MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMEK VE BİLİM İLE KURULACAK YENİ BİR TÜRKİYE İÇİN 
İzmir`de işçi ve emekçiler `Savaşa, sömürüye, yoksulluğa karşı` sloganıyla Gündoğdu Meydanı’nda taleplerini dile getirmek üzere bir araya geldi. 1 Mayıs mitingine katılan on binlerce emekçi, hayat pahalılığı ve yoksulluğu protesto ederek, zamların geri çekilmesini istedi. Mühendis, mimar ve şehir plancıları, mitinge “Emek ve Bilim ile Kurulacak Yeni Bir Türkiye İçin” pankartıyla katıldı.
 

İki yıl sonra İzmir`de 1 Mayıs coşkusu sabah saatlerinde birçok ilçenin kent meydanında yapılan açıklamalarla başladı. 3 noktada toplanan sendika, oda, siyasi parti ve kitle örgütleri talepleriyle Gündoğdu Meydanı`na yürüdü. Türk-İş, Kamu-İş Alsancak Limanı`nda, DİSK Basmane Meydanı`nda, KESK, TMMOB, İzmir Tabip Odası, dernekler ve siyasi partiler Cumhuriyet Meydanı`nda, İzmir Barosu Alsancak`ta bulunan baro binası önünde toplanarak alana yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşlerde sık sık "İş ekmek özgürlük", "Hak hukuk adalet", "Zafer direnen emekçinin olacak" sloganları atılırken Gezi‘ye de vurgu yapıldı "Biz Gezici siz gidicisiniz", "Faşizme karşı omuz omuza" sloganı atıldı.

Aralarında Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi üyelerinin de olduğu mühendis, mimar ve şehir plancıları TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu`nun (İKK) Cumhuriyet Meydanı`nda açtığı "Emek ve Bilim ile Kurulacak Yeni Bir Türkiye İçin" pankartı altında buluşarak, Gündoğdu Meydanı`na yürüdü. Geçmiş yıllara göre daha fazla mühendis, mimar ve şehir plancısının katıldığı bu 1 Mayıs`ta TMMOB üyesi Gezi direnişçilerinin fotoğrafları taşınarak, "Her yer direniş, Her yer taksim" sloganları atıldı. 

Mitingin açılışında konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, emekçilerin "baskıcı sömürücü koşullarına karşı" hakları için haykırdığına vurgu yaptı. Sarı`nın ardından kürsüye gelen TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Aykut Akdemir, Gezi davasında tutuklananların gönderdiği dayanışma mesajını okudu. Akdemir, "İşçi sınıfının birlik mücadele günü kutlu olsun. 1 Mayıs‘ı Taksim‘de kutlayacağımız günlerde bir arada olacağız. Zulme Karşı direneceğiz. Yaşasın 1 Mayıs" diye konuştu. Mesaj okunurken sık sık "Her yer Gezi her yer direniş" sloganları atıldı.

"Sömürü Derinleşiyor" 

Ardından tertip komitesi adına ortak açıklamayı Türk-İş Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak okudu. 1 Mayıs`ın birlik, mücadele ve dayanışma günü olduğu vurgulanan açıklamada, dünyanın her yerinde sömürü, eşitsizlik, adaletsizlik, güvencesizliğin derinleştiğine dikkat çekildi. Ekonomik, siyasal, toplumsal krizin büyüttüğü belirtilerek, şöyle denildi:

"Biz emekçilerin yarattığı değerler ve kaynaklar halkın ihtiyaçları, güvenceli iş ve insanca yaşayacak ücret için değil, doğanın yıkımı pahasına sermayeye, savaşlara, silahlanmaya aktarılıyor. Milyarlarca insan yoksulluk ve yoksunlukla boğuşurken servet sahipleri zenginleşmeye, servetlerine servet katmaya devam ediyor. Emekçilerin yaşama ve çalışma şartlarını iyileştirecek ümit verici hiçbir gelişme yaşanmazken Rusya`nın Ukrayna`yı işgali ile başlayan savaş tüm bu sorunları daha da arttırıyor. Krizlerin, savaşın yarattığı yıkım yine biz emekçileri vuruyor, yoksullaştırıyor, büyük göç dalgalarına, ayrımcılığın artmasına yol açıyor. Dünyanın emperyalistler arası savaşa karşı emekçilerin birliğine ve dayanışmasına, barışa her zamankinden daha fazla ihtiyacı var."

