MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMO: SAYAÇ KARABORSAYA DÜŞTÜ, ELEKTRİK ABONELİKLERİ AKSIYOR (ENERJİGUNLUGU.NET)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Elektrik dağıtım şirketlerinin, karaborsaya düştüğü için sayaç temininde güçlük çektiği bu yüzden abonelik işlemlerinin geciktiği, vatandaşın sıkıntı çektiği bildirildi. 
 

 

Enerji Günlüğü - Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından yayınlanan "Sayaç Krizi Yaşamı Olumsuz Etkiliyor" başlıklı açıklamada son aylarda elektrik dağıtım şirketlerinin sayaç temininde sıkıntılar yaşadığı belirtildi. Bu yüzden inşaat süreci tamamlanmış ve iskan izni alınmış yeni binalara sayaç bağlanamadığı, bu nedenle abonelik işlemlerinin yapılamadığı yönünde vatandaşlardan ve EMO üyelerinden çok sayıda şikayet geldiği belirtildi. 

AYLARCA BEKLEYEN VATANDAŞ

Açıklamada "Üyelerimiz mühendislik hizmetlerini ve mevzuata uygun olarak tüm süreçleri tamamlamış olmasına rağmen, binaların elektrik abonesi olabilmesi için aylarca beklemek zorunda kalmaktadır. Bu durum her kesimden yurttaşın büyük tepkisini çekmektedir" denildi. 

EMO`nun açıklamasına göre dağıtım şirketleri gecikmeye gerekçe olarak; çip krizi nedeniyle elektronik sayaç temininde yaşanan sorunları gösterirken, benzer şekilde bozuk sayaçları sökülen abonelerin de çok uzun süreler beklemek zorunda kalıyor. Aylarca bekleyen yurttaşların bir kısmı sayacı kendileri temin ederek sorunu aşmaya çalışıyor. 

SAYAÇ KARABORSAYA DÜŞTÜ

Adeta karaborsaya düşen sayaçları fahiş fiyatlarla temin edebilen abonelerin, sayaçların mülkiyetinin dağıtım firmasına geçişi sırasında kullanılan Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) birim fiyatları nedeniyle ekonomik olarak da zarara uğratıldığı kaydedildi. 

Temin edilen bu sayaçların kontrol, test ve onay işlemleri için de sıra beklendiğine değinilen EMO`nun açıklamasında şu ifadeler yer aldı: 

"Sayaçlar takılana kadar ciddi zaman kaybedilmektedir. Ayrıca, bir önceki şartname kapsamında üretilen sayaçların kullanılabilmesine izin verilmesi de sorunu çözmemiştir. Kararın geç alınması nedeniyle sayaç üreticisi firmalar, stoklarının büyük kısmını bu süre zarfında yurtdışı satışlarıyla eritmiştir."

KAÇAK KULLANIMDA BİLE ANINDA YENİ SAYAÇ TAKILIR

Mevzuat gereği dağıtım şirketince teçhiz edilen ya da devralınan sayaçlar dağıtım tesisi tanımı kapsamında yer alıyor. Sayaçlarla ilgili tüm süreçler elektrik dağıtım şirketlerinin sorumluğunda. Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği`nin hükümlerine göre; bozulduğu için sökülen sayaçların yerine hemen yenisinin bedelsiz olarak takılması gerekiyor. Sayaca müdahale edildiğine ilişkin bir bulguya rastlanılması nedeniyle kaçak elektrik kullanımına yönelik sayaç incelemesi yapılması gerektiğinde bile dağıtım şirketi anında yeni sayaç takarak aboneye enerji sağlamak zorunda. 

Elektrik Piyasası Bağlantı ve Sistem Kullanım Yönetmeliği`ne göre dağıtım şirketleri tüketicilere başvuru tarihinden itibaren 7 iş günü içerisinde, bağlantı talebinin karşılanabileceği makul bir süreyi ve gerekçelerini içeren bağlantı görüşü sunmak zorunda. Tüketici niteliğindeki başvuru sahibinin bağlantı talebinin, meskun mahal içinde bağlantı anlaşmasının imzalandığı tarihten itibaren karşılanması esas. Yeni bağlantı hattı gerekmesi halinde 2 ay, dağıtım transformatörü tesisinde güç artışı yapılması gereken durumlarda 4 ay, yeni bir dağıtım transformatörü veya dağıtım merkezi yapılması gereken durumlarda bile 6 ay içinde bağlantı talebinin karşılanması gerekiyor. 

