MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2023.4

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ENERJİ DEPOLAMADA YOL TESS (KONYA YENİGÜN GAZETESİ, 21.11.2022)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
TESSEnerji depolamanın kolay yolu; TESS 1994`ten bu yana sürdürülebilir bir yaşam için güvenilir ve yenilikçi ürünler geliştirip kesintisiz enerji çözümleri üreten bir mühendislik ve teknoloji şirketi olarak 6 kıtada 130`dan fazla ülkede hizmet veren TEKSAN tarafından geliştiren TEKSAN Enerji Depolama Sistemleri ürün tanıtım etkinliği gerçekleştirildi.
 

 

Düzenlenen tanıtım programına Konya Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Arif Yeşildaş, Konya Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarlı, Elektrik Mühendisleri Odası Konya Temsilcisi Özkan Keskin, Konya Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı Yeşil Enerji Yönetimi Şube Müdürü Hamdi Bektaş ile çok sayıda davetli katıldı.

 ‘YERLİ VE MİLLİ MARKALARIN ARKASINDA DURMALIYIZ‘

Düzenlenen programının açılış konuşmasını yapan Konya Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Arif Yeşildaş, " Dünyanın enerji tedariki ile uğraşan günümüzde enerji verimliliğini en iyi şekilde uygulamayı amaçlayan AR-GE çalışmaları ile geliştirmekte oldukları ürün ve sistemler hakkındaki teknik bilgilendirme sistemini düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Yerli ve milli olan ülke istihdamını ve ekonomisine katkı sağlayan her marka ve üretimin arkasında durmak bilinçli vatandaş olarak hepimizin görevidir. TEKSAN Jeneratör gibi ülkemize katma değer sağlayacak yerli firmaların artmasını temenni ediyorum. Başarılı ve örnek çalışmalar ile adından söz ettiren Konya Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetiminden bulunmasından dolayı da onur duyduğumuz değerli kardeşimiz TEKSAN Bölge Bayi İsmail Taşkıran‘na da ayrıca teşekkür ediyor, basanların devamını diliyorum" dedi.

ÜRETİMLERİN ARTAN ÜRETİME KARŞI MODELLENMESİ ÖNEMLİ

 Elektrik Mühendisleri Odası Konya Temsilcisi Özkan Keskin güneş enerjisi ile elektrik üretimin arttığına dikkat çekerek, " Bizim artık tüketimlerimiz artıyor. Üretimde ona göre modellenmesi gerekiyor. 2010‘lu yıllarda 12 yıl öncesinde evlerde meslektaşlarımız 5 kilovvatt civarında kurulu güç hesaplasa da meskenlerde bizim kullandığımız 1 ila 1.2 arasında bir nokta iki kilovat civarında bir tüketim görürdük. Ancak günümüze geldiğimizde işte klima elektrikli ev aletleri işte araçlarımızın bile elektrikli olması sebebiyle artık 2.3 kilovat saat kullanımı görmeye başladık. Bu da arzın artmasını gerektiriyor. Arz‘m artmasıyla beraber de tabii üretim tüketim dengesini kurmak adına yeni depolama tesisleri de önümüze geliyor Ben ayrıca Teksan‘ın bu konudaki depolamada bu konuya girip yerli ve milli yatırım yapması bu konuda AR-GE yapması da aynca beni mutlu ediyor. Çünkü TEKSAN ihracatta ciddi bir katma değer üretiyor, ülkemizin bu konuda yerli ve milli olması için çalışıyor" diye konuştu.

 KONYAGÜNEŞ BAKIMINDAN ZENGİN

Konya Büyükşehir Belediyesi iklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı Yeşil Enerji Yönetimi Şube Müdürü Hamdi Bektaş ise, "Güneş rüzgâr gibi çok kıymetli varlıklarımızın daha sürdürülebilir hale getirilmesi için depolama sistemlerin önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Burada hareketle enerjimizin az güvenilirliğinin sağlanabilmesi için bu yatırımları organize eden başta Teksen olmak üzere bütün ilgili kurum kuruluşlara teşekkürlerimi bir borç biliyorum. Ülkemizin gündeminde daha doğrusu dünyanın gündeminde 3 tane sorunla karşı karşıyayız. Bunların birisi sınır güvenliği, diğeri enerji güvenliği, bir diğeri de gıda güvenliği. Gıda güvenliğinde Konya ülkemizin baş aktörlerinden biri daha doğrusu emniyet sigortalarından. Gıda üretimde Konya‘yı beslerken enerji üretiminde de yine ne yapmalıyız. Yenileri bir enerji kaynaklan kullanmalıyız. Konya Güneş açısından çok baki bir topraklar. Buralardan maksimum şekilde istifa etmeliyiz" dedi.

