MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ‘ÖZELLEŞTİRİLEN ALANLAR KADERİNE TERK EDİLDİ’ (CUMHURİYET)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Enerji küresel çapta en önemli tartışma başlıklarından biri olurken ülkemizde enerji verimliliğinde bilinçli politikalar izlenmemesi bu durumu kriz boyutuna taşıyor.
 

 

Eylül ayında Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı`na bağlı Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanlığı, "İşte, evde, yolda Enerji Verimliliği" adlı bir kitapçık yayımladı. Kitapçıktaki "Araç bekleme halindeyken kontak kapatılmalı, saçlar mümkün olduğu kadar havlu ile kurutulmalı, ihtiyaçtan büyük ekranlı televizyon tercih edilmemeli" gibi tavsiyeler tepki çekerken uzmanlarca eleştirildi. 

"ÇALIŞMALAR PLANLI DEĞİL"

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahir Ulutaş elektrik verimliliği konusundaki eksiklikleri Cumhuriyet`e değerlendirdi. Ulutaş, "Enerji verimliliği aynı işi daha az ekipman ve enerji kullanarak yapmak demektir. Kitapçığı biz de eleştiriyoruz. Ne yazık ki Türkiye`de enerji verimliliği çalışmaları planlı ilerlemiyor. Devletin bu konuda sistemli programı yok. Yurttaşın ve sanayinin kendi inisiyatifine bırakılmış durumda" diye konuştu. Ulutaş, özellikle elektrik dağıtım şebekelerindeki kayıp-kaçaklara dikkat çekerek, "Elektrik dağıtım şebekeleri özelleştiği ve buralardaki bakımlar sistemli takip edilmediği için hem Isparta örneğinde olduğu gibi enerji arzında sıkıntı yaşıyoruz hem şebeke kayıpları ciddi bir maliyet yaratıyor" dedi.

Ulutaş, "Sanayide ve evlerde daha verimli ekipman kullanılması gerekiyor. Bunun önkoşulu hem ekipmanları ülkenizde üretip dışa bağımlı olmamak hem enerji verimliliğini artırmak için dönüşümü sağlamak amacıyla sanayiye veya konutlara daha uygun koşullarda teşvik programları oluşturmak. Ayrıca başlı başına bir sorun alanı olan enerji-yoğun demir-çelik, seramik gibi endüstriler var. Daha az enerjiyle daha fazla çıktı üretecek sanayi politikasına ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı.

"GEREKEN YAPILMIYOR"

Devletin yapması gereken uygulamaları yapmadığını belirten Ulutaş, "Ne enerji verimliliği amacıyla ekipman dönüşümü için teşvik ne sanayileşme politikalarında enerji yoğun endüstriden teknoloji yoğun endüstriye geçiş var. Elektrik şebekemiz özelleştiği ve özelleştirilen alanlar kendi kaderine terk edildiği için bu alanlarda dünya standartlarına uygun yatırım ve iyileşme programları yok. Enerji Bakanlığı kendi üzerine düşen görevi yapmıyor, sonra da yurttaşa ‘fırını erken kapat` ya da ‘ışığı söndür` gibi etkisiz  ya da etkisi sınırlı akıllar  veriyor" dedi.


 FOX TV- ANA HABER

07.12.2022
 


Çok Okunanlar


ELECO 2022 BAŞLIYOR

KADRO ARTIŞI VE İSTİHDAM ZORUNLULUĞU ÇAĞRISI

EMO ONUR KURULU VE SORUŞTURMACI ORTAK TOPLANTISI

EMO KADIN BÜLTENİ 9. SAYI ÇIKTI

SGK`YE `MESLEK KODU VE PRİM` YAZISI

TAKSİM SALDIRISINI LANETLİYORUZ!

`HOCALARIN HOCASI` GÜNEY GÖNENÇ’İ SAYGIYLA ANIYORUZ

FOX TV- ANA HABER

ÇALIŞMA YAŞAMINDA KADINA YÖNELİK ŞİDDET VE MÜCADELE

NÜKLEER ENERJİ İZLEME VE ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTISI

Okunma Sayısı: 39


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.