MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ALİ İSMAİL KORKMAZ DAVASINDA GERÇEĞE AYKIRI RAPOR SUNAN BİLİRKİŞİ MESLEKTEN ALTI AYLIĞINA MEN EDİLDİ (MEDYASCOPE.TV)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Gezi eylemleri sırasında Eskişehir’de kalabalık bir grup tarafından darp edilerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın faillerinin yargılandığı davada, görüntü kayıtları hakkında gerçeğe aykırı rapor sunan elektrik elektronik mühendisi Serkan Uğurluoğlu, altı ay süreyle meslekten men edildi.
 

TMMOB Yüksek Onur Kurulu, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Eskişehir Şubesi`nin başvurusunu karara bağladı. Onur Kurulu gündeminde değerlendirilen başvuru sonucunda kurul, Serkan Uğurluoğlu`nun yaptığını, TMMOB Disiplin Yönetmeliği`nin 9. maddesinde belirtilen "Mesleğini ve görevini kişisel ya da bir grup adına çıkar sağlamak için TMMOB mevzuatına, bilime ve meslek tekniğine aykırı biçimde uygulamak ya da mesleğini ve görevini TMMOB mevzuatına bilime ve tekniğine aykırı biçimde uygulayarak kamuya, halka ve üçüncü şahıslara zarar vermek" kapsamında değerlendirerek, altı ay süreyle meslekten men etti.

Gerçeğe aykırı rapor nedeniyle hapis cezası almıştı

Ali İsmail Korkmaz cinayetinin faillerinin yargılandığı davada bilirkişi olarak görevlendirilen Eskişehir Osmangazi Üniversitesi`nde görevli elektrik-elektronik mühendisi Serkan Uğurluoğlu, mahkeme heyetine sunduğu bilirkişi raporunda Ali İsmail`in darp edilmesine dair herhangi bir görüntü kaydı olmadığını savunmuştu.

Görüntülerin ortaya çıkması üzerine Eskişehir 6. Asliye Ceza Mahkemesi, gerçeğe aykırı bilirkişilik suçu nedeniyle Serkan Uğurluoğlu`na bir yıl sekiz ay hapis cezası vermiş, hükmün uygulanması geri bırakılmıştı.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahir Ulutaş, süreci Medyascope`a değerlendirdi. Uğurluoğlu`nun bilirkişilik yaptığı dosyada verileri sildiğine dair bulgu olduğunu ve aldığı cezanın bugünden itibaren başladığını belirten Ulutaş, "Bu kişi altı ay boyunca görevini yapamayacak. Men cezası en yüksek sınırdan verildi. Odanın kararlarına itiraz yolu açık. İtiraz halinde konu idare mahkemesi tarafından görüşülecek. Ancak burası bir kamu kurumu olduğu için yürütmeyi durdurma kararı çıkana kadar odanın aldığı karar geçerlidir" diye konuştu.

"Gezi`nin ne kadar onurlu olduğunu gösteren bir intikam süreci yaşanıyor"

Süreci Medyascope`a yorumlayan Ulutaş şunları söyledi: "Burada Türkiye`nin en onurlu sayfalarından birisi olan Gezi`nin ne kadar onurlu olduğunu gösteren bir intikam süreci yaşanıyor. Gezi`de hayatını kaybeden bütün gençlerimizin isminin yaşatılması ve Gezi`nin türlü manipülasyonlarla kirletilmesine karşı her dönem bunu takip etmeye devam edeceğiz. Mühendislik mesleğinin onuruna leke süren her türlü uygulamanın karşısında olacağız."

 

Bağlantılar

medyascope.tv/2022/06/13/ali-ismail-korkmaz-davasinda-gercege-aykiri-rapor-sunan-bilirkisi-meslekten-alti-ayligina-men-edildi/#:~:text=Gezi%20eylemleri%20s%C4%B1ras%C4%B1nda%20Eski%C5%9Fehir`de
 
ay%20s%C3%BCreyle%20meslekten%20men%20edildi.
 


TURNUSOL TV - SÖYLEŞİ

10.08.2022
 


Çok Okunanlar


2022 YILI EN AZ ÜCRETLERİNDE GÜNCELLEME

AKKUYU NGS; NÜKLEER CİDDİYETSİZLİK PROJESİ!

SAVAŞLAR VE NÜKLEER TEKNOLOJİ, İNSANLIĞI KÜRESEL BOYUTTA TEHDİT EDİYOR!

KAMU SAYAÇ KRİZİNE MÜDAHALE ETMELİ

MUĞLA’DAKİ LİNYİT YAKITLI SANTRALLARIN ÜRETİMLERİNİ DURDURMALARI HALİNDE, MUĞLA VE EGE BÖLGESİ’NDE BÜYÜK KESİNTİLER OLACAĞI, BÖLGENİN KARANLIĞA BOĞULACAĞI İDDİALARI DOĞRU DEĞİLDİR

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI MAHİR ULUTAŞ: YANGININ SORUMLUSU DAĞITIM ŞİRKETLERİ VE BAKANLIKTIR (GÜNLÜK EVRENSEL)

FOX TV- ANA HABER

RANTI DEĞİL, BİLİM VE ODTÜ ORMANI’NI SAVUNUYORUZ

DANIŞTAY’IN SİMGESEL VE SİYASİ KARARINI KABUL ETMİYORUZ!..

TURNUSOL TV- SÖYLEŞİ/TÜRKİYE’NİN ENERJİ KRİZİ VE YANSIMALARI

Okunma Sayısı: 43


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.