MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

BURSA ŞEHİRLER ARASI OTOBÜS TERMİNALİNDE TEKNİK İNCELEME YAPILDI 
31 Ağustos 2022 tarihinde saat 15.15 sularında çatısı çöken Bursa Şehirler Arası Otobüs Terminalinde 01.09.2022 tarihinde teknik incelemede bulunuldu. Öncelikle olayda yaşam kaybı ve yaralanma olmadığı için mutluyuz. Olayı yaşayan tüm yurttaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Raporun tamamına yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.
 

 

Çatının çökmesinin yıldırım düşmesi sonucu gerçekleştiği haberlerinin aksine, olay mahalinde yıldırım düşmesi sonucu oluşması gereken etkiler ve izler görülmemiştir. Çöken çatının yağmur suyunun tahliye edilememesinden / rüzgâr ve fırtına kaynaklı olduğu, suyun ağırlığı / rüzgâr ve fırtına sebebiyle olduğu düşünülmektedir.

Yıldırım olayında ortaya çıkan enerji yaklaşık 1010 joule kadar olup bu enerji saniyenin milyonda biri zarfında geçtiği hava sütununun sıcaklığını 15000 °C`ye kadar ısıtabilir. Bu da çok yakıcı ve yıkıcı bir etkiye sebep olur. Her ne kadar Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminalinin çatısının çökme sebebi yıldırım düşmesi olmasa da başta Bursa Şehirlerarası Otobüs terminali olmak üzere, insan yoğunluğunun çok olduğu yerlerde olası yıldırım düşmelerine karşı gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

Yapılan incelemeler neticesinde terminalin çatısında, Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmeliğin Yedinci Bölümünde Madde 64`te belirtildiği üzere yapılması gerekli olan yıldırımdan korunma sisteminin olmadığı görülmüştür.

Yapılmış olan yıldırımdan korunma sistemininse, Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmeliğin yapılmasını zorunlu kıldığı yıldırımdan korunma sisteminin ilgili standartlarına uygun olmadığı görülmüştür. Yine ulusal olarak kabul ettiğimiz standardımız olan TS EN 62305 Yıldırımdan Korunma Standardının kabul etmediği Aktif Paratonerlerin bu binada kullanıldığı görülmüş ve bunların da koruma yapamayacağı ilgili standart tarafından da tescillenmiştir.

Başka zamanlarda yıldırımın oluşturabileceği felaketlerden korunmak için;

Ø  Yapıların ve canlıların yıldırım riskine karşı korunması için, ilgili standart ve yönetmelikler gereği uygun "Yıldırımdan Korunma Sistemlerinin" çatı ve binaya uygulanması gerekmektedir.

Ø  Elektrik tesisatının yıldırım kaynaklı yangınlardan korunması için yine ilgili standart gereği uygulanması gereken ekipmanlarının takılması gerekmektedir.

Ø  Yıldırımdan Korunma Sistemi periyodik olarak yetkili Elektrik Mühendisleri tarafından kontrol edilmeli, gerekli ölçümleri yapılmalı ve sistemin aktif olarak çalışması sağlanmalıdır

 

Elektrik Mühendisleri Odası Bursa Şubesi


Çok Okunanlar


BASIN AÇIKLAMASI: ELECO 2022 12. ULUSAL ELEKTRİK-ELEKTRONİK VE BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ KONFERANSI BAŞLIYOR

MASA TENİSİ TURNUVASI DÜZENLENDİ

ULUDAĞ` DA ALAN BAŞKANLIĞI İSTEMİYORUZ! BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI

A - TECH AKILLI BİNA TEKNOLOJİLERİ ELEKTRİK SİSTEMLERİ FUARI` NA TEKNİK GEZİ DÜZENLENDİ

ÇEVRİMİÇİ TEKNİK SEMİNER `ELEKTRİK TESİSAT İŞLERİNDE İHALE VE SÖZLEŞME SÜREÇ YÖNETİMİ` DÜZENLENDİ

Okunma Sayısı: 99


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.