MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ÖZELLEŞTİRME KAPSAMINDAKİ TEİAŞ’TA GİZLİ KAPAKLI DEV İHALE (SOZCU.COM.TR)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
AKP iktidarı, özelleştirme kapsamına aldığı TEİAŞ`ın bir milyarlık ihalesini seçtiği şirkete, kimselere duyurmadan özel davetle verdi
 

 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2 Temmuz 2021 tarihinde imzalanan Cumhurbaşkanı Kararı ile özelleştirme kapsamına alınan Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) yaklaşık 1 milyarlık yatırım için ihale düzenledi.

İhale, rekabete imkan sağlayan açık usül yerine, AKP iktidarının istediği işi istediği şirkete verme aracı olarak kullandığı Pazarlık usulüyle gerçekleşti.

İKİ TEKLİF VERİLDİ

Yaklaşık maliyeti 952 milyon 512 bin 846 lira 20 kuruş olarak hesaplanan projenin ihalesi iki kısım halinde gerçekleşti. 17 Ekim 2022 günü, duyuru ilanına çıkılmadan, kapalı kapılar ardında gerçekleştirilen ihalelere sadece iki teklif sunuldu.

Her iki ihale de özel olarak davet edilen Şara Teknoloji Tesis A.Ş.`ye verildi. Şara Teknoloji ilk kısım için 439 milyon 772 bin TL, ikinci kısım için 481 milyon 477 bin TL alacak.

11 Kasım günü imzalanan sözleşmeye göre 25 Kasım 2022`de başlayacak iş, 25 Eylül 2023`te tamamlanacak.

BAŞKENT OSB BAŞKANININ ŞİRKETİ

Başkent Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı görevini de üstlenen Şadi Türk`ün Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Şara Teknoloji A.Ş.`nin aldığı projenin tam adı şöyle: "H.428.T Referanslı 400 kV 2X3B 1272 MCM İletkenli Sütlüce 3 – Çorlu 380 EİH (~43,0 km) 2 Kısım (DR147-DR264 Arası) ve (~48,6 km) 3 Kısım (DR265-Portal Arası) EİH‘nin Tasfiye Sonrası Bakiye İşleri Teklif Birim Fiyatlı Komple Tesis İşi"

EMO: "SATILACAK KURUMA NEDEN MİLYARLIK İHALE YAPILIYOR?"

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, TEİAŞ`ın özelleştirmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı`nda özelleştirme işleminin Aralık 2022`ye kadar tamamlanması talimatının verildiğini hatırlatarak, "Eğer yazıldığı gibi olacaksa 2 ay içerisinde satılacak bir kuruma neden milyarlık ihale yapılıyor? Bu ihalede işi alan şirket zaten 2023`te işe başlar!" dedi.

Özdağ, TEİAŞ`in özelleştirme süreciyle ilgili kaygılarını şöyle özetledi:

"TEİAŞ, sistem operatörü olarak elektrik sisteminin otobanlarını işleten doğal tekel konumundaki kamu kurumudur ve bu otobanlardan başka bir iletim şebekesi mümkün değildir. Ayrıca TEİAŞ elektrik sisteminin beynidir. Beyni kiraya verilmiş bir elektrik sistemi sahibi için çalışır, halk için çalışmaz.

Elektrik enerjisi üretiminde yüzde 80`leri bulan, dağıtım ve perakende elektrik satışında yüzde 100 özelleştirilmiş, piyasalaştırılmış sistemin tek tutar dalı kamunun elinde kalan elektrik iletimi ve sistemin işletilmesidir.

2022 yılında elektrik zamları ile yaşadığımız kâbusun bize öğrettiği en önemli şey; elektrikte özelleştirme şirketler için sermaye transferi bizim için yoksulluk, karanlık ve soğuktur.

Elektrik enerjisinin üretim ve dağıtımının özelleştirilmesinin sermaye transferinden başka bir şey olmadığını yaşayarak gördük!"


 

 

Bağlantılar

www.sozcu.com.tr/2022/ekonomi/ozellestirme-kapsamindaki-teiasta-gizli-kapakli-dev-ihale-7484599/
 


FOX TV- ANA HABER

07.12.2022
 


Çok Okunanlar


ELECO 2022 BAŞLIYOR

KADRO ARTIŞI VE İSTİHDAM ZORUNLULUĞU ÇAĞRISI

EMO ONUR KURULU VE SORUŞTURMACI ORTAK TOPLANTISI

EMO KADIN BÜLTENİ 9. SAYI ÇIKTI

SGK`YE `MESLEK KODU VE PRİM` YAZISI

TAKSİM SALDIRISINI LANETLİYORUZ!

`HOCALARIN HOCASI` GÜNEY GÖNENÇ’İ SAYGIYLA ANIYORUZ

FOX TV- ANA HABER

ÇALIŞMA YAŞAMINDA KADINA YÖNELİK ŞİDDET VE MÜCADELE

NÜKLEER ENERJİ İZLEME VE ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTISI

Okunma Sayısı: 41


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.