan toplumsal duyarlılığını hiçbir zaman yitirmeyen Büyükdora, bir sonraki 15. Dönemde de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü. Büyüdora, 1990-1991 yılları arasından ise EMO 32. Dönem Onur Kurulu üyeliği görevinde bulundu. Büyükdora, 30 Aralık 2009 tarihinde aramızdan ayrıldı. 

Oda çalışmaların yanında Büyükdora, eserleriyle mesleğin gelişimine de katkı sağladı. Büyükdora`nın "Ölçü Trafoları ve Sekonder Koruma" adlı kitabı 2006 yılında yayımlanırken, 2008 yılında ise "OG Şebekelerinde Hat Bileşenleri" adlı eseri yayımlandı. 

Mücadele arkadaşlarının özlemle andığı Büyükdora, üretken kişiliyle genç meslektaşlarımıza örnek oluştururken, Odamızın mücadelesine de ışık tutmaya devam ediyor.

 

 

Dosyalar

(892 KB)YAŞASIN 1 MAYIS: EMEK VE BİLİMLE KURULACAK BİR TÜRKİYE İÇİN... / ÇAĞRI VİDEOSU

29.04.2022
 


Çok Okunanlar


PRİZDEN OG KESİCİSİNE AŞIRI AKIM VE KAÇAK AKIM KORUMA : ÖRNEK BİR FABRİKA UYGULAMASI SEMİNERİ VİDEO HABER

ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: PRİZDEN OG KESİCİSİNE AŞIRI AKIM VE KAÇAK AKIM KORUMA : ÖRNEK BİR FABRİKA UYGULAMASI

YAŞASIN 1 MAYIS: EMEK VE BİLİMLE KURULACAK BİR TÜRKİYE İÇİN... / ÇAĞRI VİDEOSU

YARGI YANGIN GÜVENLİĞİ İÇİN SON NOKTAYI KOYDU

SMM ÜYE TOPLANTISI

AVRUPA`DA TEK TİP HIZLI ŞARJA GEÇİLİYOR

GEZİ`YE, EMEĞİMİZE VE MESLEĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ!

GEZİ`DEN SOMA`YA ADALET

Okunma Sayısı: 47


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.