MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ 470. SAYI ÇIKTI


HABER


 
Elektrik Mühendisliği Dergisi’nin yeni sayısı “Zam Pahalılık Karanlık Sarmalından Çıkış Yolu; Yeniden Kamusallık” kapağıyla yayımlandı. Dergide enerji politikaları, elektrik fiyat artışları ve özelleştirmelerden, akıllı şebekeler ve mühendis istihdamına dek uzanan geniş bir çerçevede makaleler yer alıyor.
 

 

Elektrik Mühendisliği Dergisi`nin 470. Sayısında, elektriğe yapılan yüksek zamlarla bağlantılı olarak "elektrik enerjisi" dosya konusu olarak işleniyor. Dergi, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Pala`nın "EMO`dan" başlıklı sunuş yazısıyla başlıyor. Pala, 2022 yılbaşı itibarıyla yapılan fahiş oranlardaki zamların elektrik faturalarının olağanüstü yükselmesine neden olduğunu ve tüm sektörlere pahalılık ve fiyat artışı olarak yansıdığına dikkat çekiyor. Özelleştirmeler ve serbest piyasanın ucuz, kaliteli ve sürekli elektrik değil, tam tersine pahalı, kalitesiz ve büyük kesintilere yol açan karanlığı Türkiye`ye getirdiğini vurgulayan Pala, yeniden kamulaştırmanın altını çiziyor.

Dergide, "EMO`dan Haberler" bölümünün ardından dosya yazıları, derginin editörlüğünü üstlenen EMO İstanbul Şubesi 42. Dönem Yönetim Kurulu Üyesi Asuman Gülay Yıldırım`ın "Elektrikte Yeniden Kamusallaştırma" başlıklı yazısı ile başlıyor. Yazıda, elektrikte, enerjide geleceğimizi karartan özelleştirmelerden geri dönülmesi; insanlık hakkı ve ihtiyacı olan aynı zamanda stratejik önemdeki enerji ve iletişimin hızlıca kamusallaştırılması gerektiği vurgulanıyor.

EMO Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Sakarya, "Yeni Yıl Zam, Pahalılık ve Karanlık İle Başladı" başlıklı yazısında, tablo ve grafikler eşliğinde elektrik tarifeleri hakkında bilgi verirken, zammın arkasındaki gerçekleri anlatıyor. Sakarya, toplumun ortak gereksinimi olarak birçok sektörün ana girdisi olan elektrik enerjisi fiyatlarının iyileştirilmesine yönelik önerilerini de paylaşıyor.

Daha sonra KESK Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Genel Başkanı Cemalettin Sağtekin`in "Özelleştirme, Taşeronlaştırma, Esnek Üretim İlişkileri, Kar Hırsı ve Denetimsizlik Öldürür" başlıklı yazısı yer alıyor. Yazıda, özelleştirmelerle birlikte yeni bir çalışma rejiminin doğduğu, kamu güvencesinin yerine güvencesiz, süreksiz çalışmanın emek sınıfına dayatıldığı vurgulanıyor.

Ekonomist Murat Kubilay "Doğal Tekellerde Doğal Olarak Rekabet Olmaz" başlıklı yazısında, üretimdeki rekabet ihtimalinin iletim ve dağıtım aşamalarında bulunmadığı ve yapay bir şekilde perakende aşamasının yaratılmasının da bu alanda hedeflenen rekabeti oluşturmayacağını anlatıyor.

Dosya konusu TMMOB 13. Enerji Sempozyumu Sonuç Bildirgesi ve Çevre ve Halk Sağlığı İçin Elektromanyetik Alanlar ve Etkileri Günleri-EMANET 2021 Sonuç Bildirgesi ile devam ediyor.

Elektrik Yüksek Mühendisi İlknur Yılmaz "Elektrik Piyasasında Dijitalleşme ve Akıllı Şebeke Yatırımları" başlıklı yazısında, dijital teknolojiler, yapısal tasarımlar ve donanımlar hakkında bilgi aktarıyor. Yılmaz`ın, Enerji Yönetim Merkezleri oluşturulmasının önemine dikkat çektiği yazı ile dosya konusu tamamlanıyor.

Dosya Dışı Yazılar

Daha sonra KESK ESM Genel Başkanı Cemalettin Sağtekin, "Mühendis İstihdamındaki Aşınma ve Sendikalaşma Sorunu" başlıklı yazısında, neoliberal saldırılar kıskacında mesleğin dönüşümünü anlatıyor. Mesleki değersizleşme ve yabancılaşmanın ortasına itilen mühendislerin örgütlenmesinin önemine dikkat çekiyor.

Dergi yazıları, EMO 47. Dönem Asansör ve Elektromekanik Taşıyıcılar Daimi Komisyonu Başkanı Bülent Çarşıbaşı`nın "Asansörlerde Enerji Verimliliği ve Mevzuat" başlıklı yazısı ile devam ediyor. Enerji tüketiminin, enerji verimliliği artırılarak azaltılması gerektiğini belirten Çarşıbaşı, bu konuda asansörler alanında yapılabilecekleri detaylı biçimde anlatıyor.

Karşıyaka Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü`nden Mustafa Serdar Çınarlı, Özlsem Şenyol Kocaer ve Sinem Karakundak imzalı "Cephe Aydınlatma Sistemleri İçin Bir Düzenleme Örneği" başlıklı yazı da dergimiz aracılığıyla okuyucuya sunuluyor. Yazıda, gelişen aydınlatma teknolojileri ve uygulanan bazı projeler hakkında bilgi aktarılıyor.  

Dergi, geçtiğimiz günlerde yitirdiğimiz meslektaşlarımız Pertev Apaydın anısına Ayhan Çilingiroğlu`nun; Niyazi Taşkan anısına da Fatih Kaymakçoğlu`nun hazırladığı yazılarla devam ediyor.

EMO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ tarafından hazırlanan Elektrik İstatistikleri ve Necla Dulkadiroğlu`nun hazırladığı kitap tanıtımları bu dergimizde de yer alıyor.

Dergimiz, Tayfun Akgül`ün elektrik zamları temalı karikatürünün yer aldığı "Fennikarikatürler" sayfası ile sona eriyor.

Dergimize aşağıdaki bağlantıdan elektronik ortamda ulaşabilirsiniz.

 

Bağlantılar

www.emo.org.tr/yayinlar/dergi_goster.php?kodu=1275&dergi=1
 


TELE 1- GÜN ORTASI

18.09.2023
 


Çok Okunanlar


7. İZMİR RÜZGAR SEMPOZYUMU VE SERGİSİ

TELE 1- GÜN ORTASI

CUMHURİYETİN 100. YILINDA KAMU KURUMU NİTELİĞİNDEKİ MESLEK KURULUŞLARI VE TMMOB SEMPOZYUMU

`TÜRKİYE`NİN NÜKLEERE İHTİYACI YOK` (CUMHURİYET)

12 EYLÜL DARBESİNE KARŞI, İNSANCA YAŞAYABİLECEĞİMİZ BİR ÜLKEYİ SAVUNALIM!

`TÜRKİYE NÜKLEERE MAHKUM DEĞİL` (GÜNLÜK EVRENSEL)

TELE 1- GÜN ORTASI

ELEKTRİK FİYATINDA `SİYASET` GÖLGESİ (CUMHURİYET)

Okunma Sayısı: 464


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.