MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ÇEVRE SORUNLARININ HANGİ BİRİNİ YAZAYIM (AHMET AYDIN AKANSU/ 9 EYLÜL İZMİR)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 

600 ton ölüm saçan asbestli geminin Aliağa‘da sökülmesi iznini mi, Bodrum Cennet Koyu‘na yapılması planlanan oteli mi, son dönemlerde artan kontrolleri yapılmayan elektrik trafolarından çıkan orman yangınlarını mı, 15 Temmuz kalkışmasından sonra 11 askeri alanın park yapılacak bahanesiyle nasıl betona dönüştürüldüğünü mü, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi‘nin bilgisizce açıklamalarını mı? Ziraat Odaları Birliği‘nin açıkladığı yılda 176 milyar gıda israfını mı? Şaşırıyorum

HER biri birbirinden hayati ve bir sonraki haftaya bırakılmaması gereken konular. Bilgisizliğin, hataların ve tamamen çıkara dayalı hoyratça davranışların ardı arkası kesilmiyor. Parası yüksek olsa bile Hindistan‘ın parçalanmasını reddettiği zehir saçan asbestli geminin ikincisi olan Brezilya Donanması‘na ait Sao Paulo, Aliağa ilçesine geliyor. 1 milyon 800 bin dolar için insanlarımızın zehirlenmesine, havanın, denizlerin, toprakların kirlenmesine değer mi? Biz ekonomik olarak Hindistan‘dan daha muhtaç bir ülke miyiz? Asbest Söküm Uzmanları Derneği (ASUD) Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari, "Aliağa‘da yaşayanların tamamını etkileyebilecek, hatta öldürebilecek miktarda asbest bombası geliyor" diyor. "Sıfır Atık" projesini anlata anlata bitiremeyen Çevre Bakanı Murat Kurum, ölüm saçan geminin Aliağa‘da sökülmesine nasıl izin verir? Tüm İzmirliler, hatta Türkiye‘nin tüm çevre kuruluşları güç birliği yapıp geminin geriye gönderilmesi için tek yürek olacağız, gerekirse Aliağa‘da yatıp kalkıp engel olacağız.

BODRUM‘UN CENNET KOYU

Cengiz Holdingin adını duyduğumda kamudan aldığı havalimanı, karayolu, metro, demiryolu, tünel, liman, HES, baraj, maden, nükleer santral ve inşaat ihaleleri aklıma geliyor. Aslında Cengiz Holding yerine Beton Holding dense daha iyi olur. Şimdi de Danıştay‘ın iki kez iptal ettiği Bodrum Cennet Koyu‘na 100 villa ve bir otel dikeceği gündemde. Özelleştirme İdaresi‘nden 2012 yılında aldığı 678 bin metrekarelik fotoğrafını gördüğünüz zümrüt gibi ormanlık ve turkuaz renkli cennet koya, sanki Türkiye‘de otel sıkıntısı yaşanıyormuş gibi otel ve villalar yapılacakmış. Bodrumlular, Muğlalılar, Doğa ve çevre sevdalıları bu katliama izin vermeyin lütfen. Yazımı bitirmek üzereyken, Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), cennet koyuna otel ve villa yapmak isteyen Mehmet Cengiz‘in de aralarında bulunduğu 14 isim hakkında suç duyurusunda bulundu bilgisi geldi. Dilerim bağımsız yargımız yapılaşmayı durdurur...

Bu ülkede 5 yıl Tarım ve Orman Bakanlığı‘nı başarısız bir şekilde yapıp eleştiri ve baskılar karşısında istifa eden Bekir Pakdemirli‘den sonra göreve getirilen Vahit Kirişçi, açıkça söylemek gerekirse Pakdemirli‘yi hiç aratmıyor. Marmaris orman yangınında "Havadan incelemelerde bulunduk endişe edilecek bir durum yok" demişti ve 4 gün süren orman yangınında 5 bin hektar (bir hektar 10 bin metrekare) kül olmuştu. Son aylarda kontrolleri yapılmadığı gerekçesiyle orman yangınlarının trafolardan çıktığı iddiaları yetkili ağızdan da doğrulandı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Datça‘daki orman yangınının trafondan çıktığını söyledi. Marmaris‘teki 50 bin hektarlık orman yangınının da trafodan çıktığı açıklanmıştı. Datça‘daki orman yangınında 10 tane olan gece görüşlü helikopterlerden 2 tanesi kullanılıp çok daha büyümeden söndürüldü. Bakan Kirişçi‘ye gazeteciler İzmir‘in Çeşme ilçesindeki orman yangınlarında gece görüşlü helikopterlerin neden kullanılmadığı sorulduğunda, "helikopterlerin önce etkinliğini görmemiz gerekiyor" yanıtını verdi. Yani orman yangınları oldukça gece görüşlü helikopterler denenecek ve ona göre hizmet verecek. Pes demek istiyorum.

