MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMO: `SOĞUKTAN DONMAK İÇİN PARA ÖDEMEK KADER OLAMAZ` (BİANET.ORG)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) TEİAŞ`ın uyguladığı elektrik kesintilerinin gerçek nedeninin `ithal fosil kaynak bağımlılığı` olduğunu açıkladı. TEİAŞ`ı gerçek nedenleri açıklamaya ve kamuoyunu gelecekte yapılacak kesintilerle ilgili bilgilendirmeye çağırdı.
 

EMO Genel Başkanı Bülent Pala tarafından yapılan yazılı açıklamada "ülkemizin esas sorunu enerji arz güvenliği değil, ithal kaynak bağımlısı aşırı tüketim politikalarıdır." dendi. 

EMO, "Ağırlaşan kış koşullarında komşu ülkelerden doğalgaz temininde kesintilerin daha önce de yaşandığını" hatırlattı ve "gerçek kesinti sebeplerinin ne olduğu, bundan sonra da olup olmayacağının kamuoyuna açıklanması" çağrısında bulundu. 

Soğuktan donmak için para ödemek halkın kaderi olamaz

EMO açıklamasında "fahiş elektrik zamlarının yapıldığı 31 Aralık 2021 gecesi Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından ülkemizin spot piyasalara mahkum olduğunun itiraf edildiği"ne dikkat çekti. "Doğalgaz temininde yaşanan bu belirsizlik elektrik birim fiyatlarının tavan seviyesine yükselmesine neden olmuştur. Soğukları donarak geçirmek üstelik bunun için üste para vermek halkımızın kaderi olamaz."

EMO: Enerji bağımlılığı sarmalına girildi 

Sözcü gazetesinden Selami Aydın‘ın haberine göre, Türkiye‘nin enerji bağımlısı bir ülke haline dönüştürüldüğünü belirten EMO başkanı Pala, açıklamasında "Ülkemiz son yirmi yılda "enerji ihtiyacı" söylemiyle gittikçe derinleşen bir enerji bağımlılığına sürüklenmiş ve daha fazla üretim, daha fazla tüketim sarmalına girmiştir" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) verilerine göre, 1990‘da 52.5 Milyon Ton Eşdeğer Petrol (MTEP) olan enerji talebinin 2000‘de 80.5 MTEP, 2010‘da 105.8 MTEP, 2020‘de ise 147.2 MTEP‘e yükseldiği bilgisini veren Pala, "ithal kaynak oranı ise bu süre içerisinde yüzde 52‘den yüzde 70‘e çıktı." dedi 

Pala, "Türkiye‘nin enerji üretimini arttırmak için enerji tüketimini artıracak politikalara yönelmesi enerji bağımlısı bir ülke durumuna gelmesine neden olmuştur. Enerji bağımlılığı nedeniyle ülkemiz bugün enerji ihtiyacının yüzde 80‘den fazlasını fosil yakıtlardan karşılar hale gelmiştir" diye konuştu.

İthal fosil yakıta yönelince vanayı tutan ele muhtaç olunur

Pala, enerji verimliliğinin sağlanması gerektiğini belirterek, "Enerjide temel politika verimlilik yerine ithal fosil yakıt tüketimi olarak belirlenirse, bir vanaya ve o vanayı tutan ele muhtaç olunması kaçınılmazdır" değerlendirmesinde bulundu.

Pala, "Temel enerji politikamızın enerji verimliliği ve enerji yoğunluğumuzun düşürülmesi olarak kurgulanması gerektiğini söyledi."

 

Bağlantılar

bianet.org/bianet/siyaset/256639-emo-soguktan-donmak-icin-para-odemek-kader-olamaz
 


KANAL B- ANA HABER

12.05.2022
 


Çok Okunanlar


YARGI YANGIN GÜVENLİĞİ İÇİN SON NOKTAYI KOYDU

NÜKLEER ÇÖZÜM DEĞİL RİSK

AMERİKA’NIN SESİ- VOA TÜRKÇE

EMO 48. DÖNEM ONUR KURULU İLK TOPLANTISI YAPILDI

1 MAYIS’TA ALANLARDAYIZ

FOX TV- ANA HABER

NÜKLEER ÇÖZÜM DEĞİL RİSK

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ELEKTRİĞİ KESİK GERÇEK ABONE SAYISINI AÇIKLADI. BAKAN DÖNMEZ 278 BİN DEMİŞTİ (YENİCAGGAZETESİ.COM.TR)

ÖZELLEŞTİRMENİN SONU KARANLIK OLDU, TEK ÇÖZÜM KAMULAŞTIRMA

KRT TV- ANKARA SAATİ

Okunma Sayısı: 14


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.