MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMO ONUR KURULU VE SORUŞTURMACI ORTAK TOPLANTISI 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 48 Dönem Onur Kurulu, Hukuk Birimi ve Şubelerden bildirilen soruşturmacıların katılımıyla, 19 Kasım 2022 tarihinde ortak toplantı yapıldı. Disiplin soruşturma süreçlerinin sağlıklı ve hızlı yürütülmesi, soruşturma süreçlerinde yaşanan teknik aksaklıklar, soruşturmacıların uygulayacağı usul ve esasların ele alındığı toplantıda, öneriler değerlendirildi. Oda Onur Kurulu ve soruşturmacıların yetki ve sorumluluklarına dikkat çekildi.
 

 

 

Video konferans yöntemiyle düzenlenen toplantıya; EMO Yönetim Kurulu Yazmanı Eylem Ölmezoğlu, EMO Onur Kurulu Başkan İsa Göngör, Onur Kurulu Raportörü İrfan Satır, Onur Kurulu Üyesi Murat Çelik, Mustafa Aydın, Nuri Sedat Gülsen, Onur Kurulu Yedek Üyesi Gülefer Mete, Ruken Gültekin, EMO Antalya Şubesi`nden Kamer Gülbeyaz, EMO Denizli Şubesi`nden Mahmut Kaya, Arif Dönmez, EMO Diyarbakır Şubesi`nden Mehmet Veysi Çevrim, Ufuk Bulut, EMO Eskişehir Şubesi`nden Hasan Hüseyin Köseoğlu, EMO İstanbul Şubesi`nden Bayram Arslan, EMO İzmir Şubesi`nden Bülent Çarşıbaşı, Zehni Yılmaz, Ali Fuat Aydın, Barış Aydın, Recep Mercimek, EMO Mersin Şubesi`nden Caner Doğru, EMO Samsun Şubesi`nden Orhan Bülbül, EMO Trabzon Şubesi`nden Adem Yardım, EMO Genel Merkezi Örgütlenme Sekreteri Doğukan Yurttaş, Oda Hukuk Müşaviri Avukat Sanem Küçük Arzuman ve EMO Genel Merkezi Oda Müdür Vekili Sevgi Kınacı katıldı.

Toplantı, saat 11.00`da EMO Yönetim Kurulu Yazmanı Eylem Ölmezoğlu`nun açılış konuşması ile başladı.  Onur Kurulu ve soruşturma süreçlerinde yaşanan sıkıntıların giderilmesi adına düzenlenen toplantının önemini vurgulayan Ölmezoğlu, EMO çalışmaları kapsamında geçmiş dönemlerde yapılan soruşturmacı eğitimlerine değindi. TMMOB Disiplin Yönetmeliği çerçevesinde Oda Onur Kurulu ve soruşturma faaliyetlerinin yürütüldüğünü hatırlatarak, TMMOB Disiplin Yönetmeliği`nin bazı maddelerinde yapılan değişikliklere temas etti.

Oda Hukuk Müşaviri Sanem Küçükarzuman da, TMMOB Disiplin Yönetmeliği, EMO Ana Yönetmeliği, soruşturmanın yöntemi, soruşturmacının görev ve yetkileri, soruşturmacının rapor hazırlarken dikkat etmesi gereken noktalar, örnek bir soruşturma raporunun nasıl olması gerektiği konusunda bilgiler aktardı. Mesleki disiplinin sağlanmasına yönelik soruşturmacıların üstlendiği görevin önemini vurgulayan Küçükarzuman, Onur Kurulu Üyeleri ile soruşturmacıların yetki ve sorumlulukları, çalışma usul ve esaslarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Soruşturma neticesinde verilebilecek kararları işaret eden Küçükarzuman, disiplin suçları ve cezalar, tebligat süreçleri; yapı denetim, en az ücret ve mesleki denetim konulu soruşturma dosyalarına yönelik de bilgiler verdi. Disiplin süreçlerinde yaşanan aksaklıkların giderilmesi için önerilerini paylaştı.  

EMO 48. Dönem Onur Kurulu Başkanı İsa Güngör de disiplin soruşturma dosyalarındaki eksikliklerin Onur Kurulu karar süreçlerin olumsuz etkilediğini kaydederek, disiplin süreçlerinin hızlı ve verimli yürütülmesi için soruşturmacılara büyük görevler düştüğü belirtti.

TMMOB Disiplin Yönetmeliği kapsamında meslek odalarının üyelerini denetlemekle yükümlü olduğunun altını çizen Göngör, son dönem de Oda`ya karşı açılan davalar ve sonuçlarına temas etti. Soruşturma raporlarının karar alma süreçlerindeki öneminin altını çizdi.  

Soruşturmaların TMMOB Disiplin Yönetmeliği ve EMO Ana Yönetmeliği`nde belirtilen tanıma uygun kişiler tarafından, mesleki denetim ve yapı denetim konularına hakim soruşturmacılar tarafından yürütülmesinin de yararlı olacağını kaydeden Güngör, soruşturmanın genişletilemeyeceğini yalnızca derinleştirilebileceğini belirtti. Güngör, kurumlardan bilgi, belge talebinin usulünce talep edilmesini, hukuka uygun deliller ışığında çalışmalar ortaya konması gerektiğinin altını çizdi.   

Toplantı katılımcıların sorularının yanıtlanmasının ardından sona erdi.


 FOX TV- ANA HABER

07.12.2022
 


Çok Okunanlar


ELECO 2022 BAŞLIYOR

KADRO ARTIŞI VE İSTİHDAM ZORUNLULUĞU ÇAĞRISI

EMO ONUR KURULU VE SORUŞTURMACI ORTAK TOPLANTISI

EMO KADIN BÜLTENİ 9. SAYI ÇIKTI

SGK`YE `MESLEK KODU VE PRİM` YAZISI

TAKSİM SALDIRISINI LANETLİYORUZ!

`HOCALARIN HOCASI` GÜNEY GÖNENÇ’İ SAYGIYLA ANIYORUZ

FOX TV- ANA HABER

ÇALIŞMA YAŞAMINDA KADINA YÖNELİK ŞİDDET VE MÜCADELE

NÜKLEER ENERJİ İZLEME VE ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTISI

Okunma Sayısı: 117


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.