MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMO: KESİNTİNİN NEDENİ ARZ DEĞİL, ENERJİ POLİTİKASI (SOZCU.COM.TR)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
BOTAŞ`ın doğalgaz kısıtlamasının ardından TEİAŞ elektrik kesintilerine gideceğini duyurdu. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) ise, bu noktaya gelinmesinin nedenlerinin arz tarafındaki sorunlarda değil, ithal kaynak bağımlısı tüketim politikalarında aranması gerektiğine vurgu yaptı.
 

İran`ın doğalgaz vanasını kapatmasından sonra özellikle elektrik üretimi konusunda ciddi sıkıntılar beraberinde geldi.

Günlük 1600 kilovat enerji kullanan işletmelerde elektrik kesintisinin uygulanacağı bildirildi.

TEİAŞ, Türkiye`deki tüm OSB‘lere yazı göndererek en az 24 saatlik üç  kesinti yapılacağı talimatını verdi.

OSB dışında kalan işletmeler için ise bölgedeki dağıtım şirketleri devreye girdi. Sanayideki enerji krizi üretimi ve ihracatı doğrudan etkileyecek.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Türkiye`de yaşanan elektrik sorununun enerji arzı ya da güvenliğine dayanmadığını ülkenin ithal kaynak bağımlısı aşırı tüketim politikalarının ürünü olduğunu açıkladı.

YOL HARİTASINI BELİRLEYEN KURUM KAPATILDI

Başkan Bülent Pala imzasıyla yapılan açıklamada, Türkiye`de enerji verimliliğinin yol haritasını belirleyen kuruluş olan Elektrik İşleri Etüd İdaresinin kapatılma sürecine dikkat çekildi.

Açıklamada, "Ülkenin enerji verimliliği yol haritasını çizen en önemli kurumu olan Elektrik İşleri Etüt İdaresi önce Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü olarak değiştirildi, sonra da bir kararname ile kapatıldı. Konusunda uzman, bilgi birikim ve donanımlı personel başka kurumlara gönderildi" denildi.

‘DAHA FAZLA TÜKETİM SARMALINA GİRİLDİ`

Türkiye`nin enerji bağımlısı bir ülke haline dönüştürüldüğünü belirten Pala, "Ülkemiz son yirmi yılda "enerji ihtiyacı" söylemi ile gittikçe derinleşen bir enerji bağımlılığına sürüklenmiş ve daha fazla üretim, daha fazla tüketim sarmalına girmiştir" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) verilerine göre, 1990`da 52.5 Milyon Ton Eşdeğer Petrol (MTEP) olan enerji talebinin 2000`de 80.5 MTEP, 2010`da 105.8 MTEP, 2020`de ise 147.2 MTEP`e yükseldiği bilgisini veren Pala,

"ithal kaynak oranı ise bu süre içerisinde yüzde 52`den yüzde 70`e çıktı. Türkiye`nin enerji üretimini arttırmak için enerji tüketimini artıracak politikalara yönelmesi enerji bağımlısı bir ülke durumuna gelmesine neden olmuştur. Enerji bağımlılığı nedeniyle ülkemiz bugün enerji ihtiyacının yüzde 80`den fazlasını fosil yakıtlardan karşılar hale gelmiştir" diye konuştu.

‘VANAYI ELİNDE TUTANA ELE MUHTAÇ OLURSUNUZ`

Pala, enerji verimliliğinin sağlanması gerektiğini belirterek, "Enerjide temel politika verimlilik yerine ithal fosil yakıt tüketimi olarak belirlenirse, bir vanaya ve o vanayı tutan ele muhtaç olunması kaçınılmazdır" değerlendirmesinde bulundu.

"Ülkemizin enerji arz güvenliğini yurt dışında bir vanaya bağımlı hale getiren enerji politikalarının geldiği nokta üretim kısıtlaması ile halkımızın soğukta ve karanlıkta kalmasıdır" diyen Pala, "EMO her fırsatta temel enerji politikamızın enerji verimliliği ve enerji yoğunluğumuzun düşürülmesi olarak kurgulanması gerektiğini söyledi, söylüyor. Bilindiği üzere Enerji Verimliliği Kanunu (EVK) 2007 yılında yayımlandı. Ancak bu mevzuatların gereği yapılmak yerine fosil kaynaklara dayalı aşırı tüketim sürekli pompalandı" diye konuştu.

‘KESİNTİNİN GERÇEK NEDENİNİ AÇIKLAYIN`

Pala sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ülkemizin esas sorunu enerji arz güvenliği değil, ithal kaynak bağımlısı aşırı tüketim politikalarıdır.

ETKB`nin enerji tüketim miktarıyla övünmeyi bırakıp, enerji verimliliği politikalarını bir an önce uygulamayı hatırlaması, öğrenmesi gerekir.

Ağırlaşan kış koşullarında komşu ülkelerden doğalgaz temininde kesintiler daha önce de yaşanmıştır. Gerçek kesinti sebeplerinin ne olduğu, bundan sonra da olup olmayacağı kamuoyuna açıklanmalıdır.

Bilindiği üzere fahiş elektrik zamlarının yapıldığı 31 Aralık 2021 gecesi Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından ülkemizin spot piyasalara mahkum olduğu itiraf edilmişti. Doğalgaz temininde yaşanan bu belirsizlik elektrik birim fiyatlarının tavan seviyesine yükselmesine neden olmuştur. Soğukları donarak geçirmek üstelik bunun için üste para vermek halkımızın kaderi olamaz."

 

Bağlantılar

www.sozcu.com.tr/2022/ekonomi/emo-elektrik-kesintisinin-nedeni-dogalgaz-arzi-degil-6905041/
 


KANAL B- ANA HABER

12.05.2022
 


Çok Okunanlar


YARGI YANGIN GÜVENLİĞİ İÇİN SON NOKTAYI KOYDU

EMO ADALET NÖBETİ’NDE

NÜKLEER ÇÖZÜM DEĞİL RİSK

EMO 48. DÖNEM ONUR KURULU İLK TOPLANTISI YAPILDI

AMERİKA’NIN SESİ- VOA TÜRKÇE

1 MAYIS’TA ALANLARDAYIZ

FOX TV- ANA HABER

NÜKLEER ÇÖZÜM DEĞİL RİSK

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ELEKTRİĞİ KESİK GERÇEK ABONE SAYISINI AÇIKLADI. BAKAN DÖNMEZ 278 BİN DEMİŞTİ (YENİCAGGAZETESİ.COM.TR)

ÖZELLEŞTİRMENİN SONU KARANLIK OLDU, TEK ÇÖZÜM KAMULAŞTIRMA

Okunma Sayısı: 43


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.