MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

NKP: ÇERNOBİL’İN 36. YILINDA NÜKLEERSİZ YAŞAMAK İSTİYORUZ! (POLİTİKHABER.ORG)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


Nükleer Karşıtı Platform, Çernobil felaketinin 36. Yıldönümü için yaptığı basın açıklamasında "nükleer santralsız ve silahsız bir dünyada; barış, güvenlik ve sağlık içinde yaşamak" için mücadele çağrısı yaptı.

Dünyanın en büyük nükleer felaketlerinden biri olarak tarihe geçen ve etkileri hala süren, 26 Nisan 1986`da yaşanan Çernobil Nükleer Santral kazasının 36. Yıldönümü vesilesiyle, Nükleer Karşıtı Platform yazılı açıklama yaptı. Çernobil nükleer felaketinin "insanlığa ve doğaya ihanetin simgesi haline" geldiği ifade edilen açıklamada, kazada Hiroşima ve Nagazaki`ye atılan atom bombasının yaydığı radyasyonun tam 200 katı toprağa, suya ve havaya karıştığı belirtildi.

Türkiye`nin nükleer santrallara ihtiyacının olmadığının savunulduğu açıklamada iktidarın "küresel sermayenin oluşturduğu nükleer lobilerin kar hırsına" hizmet ettiği vurgulandı. Mersin Akkuyu`da inşası devam eden ilk nükleer güç santralının yakıtı Rusya`dan karşılanacağı ve 60 yıllık işletme hakkı da Rusya`da olacağına dikkat çekilen açıklamada, 15 yıl boyunca üretilecek elektriğin yarısına 12,35 dolar sentlik alım garantisi verildiği belirtildi.

Santralin fay hattı üzerinde olduğu, olası bir savaş, saldırı, patlama ya da sızıntı durumunda ne tür önlemlerin alınacağı, radyoaktif atıkların nerede depolanacağı, Rusya`nın uranyumu yakıta dönüştüren yakıt çubuklarını ülkemize satma kararı alması halinde bu yakıt çubuklarının ne olacağı gibi temel konuların belirsiz olduğu savunulan açıklamada santrali inşa eden Rasatom`un olası facialar karşısında yükümlülükten kurtarmak için Nükleer Düzenleme Kanunu`nu çıkartıldığı belirtildi.

Sinop nükleer santral projesi için de , Samsun 3. İdare Mahkemesi`nde görülen Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) iptal davası kapsamında bilirkişilerce hazırlanan raporda 276 iptal gerekçesinin yok sayıdıldığı belirtilerek, yargı organlarının siyasi iktidarın amaçları ve beklentileri doğrultusunda kararlar verdiği savunuldu.

Açıklamada İncirlik`te konuşlandırılan, ülkemiz ve komşu ülkeler için büyük tehdit unsuru olan ABD-NATO nükleer silahları Türkiye`den çıkarılması ve Birleşmiş Milletler Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşmasının imzalanması gerektiği "Çernobil faciasının yıl dönümünde, başta Mersin, Sinop, Kırklareli ve Adana olmak üzere bütün yerel yönetimleri, meclis kararlarını alarak ve demokratik toplum kuruluşlarıyla birlikte, bölgelerinde nükleer santral ve silahların barındırılmaması için girişimde bulunmaya, dünyada nükleer silahların ortadan kaldırılması kampanyasını yürüten ve Birleşmiş Milletler Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması`nı destekleyen binlerce kişinin taleplerine katılmaya çağırıyoruz" dendi.

 

Bağlantılar

politikahaber.org/nkp-cernobilin-36-yilinda-nukleersiz-yasamak-istiyoruz/
 


KANAL B- ANA HABER

12.05.2022
 


Çok Okunanlar


YARGI YANGIN GÜVENLİĞİ İÇİN SON NOKTAYI KOYDU

EMO ADALET NÖBETİ’NDE

EMO 48. DÖNEM ONUR KURULU İLK TOPLANTISI YAPILDI

1 MAYIS’TA ALANLARDAYIZ

FOX TV- ANA HABER

TÜRKİYE`DEKİ GÜNEŞ ENERJİSİ KOOPERATİFLERİ, İTHAL ENERJİ YÜKÜNE NE KADAR ÇÖZÜM OLABİLİR? (BBC.COM)

KRT TV- ANKARA SAATİ

YOL TV- ANA HABER

KRT TV- ANKARA SAATİ

TMMOB YÖNETİM KURULU, ODA BAŞKANLARI VE İKK SEKRETERLERİ ORTAK TOPLANTISI

Okunma Sayısı: 8


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.