MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI’NDAN NÜKLEER KURUMU’NA AÇIK MEKTUP (ENERJİGUNLUGU.NET)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Nükleer Düzenleme Kurumu’nu, Akkuyu NGS`nin kurulumu sürecinde yaşanan sorunlara ve anlaşmazlıklara ilişkin aydınlatıcı bir açıklama yapmaya çağırdı.
 

 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Nükleer Düzenleme Kurumu`na Açık Mektup başlıklı bir duyuru yayınladı. Açık Mektup`ta Rusya Federasyonu Devlet kuruluşu Rosatom`un mülkiyetindeki Akkuyu Nükleer Güç Santralı`nın birinci reaktöründe inşa çalışmalarının oldukça ilerlediği ve reaktörün nükleer reaksiyonla ilgili bölümlerinin yapımına başlandığı hatırlatıldı. Bir nükleer santralın kuruluşu sırasında yapılacak işlerin kalitesinin büyük önem taşıdığına dikkat çekilen mektupta, "Yapılacak en küçük bir hatanın insan yaşamını doğrudan etkileyeceği ve böyle bir küçük hatanın bile çok büyük felaketlere neden olabileceği bilinen gerçeklerdendir. Yaşanan büyük nükleer felaketlerin ikisinin böyle hatalardan tetiklendiği bilinmektedir" denildi. 

Nükleer santrallerin kurulumunda güvenliği önemi ortadayken Akkuyu Nükleer Güç Santralı temel yapılarında çatlakların oluştuğu ve bunların tekrarladığına ilişkin basında haberler yayınlanması üzerine, Akkuyu NGS AŞ tarafından bu konularda gerekli onarımların yapıldığına dair açıklamalar yapıldığı hatırlatıldı. Ancak bir müddet sonra 26 Temmuz 2022 Tarihinde Akkuyu Nükleer Güç Santralı ana yüklenicisi Titan2- İC İnşaat A.Ş. konsorsiyumunun sözleşmesinin feshedildiğine değinilen mektupta "Bu fesih işlemi gerekçeleri arasında ana yüklenici tarafından yapılan işlerin bir kısmının standartlara ve şartnamelere uymadığı ve bu uygunsuzlukların sürekli tekrarlandığı, ayrıca iş güvenliği ve işçi sağlığı kurallarına uyulmadığı gibi hususlar da vardır" ifadesi kullanıldı. 

Güvenlik kurallarına ve kalite standartlarına uyulmadığına yönelik iddialara rağmen ana yüklenici değişikliğinden sonra Akkuyu Nükleer Güç Santralı inşaatında yapılan iş ve işlemlerin tekniğine uygun olarak yapılmadığı, işlerine son verilen taşeron ve işçilerin yerine aynı kalifikasyonda eleman alınamadığı, işine son verilen ana yüklenici yerli ortağa ait iş makine ve teçhizatlarının yasal olmayan yollardan çalıştırıldığı ve ehliyetsiz kişiler tarafından kullanıldığı ve hatta eleman açığını kapatmak için vasıfsız göçmen işçi çalıştırılmaya başlandığı, iş güvenliği ve işçi sağlığı önlemlerinin alınmadığı  yönünde haberler yayınlandığı vurgulandı.

Santral inşaatında yapılan işlerin standartlara uygun olarak yapılmadığı gerekçesi ile sözleşmesi feshedilen önceki ana yükleniciden sonra yeni atanan ana yüklenici için de benzer standart dışı ve kalitesi uygun olmayan işler yapıldığı ve iş güvenliği kurallarının ihlal edildiği yönünde basında haberler yayınlandığı ve bunların yörede ve tüm ülkede endişe ile izlendiği kaydedildi. 

Akkuyu NGS`ye yönelik haberler, iddialar ve yaşananlar hakkında bugüne kadar Nükleer Düzenleme Kurumu`ndan herhangi bir aydınlatıcı açıklama yapılmadığına değinilen EMO`nun açık mektubunda şu ifadelere yer verildi:  

"Bugüne dek bu konuda Kurumunuzdan herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Türkiye`nin enerji politikaları içerisinde nükleer enerji santrallarının hem ekonomik hem de teknik açıdan yanlış bir tercih olduğu ve bu santral inşaatının derhal durdurulmasının ülke yararına olduğu bu somut gerçekle bir kere daha ortaya çıkmıştır. TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası olarak sizi asli görevinizi yapmaya davet ediyor ve kamuoyunda oluşan aydınlatıcı bir açıklama beklentisini bir an evvel karşılamanızı talep ediyoruz." 

 


 

 

Bağlantılar

www.enerjigunlugu.net/elektrik-muhendisleri-odasindan-nukleer-kurumuna-acik-mektup-50258h.htm
 


TV 100- KEREM KIRÇUVAL İLE 10’DAN 12’YE

29.09.2022
 


Çok Okunanlar


EMO YÖNETİM, DENETLEME VE ONUR KURULU ORTAK TOPLANTISI

TÜRKİYE ZAM BATAKLIĞINDAN ÇIKAMIYOR

YOLUN SONUNA GELİNDİ (BİRGÜN)

TMMOB YÜKSEK ONUR KURULU VE ODA ONUR KURULLARI ORTAK TOPLANTISI

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI ULUTAŞ: ELEKTRİK ZAMMI İÇİN DAĞITIM ŞİRKETLERİ BASKI YAPTI (SPUTNİKNEWS.COM.TR)

YOUTUBE- CANAN KAYA İLE ARKA PLAN

BİRGÜN TV- FATURALAR YÜZDE 250 ZAMLI: EN SOĞUK KIŞ KAPIDA!

FOX TV- ANA HABER

ENERJİ VERİMLİLİĞİ CİDDİYET İSTER

TV 100- ANA HABER

Okunma Sayısı: 14


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.