MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

TEDAŞ ÖZELLEŞTİRİLDİ, BAKIMLAR DURDU, YANGINLAR ARTTI (ODATV4.COM)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte Türkiye`nin birçok yerinde orman yangınları yaşanıyor. Bu yangınların bazıları ise elektrik hatlarından kaynaklı olarak çıkıyor. Bunun arka planındaki neden ise TEDAŞ`ın özelleştirmesinde yatıyor.
 

Eskiden tüm Türkiye genelinde elektrik dağıtım ve bakım işleri TEDAŞ üzerinden yapılıyordu. Her kurumda olduğu gibi elektrik dağıtım işi de özelleştirilerek her bölge için farklı özel elektrik dağıtım firmalarına verildi. Bu şekilde elektrik nakil hatlarında ve kent içi şebekeler de bakımsızlıktan ciddi sorunlar yaşanmaya başladı. Son olarak Datça‘daki orman yangının trafodan, Balıkesir‘deki orman yangının ise elektrik nakil hatlarından çıktığı ifade edildi. 

KURUM KÜÇÜLTÜLDÜ

Konuya ilişkin Odatv‘ye konuşan TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mahir Ulutaş, elektrik şebekelerinde yaşanan bakımsızlığın nedeninin özelleştirme olduğunu ifade ederek, "Şehir içi elektrik şebeklerinin ve elektrik nakil hatlarının bakım ve onarım işlerini o bölgedeki dağıtım şirketi yapmakla yükümlü. Bunun denetim işi ise TEDAŞ‘a ait. Ancak TEDAŞ‘ın bunu denetleyecek bir personel sayısı bulunmuyor. Özelleştirme süreciyle beraber TEDAŞ iyice küçültüldü" dedi. 

İZMİR‘DE TEDAŞ BİR OFİSTEN OLUŞUYOR

Özel dağıtım şirketlerine yönelik TEDAŞ‘ın iki türlü denetim yaptığını vurgulayan Mahir Ulutaş, "Bir dosya üzerinden yapılan denetim, diğeri ise teknik denetim. Teknik denetim için personel sayısı ve özellikle de nitelikli personel sayısı çok önemli. Örneğin, İzmir bölgesinde denetim yapacak TEDAŞ sadece bir ofisten ibaret. Bir ofisten ibaret bir yapı bütün İzmir bölgesinde teknik denetimi nasıl yapabilir. Büyük ihtimal bu teknik denetimler daha çok örneklem üzerinden yapılıyor. Bu yüzdende de elektrik şebekelerinde başta orman yangınlarına neden olmak gibi ciddi sorunlar çıkabiliyor. Yurt genelinde TEDAŞ‘ın yaptığı en yaygın denetim dosya üzerinden yapılan denetim. Bu şekilde de özel dağıtım şirketinin önünüze koyduğu veriyle yetinmek durumunda kalıyorsunuz" diye konuştu. 

BAKANLIĞIN DA SORUMLULUĞU VAR

Elektrik dağıtım işi kamunun elindeyken daha bütüncül bir politika izlendiğinin altını çizen Mahir Ulutaş, "Orman yangınlarında Tarım ve Orman Bakanlığı‘nın da sorumluluğu ve elektrik dağıtım işi kamudayken Tarım ve Orman Bakanlığı ormanlık arazi üzerinden geçen nakil hatlarının etrafını temizlerdi. Özelleştirilmeden sonra bu temizleme faaliyetleri yapılmadı."


 

Bağlantılar

www.odatv4.com/guncel/tedas-ozellestirildi-bakimlar-durdu-yanginlar-artti-245607
 


YOUTUBE- CANAN KAYA İLE ARKA PLAN

21.09.2022
 


Çok Okunanlar


EMO YÖNETİM, DENETLEME VE ONUR KURULU ORTAK TOPLANTISI

TÜRKİYE ZAM BATAKLIĞINDAN ÇIKAMIYOR

YOLUN SONUNA GELİNDİ (BİRGÜN)

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI ULUTAŞ: ELEKTRİK ZAMMI İÇİN DAĞITIM ŞİRKETLERİ BASKI YAPTI (SPUTNİKNEWS.COM.TR)

HALK TV- ANA HABER

FOX TV- ANA HABER

YOUTUBE- CANAN KAYA İLE ARKA PLAN

BİRGÜN TV- FATURALAR YÜZDE 250 ZAMLI: EN SOĞUK KIŞ KAPIDA!

TV 100- ANA HABER

KANAL B- ANA HABER

Okunma Sayısı: 13


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.