MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

SANAYİ ABONE GRUPLARINA YÖNELİK DEĞİŞİKLİKLER 
EPDK, Dağıtım Lisansı Sahibi Tüzel Kişiler ve Görevli Tedarik Şirketlerinin Tarife Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslar da değişikliğe giderek, kurulu gücü 15 kW`a kadar olan abonelerin reaktif enerji tarifesine girmemesine yönelik düzenleme yaptı. Sanayi sicil belgesini süresi içinde ibraz etmeyen abonelerin tüketimlerinin Kamu ve Özel Hizmetler Sektörü ile Diğer Abone grubuna göre hesaplanacağı belirtildi.
 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Dağıtım Lisansı Sahibi Tüzel Kişiler ve Görevli Tedarik Şirketlerinin Tarife Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslar düzenlemesinde değişiklik yaptı. İlgili değişikliği içeren 28 Nisan 2022 tarihli EPDK Kurul Kararı, Resmi Gazete`nin 30 Nisan 2022 tarihli sayısında yayımlandı.

Sanayi Sicil Belgesi İbraz Yükümlülüğü

Sanayi abone grubu tarifesi uygulaması bakımından bazı indirimlerden faydalanmak üzere sanayi sicil belgesi ile yapılan başvurular ile ilgili düzenlemeler bazı güncellemeler yapıldı. Vize edilen sanayi sicil belgesinin ibraz edilmesinde yazılı dilekçenin yanı sıra Kalıcı Veri Saklayıcısı vasıtasıyla yapılan bildirimlerde kabul edilecek. 

Kalıcı Veri Saklayıcısı

Kalıcı veri saklayıcısı, tüketicinin kendisine gönderilen bilgiyi, bu bilginin amacına uygun olarak makul bir süre incelemesine elverecek şekilde kaydedilmesini ve değiştirilmeden kopyalanmasını sağlayan ve bu bilgiye aynen ulaşılmasına imkân veren kısa mesaj, elektronik posta, internet, disk, CD, DVD, hafıza kartı ve benzeri her türlü araç veya ortamı ifade eder. Bu kapsamda yapılan başvuruların elektronik ortamda saklanmasına dair tüm tedbirleri almak Dağıtım Lisansı Sahibi Tüzel Kişiler ve Görevli Tedarik Şirketlerinin sorumluluğu olacak.

Ticarethane yerine Kamu ve "Özel Hizmetler Sektörü ile Diğer Aboneler" Tanımı

2015 yılında ilk yayımlanan Usul ve Esaslarda yer alan Bildirim yapılmasına rağmen sanayi sicil belgelerinin vize bitim tarihinden 30 gün içerisinde başvuru yapmayan abonelerin ilk fatura döneminden itibaren tüketimlerin ticarethane abonesi üzerinde hesaplanmasına dair uygulamada değişikliğe gidilerek Kamu ve Özel Hizmetler Sektörü ile Diğer Abone grubuna göre hesaplanacağı vurgulandı.

Geçici Elektrik Bağlantı Süresi 3 Ay Olacak

Elektrik Piyasası Bağlantı ve Sistem Kullanım Yönetmeliğinde tanımlanan geçici bağlantı kapsamında yer alan tesislere önceki usul ve esaslarda 1 ay olarak tanımlanan süre 3 ay olarak değiştirildi ve kullanıcının talep etmesi durumunda 3 ay daha uzatılacağı vurgulanıyor.

Reaktif Enerji Tarifesi 

Mesken tüketicileri aydınlatma tüketicileri, tek fazla beslenen tüketiciler ile bağlantı gücü 9 kW`a kadar olan kullanıcılara reaktif enerji tarifesi uygulanmaz hükmü yerine "kurulu gücü 15 kW`a (dahil) kadar olan kullanıcılara reaktif enerji tarifesi uygulanmaz" hükmü getirildi.  

Ayrıca ilk ihlal tespit edildiğinde reaktif enerji bedeli faturaya yansıtılacak ancak aynı faturada tenzil edilecek. Bir takvim yılı içerisinde ilk ihlalden sonra tüm ihlaller için reaktif enerji bedeli uygulanacak ancak okuma süresi 35 günü geçmesi durumunda reaktif enerji bedeli 35 günlük olarak hesaplanacak.ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: YANGIN ALGILAMA VE UYARMA SİSTEMLERİ CANLI YAYIN

22.06.2022
 


Çok Okunanlar


ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: YANGIN ALGILAMA VE UYARMA SİSTEMLERİ

54. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİĞİ: YENİ KAMUSALLIK; ENERJİ VE GIDA GÜVENLİĞİ

YAPI İŞLERİ İNŞAAT, MAKİNE VE ELEKTRİK TESİSATI GENEL TEKNİK ŞARTNAMELERİNE DAİR TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: YFK-2007/1)’DE DEĞİŞİKLİK

GDZ ELEKTRİK A.Ş. ZİYARETİ

34. DÖNEM İLK DANIŞMA KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

SMM ÜYELERİMİZE SEMİNER : SMM HİZMETLERİNDE MALİ VE HUKUKİ GELİŞMELER

İŞ TEFTİŞ KURULU BAŞKANLIĞI İZMİR GRUP BAŞKANLIĞI ZİYARET EDİLDİ

KÜLTÜR TURU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ELEKTRİKLİ TAŞIT ŞARJ SİSTEMİ TESİSATI GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ YAYIMLANDI

GEZİ 9 YAŞINDA

Okunma Sayısı: 89


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.