EMO DEVREDE AMA SONUÇ YOK

EMO`nun açıklamasında, sayaç temin edilememesi nedeniyle birçok dağıtım bölgesinde öngörülen işlem sürelerinin aşıldığı, yurttaşların yeni konutlarını kullanamadığı, ticarethanelerin ve sanayi kuruluşlarının faaliyetlerine başlayamadığı ifade edildi. EMO ve üyelerinin sorun yaşanan bölgelerde dağıtım şirketleri nezdinde gerçekleştirdiği girişimlerden bugüne kadar kalıcı bir sonuç alınamadığı kaydedilirken, "Üreticilerle sayaç tedarik anlaşmaları yapan dağıtım şirketlerinin bölgelerinde sorun yaşanmazken, bazı dağıtım bölgelerinde ise yeni abonelik işlemleri durma noktası gelmiştir" denildi. 

"VATANDAŞIN ZARARI ÖDENMELİ" 

Elektrik dağıtımı; üretimi ve iletiminin sıradan bir ticari veya ekonomik faaliyet olarak değerlendirilemeyeceğinin altını çizen EMO yönetimi, "Konut fiyatlarının ve kiraların hızla yükseldiği bu dönemde konut arzında sayaç eksikliği nedeniyle yaşanan bu sorun; yurttaşların anayasal barınma hakkını bile zedeleyecek bir potansiyeli taşımaktadır. Ticarethanelere ve sanayi kuruluşlarına enerji verilmemesinin ekonomik kayba neden olacağı ise açıktır. Dağıtım şirketlerinin ihmali nedeniyle oluşan ekonomik kayıp için mağdur yurttaşlara tazminat ödenmelidir" değerlendirmesinde bulundu. 

ÖZELLEŞEN ENERJİ KURULUŞLARI KAMULAŞTIRILMALI 

Kamu tarafından sayaçlara ilişkin tüm bölgeler için ihtiyaç tespiti yapılarak, stok ve planlı tedarik süreci için hazırlık çalışmalarına başlanmasını öneren EMO`nun açıklamasında şöyle denildi: 

"Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu`nun (EPDK) kamu hizmeti yürüten dağıtım şirketlerini denetlemekte yetersiz kaldığı; hizmet kalitesi bir yana hizmet sürekliliğini bile sağlayamadığı ortadır. Maliyet artışlarını dengelemek adına önerdiğimiz toplumcu, planlı enerji yönetimi artık teknik bir zorunluluk olarak da karşımıza çıkmaktadır. Ucuz, kaliteli ve kesintisiz enerjiye erişimi güvenceye almak için özelleştirilen tüm enerji kuruluşları kamulaştırılmalıdır. Halen kamu malı olan ve görev süresi sonunda çalışır ve gelişen teknolojiye paralel olarak yenilenmiş bir şekilde kamuya devredilmesi gereken elektrik dağıtım şebekesi üzerindeki kamu kontrolü ise geçiş sürecinde Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) güçlendirilerek yeniden sağlanmalıdır." 

(enerjigunlugu.net; 5 Ağustos 2022)

 

Bağlantılar

www.enerjigunlugu.net/emo-sayac-karaborsaya-dustu-elektrik-abonelikleri-aksiyor-49551h.htm
 


TURNUSOL TV - SÖYLEŞİ

10.08.2022
 


Çok Okunanlar


2022 YILI EN AZ ÜCRETLERİNDE GÜNCELLEME

“BEDAVA ELEKTRİK” KURGU, YÖNETİM BAŞARISIZLIĞI GERÇEK

AKKUYU NGS; NÜKLEER CİDDİYETSİZLİK PROJESİ!

SAVAŞLAR VE NÜKLEER TEKNOLOJİ, İNSANLIĞI KÜRESEL BOYUTTA TEHDİT EDİYOR!

KAMU SAYAÇ KRİZİNE MÜDAHALE ETMELİ

MUĞLA’DAKİ LİNYİT YAKITLI SANTRALLARIN ÜRETİMLERİNİ DURDURMALARI HALİNDE, MUĞLA VE EGE BÖLGESİ’NDE BÜYÜK KESİNTİLER OLACAĞI, BÖLGENİN KARANLIĞA BOĞULACAĞI İDDİALARI DOĞRU DEĞİLDİR

FOX TV- ANA HABER

RANTI DEĞİL, BİLİM VE ODTÜ ORMANI’NI SAVUNUYORUZ

DANIŞTAY’IN SİMGESEL VE SİYASİ KARARINI KABUL ETMİYORUZ!..

TURNUSOL TV- SÖYLEŞİ/TÜRKİYE’NİN ENERJİ KRİZİ VE YANSIMALARI

Okunma Sayısı: 33


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.