MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ELEKTRİK İLE İLGİLİ FEN ADAMLARININ YETKİ, GÖREV VE SORUMLULUKLARI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK TASLAĞI HK. 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından Elektrik İle İlgili Fen Adamlarının Yetki, Görev ve Sorumlulukları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı görüşe sunulmuş olup, konu ile ilgili Odamız ile birlikte bir çok kurum, dernek ve oluşumdan görüş istenmektedir. Fen adamları tarafından üretilen proje hizmetlerinin yetki gücünün belirlenmesi ile ilgili aşağıdaki görüşümüzün ilgili Bakanlığa iletilmek üzere Oda merkezimize gönderilmiş olup, Odamızın dışında Ticaret Odası vb. başka kanallardan SMM üyelerimize gelen görüş taleplerine aşağıdaki metin dikkate alınarak cevap verilmesi sayesinde taleplerimiz Bakanlık nezdinde daha güçlü bir etki oluşturacaktır.
 


 

Konuyu bilgilerinize sunar, benzer görüş taleplerinin sizlere de gelmesi durumunda mevzuat hükümleri doğrultusunda aşağıda oluşturulan metnin ilgili yerlere iletilmesini bekleriz.

 Elektrikle İlgili Fen Adamlarının Yetki Gücünün Belirlenmesi

Elektrik ile İlgili Fen Adamlarının Yetki, Görev ve Sorumlulukları Hakkında Yönetmeliğin 7. maddesinde, yetkili elektrikçilerin yetki sınırlarının belirlenmesinde en önemli faktör olduğu belirtilen bağlantı gücü "abonenin bir şebekeye veya şebeke bölümüne bağlı elektrikle çalışan tüm cihazların toplam gücüdür. Bağlantı gücü, aydınlatma ve kuvvet güçlerinin toplamı olarak hesaplanır" denilmiştir. 8. maddesinde "Aydınlatma gücü aydınlatılacak yerin metre karesi için en az 12 W göz önüne alınarak hesaplanacak güçtür. 10 amperden daha küçük akımlı prizlerin güçleri bu değerin içindedir" şeklinde; 9. maddesinde kuvvet gücü ise "10 amperden büyük her türlü bir fazlı ve üç fazlı prizlerin güçleri ile kalorifer, asansör, sıhhi tesisler, sanayi tesisleri ve diğer bütün tesislerde bulunan her türlü elektrik aygıtlarının plakalarında yazılı güçlerdir" şeklinde tanımlanmıştır.

Elektrik İç Tesisat Yönetmeliği`nin 52. maddesinin (c) alt maddesi (viii) bendinde yer alan "barakalar, basit köy evleri hariç olmak üzere ayrıca; çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve müstakil linyenden için üç adet linye tesis edilmelidir. Müstakil linyeden beslenen bu prizlerin güçleri, söz konusu elektrikli cihazların aşağıda verilen güçlerinden az olamaz.

 Çamaşır Makinesi 2,5 kW

 Bulaşık Makinesi         2,5 kW

 Elektrik Fırın/Ocak 2,0 kW

hükmü ve aynı maddenin (c) alt maddesi (i) bendinde yer alan "İç tesislerde kullanılacak fış ve prizlerin anma değerleri 10 A‘in altında olamaz. Belirli bir cihaz için ön görülen prizlerin anma akımları cihaz gücü ile uygun olacak ve prizlerin anma akımları 16 A`nın altında olmayacaktır." hükmü gereğince yapı içerisinde bulunan tüm prizlerin anma akımlarının en az 10 A olması gerekmekte dolayısı ile aydınlatma gücünün içerisinde değerlendirilemeyeceği açıktır.

Bu nedenle, tesisin fen adamlarına ilişkin bağlantı yetki gücü belirlenirken "İç tesislerde kullanılacak fış ve prizlerin anma değerleri 10 A‘in altında olamaz" hükmü gereğince priz güçlerinin aydınlatma gücü içerisine dahil edilmeden ayrıca hesaplanması gerekmektedir.

 

EMO İzmir Şubesi

Tel : 0232 489 34 35

Faks : 0232 445 49 49

e-posta : izmir@emo.org.tr 

 

 YAŞASIN 1 MAYIS: EMEK VE BİLİMLE KURULACAK BİR TÜRKİYE İÇİN... / ÇAĞRI VİDEOSU

29.04.2022
 


Çok Okunanlar


PRİZDEN OG KESİCİSİNE AŞIRI AKIM VE KAÇAK AKIM KORUMA : ÖRNEK BİR FABRİKA UYGULAMASI SEMİNERİ VİDEO HABER

ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: PRİZDEN OG KESİCİSİNE AŞIRI AKIM VE KAÇAK AKIM KORUMA : ÖRNEK BİR FABRİKA UYGULAMASI

YAŞASIN 1 MAYIS: EMEK VE BİLİMLE KURULACAK BİR TÜRKİYE İÇİN... / ÇAĞRI VİDEOSU

YARGI YANGIN GÜVENLİĞİ İÇİN SON NOKTAYI KOYDU

SMM ÜYE TOPLANTISI

AVRUPA`DA TEK TİP HIZLI ŞARJA GEÇİLİYOR

GEZİ`YE, EMEĞİMİZE VE MESLEĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ!

GEZİ`DEN SOMA`YA ADALET

Okunma Sayısı: 75


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.