MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2023.4

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

KÜRESEL SANAYİ VE TEKNOLOJİ ATILIMI, TEDARİK GÜVENLİĞİ VE DİJİTAL VATAN (TÜRKÜN, 09.11.2002)


YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
Dünya tüm ekonomik risklere rağmen `yeniden inşa` temeli üzerinden büyük bir `Sanayi ve Teknoloji Atılımı`na hazırlanıyor, Türkiye de bundan payını alıyor. Son 4 yılda gerek devlet teşvikleri gerekse müteşebbislerin cesaret ve sermayelerinin gücü ile birçok yatırım Türkiye`de de yapıldı. Daha önce ithalatla edinilen kimyadan elektroniğe birçok alanda çalışma yapıldı, fabrikalar kuruldu, bunların tamamının üretime geçmesi ise an meselesi.
 

Bu üretim faaliyetlerinin tamamı teknolojiyi içinde barındırıyor. En basitinden bir kimyasal bileşenin üretim sürecindeki makinelerden, o kimyasalın mühendislikle tasarımına teknoloji var. Alışılagelmiş birçok ürün de artık akıllı ve bağlantı doluyor. Örneğin nihai ürün olarak bir akıllı otomobil de teknolojik, yazılım ile yürüyor ve ağa bağlı.

Teknolojinin artarak ilerleyeceği, bağlantıların da (connectivity) artarak ilerleyeceği, siber güvenlik anlamında saldırı yüzeyinin büyüyeceği ve bu anlamda tehditlerin ve karşılığında gerekli olan güvenlik önlemlerinde genişleyeceği bir döneme hızlı bir şekilde girdik. Birbirine bağlı teknoloji, bir anlamda siber, hızlı şekilde yayılırken siber güvenlik zafiyetlerinin pandemisi de eli kulağında bir risk olarak yaklaşıyor.

Bu teknik ilerleyişlere ek olarak dünyanın güvenlik temelinde de değişimler olmaktadır. Dünyanın "barış içinde" düzeni, bölgesel ancak küresel etkisi olabilecek çatışma ve savaşlar ile bozulmaktadır. Dünya, sanki bir ittifaklar oluşumu gibi daha keskin şekilde taraflara ayrılmaktadır. Bu taraflılık da teknoloji üretim ve tedariğini etkilemektedir.

Bugünün dünyasında, her iş alanı kendini akıllılık çerçevesinden değerlendirmeli, nihai ürün ve çözümlerine nasıl akıl ve bağlantı katacağını düşünmelidir. Akıl ve bağlantı, yazılım ve siber güvenliği üretim süreçlerine ve ürünlere getirecektir. Ayrıca siber güvenlik riskleri, bir kamu, üretim ya da servisler operasyonunun ana risklerinden hale gelmektedir.

Küresel çatışma hareketlerinin sonucu olarak belirginleşen kutuplar tüm tedarik ve üretim süreçlerini etkilemektedir. Bundan 10 yıl önce belirginleşmeye başlayan "bölgesel tedarik" eğilimleri artık "yerli tedarik" gerekliliğine dönüşmüştür. Dünyadaki tüm üretim merkezleri, mikro bağımlılık ile bağlı olduğu sağlayıcıları olabildiğince yerel tedariğe çevirmeye çalışmaktadır. Örneğin ABD koca bir yarı iletken endüstrisini Çin`den ABD topraklarına getirmeye çalışmaktadır.

Dijital / Siber Vatan

Tedarik güvenliği ile beraber siber güvenliğin de alelade bir bilişim ihtiyacı olmadığı, bunun dijital vatanın güvenliği ile ilgisi kavranmaktadır.

Dijital servislerin, bu yeni, "veri dünya düzeni" diyebileceğimiz, verinin ve veri üzerinden yürüyen süreçlerin kritikliğine oturan yapısı, siber güvenlik ihtiyaçlarını ve dijital sınırların güvenliğini kritik hale getiriyor. Bununla beraber artık "Dijital Vatan" (Siber Vatan) konsepti de yerleşmeye başlıyor.

 

Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi`nin Ankara Ticaret Odası ile beraber düzenlediği Siber Vatan ve Savunma Ulusal Çalıştayı da tam da böyle bir dönemde Siber Vatan kavramının ve çerçevesinin tartışılması için bir ortam oluşturmuştur. Etkinlik ile; dijital vatan (siber vatan), dijital sınırlar, dijital hukuk, dijital ekslav, siber farkındalık, siber güvenlik, veri dünya düzeni, dijital emperyalizm, dijital sömürgecilik, veri sömürgeciliği, dijital münhasır ekonomik bölgeler, dijital dezenformasyon, siber anarşi, siber terörizm, siber sivil savunma, siber yedekler, siber güç, topyekûn harp, siber caydırıcılık gibi birçok konu tartışılmıştır. Bu ve benzeri çalıştayların devamı oldukça önemlidir. Zira dünyanın soğuk savaşın bittiği dönemdeki gibi büyük değişikliklere gebe olduğu aşikârdır.

 

Bağlantılar

www.turkgun.com/kuresel-sanayi-ve-teknoloji-atilimi-tedarik-guvenligi-ve-dijital-vatan-makale-192488
 


“SANAL ÇALIŞANLAR GELİYOR” RPA: ROBOTİK SÜREÇ OTOMASYONU BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

21.07.2023
 


Çok Okunanlar


TEMEL BİNA AKUSTİK UZMANLIĞI EĞİTİMİ FİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI TARAFINDAN DÜZENLENİYOR

EMO AFYON İL TEMSİLCİLİĞİ VE OSMANGAZİ EDAŞ ZİYARET EDİLDİ

ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN

TEDAŞ`TAN ŞUBEMİZE ZİYARET

MMG’DEN YENİ YÖNETİM’E TEBRİK ZİYARETİ

ICCI 2024 FUARINA GEZİ DÜZENLENDİ

EMO ANKARA ŞUBESİNDEN TBMM BAYINDIRLIK, İMAR, ULAŞTIRMA VE TURİZM KOMİSYONU BAŞKANI’NA ZİYARET

ORCHESTRATE ANKARA ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

3 MAYIS DÜNYA ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLERİ GÜNÜ KUTLU OLSUN!

TÜRK TELEKOM VE PTT ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİNDEN EMO’YA ZİYARET

Okunma Sayısı: 47


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.