Temel tüketim maddeleri, ulaşım, elektrik ve doğalgaza yapılan zamlara dikkat çekilen açıklamada, "Ülkemizi sermaye için ucuz iş gücü cennetine çevirmeye yönelik politikalar, güvencesizlik, düşük ücretle uzun saatlerce çalıştırmanın yaygınlaşması, işçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanması için gerekli önlemlerin maliyet gibi görülüp bunlardan kaçınılması işçilerin, emekçilerin hayatını yok etmeye, tüketmeye devam ediyor" ifadelerine yer verildi.

Gezi davası kararına da değinen açıklamada, "Gezi`nin hayatlarımıza dokunuşunu elimizden alabileceklerini zannettiler. Susmuyoruz, korkmuyoruz, Gezi`nin değerlerinin de arkadaşlarımızın da arkasındayız! İşte buradayız, Gezi`nin eşitlik, özgürlük, dayanışma ruhuyla, sözümüzle, sanatımızla, düşlerimizle işte yine 1 Mayıs meydanında bir aradayız" denildi.

Sermayenin AKP ile bütünleştiğinin ifade edildiği açıklamada, "Oysa umut Gezi ruhuyla dimdik ayakta, bu meydanda, ülkenin tüm meydanlarında. Kuryelerin, enerji işçilerinin, sendikalaştığı için işinden atılan, hakları için direnen işçilerin mücadelesinde, taşeron çalışmaya başkaldırıp sendikalaşan PTT işçilerinde, özel okul öğretmenlerinin sendikal mücadelesinde, vakıf üniversitelerinde ayağa kalkan bilim emekçilerinin isyanında umut. İstanbul Sözleşmesi`nden, yaşamlarımızdan, haklarımızdan, emeğimizden, birbirimizden, eşitlikten, özgürlükten vazgeçmiyoruz diyerek umutsuzluğun pençesinden hepimizi çekip alan kadınların mücadelesinde umut" denildi.

Herkes için güvenceli iş, insanca yaşanacak bir ücret, insanca çalışma koşulları için mücadele vurgusu yapılan açıklamada, "Sendikal hak ve özgürlüklerin, hak arama yollarının önünün açıldığı, grev ve toplu pazarlık hakkının tanındığı bir emek düzeni, cinsiyetinden, cinsel yöneliminden, etnik kimliğinden, inancından dolayı kimsenin ayrımcılığa uğramadığı eşit yurttaşlık, eğitim, sağlık, ulaşım, barınma, enerji, iletişim gibi temel hizmetlere herkesin eşit bir şekilde ulaşabildiği kamucu politikaları, üretenler olarak yönetenler de olmak için laikliği, emperyalizme, savaşa, halkları birbirine düşman eden politikalara karşı bağımsızlığı ve barışı kazanmak için mücadeleye devam edeceğiz. Emeğin suretinde bir dünyayı ve ülkeyi birlikte, kendi ellerimizle kuracağız" ifadelerine yer verildi.

Konuşmaların ardından Gezi eylemlerinde yaşamını yitirenlerin isimleri okunarak anıldı. Miting, Edip Akbayram konseriyle tamamlandı. ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: YANGIN ALGILAMA VE UYARMA SİSTEMLERİ CANLI YAYIN

22.06.2022
 


Çok Okunanlar


ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: YANGIN ALGILAMA VE UYARMA SİSTEMLERİ

54. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİĞİ: YENİ KAMUSALLIK; ENERJİ VE GIDA GÜVENLİĞİ

YAPI İŞLERİ İNŞAAT, MAKİNE VE ELEKTRİK TESİSATI GENEL TEKNİK ŞARTNAMELERİNE DAİR TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: YFK-2007/1)’DE DEĞİŞİKLİK

GDZ ELEKTRİK A.Ş. ZİYARETİ

SMM ÜYELERİMİZE SEMİNER : SMM HİZMETLERİNDE MALİ VE HUKUKİ GELİŞMELER

İŞ TEFTİŞ KURULU BAŞKANLIĞI İZMİR GRUP BAŞKANLIĞI ZİYARET EDİLDİ

ELEKTRİKLİ TAŞIT ŞARJ SİSTEMİ TESİSATI GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ YAYIMLANDI

KÜLTÜR TURU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TMMOB 47. OLAĞAN GENEL KURULU SONUÇ BİLDİRGESİ: `KARANLIĞA KARŞI BİLİM VE TEKNİK İLE MÜCADELE ZAMANI GEZİYE, EMEĞİMİZE, MESLEĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ!`

TEİAŞ 3.BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ ZİYARETİ

Okunma Sayısı: 75


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.