TRAFO BAKIMLARI YAPILMIYOR

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Krişçi, Datça‘daki orman yangınının sebebinin trafodan kaynaklandığını söyleyince Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mahir Ulutaş, elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesi ve devredilmesinin ardından trafo bakımlarının yapılmadığına dikkat çekerek, "Dağıtım şirketlerindeki teknik yeterlilik büyük oranda azaldı. Deneyimli kadrolar uzaklaştırıldı, emekli edildi. Özelleştirme öncesi daha az yangın oluyordu" diye konuştu. Tekirdağ‘daki ayçiçeği yetiştiricilerinin tırtıl böceğinden tonlarca ürününün yok olduğunu ve acilen önlem alınması gerektiğini öğrendim buradan Sayın Vahit Kirişçi‘ye duyurmak istiyorum.

176 MİLYAR GIDA İSRAFI

Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye‘deki gıda israfının yıllık 176 milyar lira değerinde olduğunu açıkladı. "Rakamı yanlış mı duydum" düşüncesine kapılıp haberi tekrar baştan izledim ve rakam doğruydu. Milyonlarca insanın yoksulluk yaşadığı ülkemiz için olağanüstü bir ekonomik kayıptır. Hemen kafamdan 176 milyar lira ile neler yapılabileceği hesaplamasına başladım. Bu konuyu önümüzdeki hafta çok daha detaylı yazmak istiyorum. Birde 15Temmuz kalkışmasından sonra 11 askeri alanın park yapılacak bahanesiyle nasıl betona dönüştürüldüğünü yazacağım.

Rüzgar Orman Yangınlarının Riskini Arttırıyor

ORMAN yangınlarında alevlerin yayılmasına neden olan rüzgar, hem hava araçlarının çalışmasını olumsuz etkiler, hem de daha fazla ormanın yanmasına yol açıyor. Rüzgar, küçülen alevlerin tekrar büyümesinde etkili olur. Hatırlıyorum Karabağlar ilçesinin Tırazlı Mahallesi civarında başlayan yangın, önce 20, ardından 100, daha sonra da 500 hektarlık alana yayılmıştı. Büyüyen yangın, komşu ilçeler Menderes ve Seferihisar‘a ulaştı. Bir hafta önce de Datça, Çeşme ve Bergama‘da örneklerini yaşadık. Rüzgarlı havalarda orman yangını riski çok yüksek oluyor ve herkesin çok duyarlı olması gerekiyor. Ormanın uzağında bile olsa ateş yakılmamalı. Yakanları da lütfen 156 jandarma, 155 polis ve 177 orman telefonlarına ücretsiz bildirin.

 


 CUMHURİYET TV- GÜNDEM ÖZEL

13.05.2023
 


Çok Okunanlar


ÜYE AİDAT BORÇLARI YAPILANDIRMA SÜRESİ UZATILDI

SOL PARTİ’DEN EMO’YA ZİYARET

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI TALEPLERİNİ AÇIKLADI! (ENERJİEKONOMİSİ.COM)

YENİ YÖNETİMDEN TALEPLER

TEMİZ ENERJİ TEKNOLOJİLERİ FUARI VE KONGRESİ (WENERGY’23)

TİP HEYETİNDEN EMO’YA ZİYARET

ELEKTRİK TARİFELERİNİN İNCELENMESİ RAPORU

EMO’DAN VATANDAŞ YARARINA ELEKTRİK HİZMETİ TALEPLERİ (ENERJİGUNLUGU.NET)

TURNUSOL TV- SÖYLEŞİ

CUMHURİYET TV- GÜNDEM ÖZEL

Okunma Sayısı: 30


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.