MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

KÜLTÜR TURUNUN İKİNCİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ 
EMO İzmir Şubesi’nin, araştırmacı -yazar Abdülkadir Hazman rehberliğinde düzenlediği Kültür Turu`nun ikincisi 5 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirildi.
 

"Kadifekale, Yangın Kulesi, Yusuf Dede, Roma Tiyatrosu, Altınordu Spor Kulübü, Emir Sultan, Dönertaş Sebili, Aya Vukolos Kilisesi" güzergâhında düzenlenen kültür turu, Konak Bahri Baba Parkı önünde başladı.

Turun ilk durağı olan antik İzmir‘in akropolisi Kadifekale‘de Abdülkadir Hazman; Kadifekale‘nin hangi uygarlıklara evsahipliği yaptığını, yapılış süreci, M.Ö. 4. yüzyılda inşa edilen kale surlarının 13. ve 15. yüzyıllarda onarıldığını, günümüze kalenin batı ve güney surları ile beş kulesinin günümüze ulaştığını tur katılımcılarına aktardı.

Turun bir diğer durağı olan kesme taştan yapılmış merdivenleri ile tüm kentin görülebileceği Yangın Kulesi‘nde Hazman; İzmir tarihindeki büyük yangınlar ve müdahale yöntemlerine ilişkin bilgiler paylaştı.

Ardından Kadifekale‘nin eteklerinde bulunan Antik Roma Tiyatrosu kazı alanı ziyaret edildi. 16 bin kişi kapasiteli olduğu düşünülen tiyatronun kalıntılarının Roma dönemi özellikleri taşıdığını belirten Abdülkadir Hazman; Erken Hıristiyanlık döneminde İzmirli St. Polikarp`ın bu tiyatroda öldürüldüğü ve tiyatronun tarihin trajik sahnelerine şahitlik ettiğini ifade etti.

İzmir‘in tarihi zenginliklerinden; 700 yıllık bir tarihe sahip, Aydınoğlu Gazi Umur Bey tarafından Seyyid Mükeremeddin için yaptırılan Emir Sultan Türbesi, 1923 yılında kurulan Altınordu Spor Kulübü ne Dönertaş Sebili, Kültür Turu‘nun diğer güzergahlarından oldu. 

Kültür Turu; 1886 yılında inşa edilmiş, 2010 yılında restorasyonu tamamlanarak kültürel etkinlikler için kullanılmaya başlanan Rum Ortodoks kilisesi Aya Vukolos Kilisesi ve kilisenin müştimilat binasında İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) ve Ege Üniversitesi (EÜ) işbirliğiyle şehre kazandırılan Basın Müzesi‘nin ziyaret edilmesiyle son buldu.

 35. DÖNEM KURULLARI BELİRLENDİ

04.02.2024
 


Çok Okunanlar


35. OLAĞAN GENEL KURULU İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

İŞLETME SORUMLULUĞU TESCİL BELGELERİ ERİŞİME AÇILDI

EMO İZMİR ŞUBESİ 35. OLAĞAN GENEL KURULU DÜZENLENDİ

35. OLAĞAN GENEL KURULU KAPSAMINDA SEÇİMLER GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

EMO İZMİR ŞUBESİ 34. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU

EMO İZMİR ŞUBESİ YENİ ÇALIŞMA DÖNEMİNE HAZIRLANIYOR

EMO İZMİR ŞUBESİ`NDE 35. DÖNEM ÇALIŞMALARI BAŞLADI

EMO İZMİR ŞUBESİ YENİ ÇALIŞMA DÖNEMİNE HAZIRLANIYOR

6 ŞUBAT DEPREMLERİNİN ÜZERİNDEN BİR YIL GEÇTİ. UNUTMADIK!

TMMOB 3. İZMİR KENT SEMPOZYUMU SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDI

Okunma Sayısı: 100


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.