MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

“JENERATÖRLER VATANDAŞIN KAMBURU OLMAKTAN ÇIKARTILMALIDIR.” 
Bölgemizde sıklıkla yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle jeneratör kullanan site ve binalarda,kullanılan elektrik bedelinin yanısıra jeneratörlerin ürettiği elektriğin (yakıt bedelinin) vatandaşlarca ödenmesine ve vatandaşların bu nedenle mağdur edilmelerine ilişkin olarak Şubemizin de bileşeni olarak yer aldığı TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu (İKK) tarafından bugün saat 17:00 de Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesinde konuyla ilgili olarak bir basın açıklaması yapıldı.Basın açıklamasının metni için tıklayınız..
 

 

BASINA VE KAMUOYUNA

"Jeneratörler vatandaşın kamburu olmaktan çıkartılmalıdır."

Uygarlığın göstergesi olan ve günümüzde bir insan hakkı olan elektrik enerjisine erişimin kaliteli ve sürekli olması esastır. Elektrik enerjisinin veya sürekliliğinin olmadığı yerlerde birçok ihtiyaca erişim sağlanamamaktadır. Özellikle teknoloji çağı olan bu dönemde elektrik enerjisi vazgeçilmez bir unsurdur.

Halka elektrik enerjisini kaliteli ve sürekli ulaştırmak, hükümetin temel görevidir. Temel ihtiyaçlardan olan ve kamusal olan bu alanın kamunun eli ile yürütülmesi gerekmektedir. Maalesef ülkemizde bu hizmet özelleştirme adı altında kamunun elinden çıkarılarak, tamamen kâr amacı güden kamusal kaygı taşımayan şirketlerin insafına terk edilmiştir.

2013 yılında yapılan özelleştirme sonucu; Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerini kapsayan dağıtım bölgesinde elektrik dağıtım faaliyetleri, özel şirket olan DİCLE EDAŞ`a devredilmiştir. DİCLE EDAŞ tarafından hiçbir gerekçeye mahal verilmeden, kaliteli ve kesintisiz olarak halka sunulması gereken elektrik enerjisi; çeşitli nedenlerle sık sık kesintiye uğratılmaktadır. Ancak, DEDAŞ yaşanan bu kesintileri başka gerekçelere dayandırarak kusurlarını örtmeye çalışmaktadır.

Yaşanan kesintiler nedeniyle, halk, elektriğe ulaşmak için jeneratör kullanmak zorunda bırakılmaktadır. Bilindiği üzere kullanılan jeneratörler yakıt ile çalışmakta ve bu yakıtı da vatandaşlarımız kendisi satın almaktadır. Aldığı yakıt ile çalıştırdığı jeneratörler, ölçü sayaçlarında endeks akışına neden olmaktadır. DEDAŞ tarafından faturalandırılan bu enerjiye de ödeme yapılmaktadır. Yani halkımız iki defa ödeme yaparak mağdur olmaktadır. Böylece, DEDAŞ satmadığı elektriğin bedelini haksız bir şekilde vatandaştan faturalandırma ile almaktadır.

Jeneratörler tarafından üretilen elektrik enerjisinin ana elektrik şebekesinden bağımsız olarak, yani sayaçlardan geçmeyecek şekilde jeneratörler tesis edilmesi gerekirken jeneratörlerin ürettiği elektrik enerjisi ölçü sayaçlarından geçecek şekilde tesis edilmiştir. Ancak bu jeneratör tesislerinin birçoğunun kabulü, DEDAŞ tarafından mevcut hali ile onaylanmıştır. Böylece, İlgili belediyeler ve DEDAŞ tarafından bu projeler bu şekilde onaylanarak yanlışa göz yumulmuştur. (Bu alanda denetimi artıran bir uygulama olan projelerin Elektrik Mühendisleri Odası tarafından teknik denetleme yetkisi mevcut iktidar tarafından engellendiğinden, Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi`ne onay için gelen bu projelere müdahale edilememektedir.)

Sorunun çözümü ile ilgili önerilerimizi iletmek ve gerekli adımları atarak hayata geçirilmesi için DİCLE EDAŞ ile görüşmeler yapılmıştır. Ancak, gerekli adımlar atılmamış olup,  halkımızın jeneratör kullanımı ile ilgili sorunları halen aynı şekilde sürmektedir.

Alacağı söz konusu olduğunda, zaman kaybetmeden çalışmalar yapan DİCLE EDAŞ bu konuda gerekli işlemleri yapmamakta veya işi ağırdan almaktadır. Sadece jeneratörlerin yanlış bağlantı sorunu yüzünden, kentimizde yıllık milyonlara varan haksız kazanç sağlanmaktadır. Ve bu durum, vatandaşın sırtında, giderek büyüyen bir kambura dönüşmektedir.

Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi tarafından Jeneratör projesinin mevcut hali ile onaylandığı tespit edilen yapılara, DİCLE EDAŞ tarafından ilgili yönetmelik gereği; jeneratörlere tek taraflı sayaç takılması için örnek başvuru dilekçesi hazırlanıp adreslerine gönderilmiştir. Jeneratör kullanan yapılardaki yönetim veya malikler tarafından bu dilekçelerdeki gerekli bilgilerin doldurularak DEDAŞ`a başvuru yapılması, hukuki girişimlerde bulunmak için önemlidir.

Ayrıca, yeni yapılacak yapılarda uygun yapılmayan jeneratör projelerinin onaylanmaması, aksi halde yaşanacak mağduriyetlerden sorumlu olacaklarına dair, DEDAŞ, Belediyelere ve Valiliğe de gerekli yazılar yazılmıştır. Yeni yapılarda, ilgili Kurumlar gerekli adımları atmalıdır.

TMMOB olarak dün olduğu gibi bugün de yarında bu kentin gerçek sahipleri olan halkımızı mağdur edecek uygulamaların karşısında durmaya devam edeceğiz.

Bu nedenle ivedi olarak DEDAŞ`ın ve EPDK`nın;

 Yönetmeliklerin gereğini yaparak, vatandaşa kesintisiz-sürekli ve kaliteli elektrik enerjisi sağlaması gerekmektedir.

Böylece jeneratör kullanımına ihtiyaç kalmayacak ve jeneratörden kaynaklı bakım-işletme maliyetleri de ortadan kalkacaktır.

Ayrıca, Jeneratör kullanan/kullanmak zorunda kalan yerler içinde zaman kaybetmeden,

1.                Elektrı̇k Pı̇yasasında Lı̇sanssız Elektrı̇k Üretı̇m Yönetmelı̇ğı̇`nin 37. maddesinin 4. fıkrasında yer alan "Birden çok kullanıcıya elektrik enerjisi sağlayacak şekilde tesis edilen imdat jeneratörlerinin, kesinti durumunda ana şebekeden ayrılan şebeke üzerinden kullanıcılarına enerji sağladığı ve bu enerjinin kullanıcı sayaçlarından geçen site, alışveriş merkezi, yerleşke ve benzeri kullanım noktalarında fazla elektrik enerjisi tahakkukunu önlemek amacıyla, söz konusu imdat jeneratörü tarafından üretilerek şebekeye verilen elektrik enerjisi, ilgili ortak tüketim sayaç değerlerinden mahsup edilir. Bu fıkra kapsamındaki üretimin, ortak tüketimden fazla olması halinde, bakiye üretim mahsup için bir sonraki aya aktarılır. Bu fıkra kapsamındaki imdat jeneratörü ayrı bir ölçü sistemi ya da ortak tüketim sayacı üzerinden tesisata bağlanır. Her iki durumda da tek yönlü ölçüm yapabilen sayaç tesis edilir."  hükmüne uygun olarak Dağıtım firması tarafından hâlihazırda jeneratörler üzerinden mükerrer endeks yazmakta olan tüm tesislere, ivedilikle, tek yönlü sayaçların takılması ve abonelerin müşterek sayaçlarından mahsup edilmesi,

2.                Dağıtım Şirketinin, yeni inşa edilip-abonelik talep edilen yapılarda, jeneratörler tarafından üretilen elektrik enerjisinin ana elektrik şebekesinden bağımsız olarak (yani sayaçlardan geçmeyecek şekilde) tesis edilmesi için gereken tedbirleri alması, aksi durumda jeneratör tesislerinin kabul işlemlerinin yapılmayıp, devreye aldırılmaması;

3.                Projesi olmayan yani mühendislik hizmeti almamış mevcut yapılardaki jeneratörler için, vatandaşa en az maliyet getirecek şekilde bu tesislerin sağlıklı şekilde işletilebilmesi için gereken olumlu adımların atılması gerekmektedir.     17.01.2022

 

TMMOB AMED İl Koordinasyon Kurulu


 


Çok Okunanlar


TMMOB DİYARBAKIR İL KOORDİNASYON KURULU TARAFINDAN`KAYYIM İRADE GASPI VE KENT KIRIMI ÖN RAPORU` KAMUOYU İLE PAYLAŞILDI..

ÜYE AİDAT BORÇLARI YAPILANDIRMA SÜRESİ UZATILDI

Okunma Sayısı: 195


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.