 

KONYA ELEKTRİĞİNİ YENİLENEBİLİR ENERJİDEN ÜRETEBİLECEK

"Pandemi dönemi gösterdi ki elektrik ve gıda insan hayatında en önemli iki şey haline geldi" diyen Konya Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarlı, Bu ikisinin de Konya‘da çok önemli bir yeri var. Konya‘da tarımın yeri yüzde 20 iken sanayinin yeri yüzde 27‘dir. Yani Konya sanayi olarak tarımdan çok daha fazla değer üretmektedir. 2018 yılında Konya tükettiği elektriğin yüzde 18‘ini üretebiliyordu. Konya‘nın güneş enerjisi kurulu gücünü lisanssız ve lisanslı olarak topladığınızda Türkiye‘de birinciyiz. Güneş enerjisini düşündüğünüzde yüzde 80‘inini yenilenebilir enerjiden üretiyor ve 2018 yılında 18‘ini üretebilirken şu anda bugün itibariyle neredeyse yarıya yakınını yani yüzde 50‘sini üretebilir hale geldi. Enerji Endüstri bölgesinin üçte birinin ihalesi yapıldı ve Kalyon Enerji‘ye verildi. Trafo sistemi ve güneş takip sistemi ile birlikte bir de panellerin iki yüzeyini de kullandıkları için verimliliği yüzde 30 arttı, 1.3 GB‘lık kurulu güce ulaştı ve Türkiye‘yi bir anda ön sıralara taşıdı. İnşallah diğer enerji iktisat endüstri bölgesinin diğer kısımların da yapıldığında yapağımız hesaplamaya göre Konya tüm elektriğini yenilenebilir enerjiden üretebilecek" dedi. Elektrik depolama sisteminin büyük önem arz ettiğine dikkat çeken Vehbi Konarlı, "Gündüz elektriğin depolanması ve gerektiğinde kullanılması gerekiyor. Bunu bazı ülkeler yapıyorlar. Elektrik ucuzken elektriği dolduruyorsunuz, elektrik pahalı olduğu puan saatlerinde kullanıyorsunuz. Bazı elektrikli araçlarda da bu sistem kullanılıyor. Arabayı prize takıyorsunuz akşam geldiğinizde evinizde kullanmadığınız sürede o puan saatinde arabanın elektrik pillerini kullanıyorsunuz. Evin içinde gece saatlerinde yani elektriğin daha ucuz olduğu zamanda o arabayı dolduruyorsunuz. Elektrik depolaması hakikaten çok önemli hale geldi" dedi. TESS‘İN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ Yenilenebilir enerji ve fosil yakıtlar ile entegre çalışabilir. Enerji fiyatlarının yüksek olduğu zamanlarda devreye girerek maliyetleri düşürür. Tüketimin en yüksek olduğu saatlerde enerji ihtiyacına destek olur. Hızlı yanıt süresi, sınırsız çevrim ömrü ve çalışma süresi boyunca hiçbir kapasite düşüşü olmaması, operasyonel esneklik sağlar. Esnek kapasite, kesintili yenilenebilir enerji kaynaklarının arz zirvelerinden talep zirvelerine zaman kaymasına, yükün dengelenmesine ve şebekenin dönüştürülmesine olanak tanır. Ölçeklendirmesi kolay teknolojiyi düşük maliyetli kimya ile birleştirerek 4-12 saatlik depolamada en düşük maliyeti sunar.  

 

 “SANAL ÇALIŞANLAR GELİYOR” RPA: ROBOTİK SÜREÇ OTOMASYONU BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

21.07.2023
 


Çok Okunanlar


TEMEL BİNA AKUSTİK UZMANLIĞI EĞİTİMİ FİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI TARAFINDAN DÜZENLENİYOR

EMO AFYON İL TEMSİLCİLİĞİ VE OSMANGAZİ EDAŞ ZİYARET EDİLDİ

ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN

TEDAŞ`TAN ŞUBEMİZE ZİYARET

MMG’DEN YENİ YÖNETİM’E TEBRİK ZİYARETİ

ICCI 2024 FUARINA GEZİ DÜZENLENDİ

EMO ANKARA ŞUBESİNDEN TBMM BAYINDIRLIK, İMAR, ULAŞTIRMA VE TURİZM KOMİSYONU BAŞKANI’NA ZİYARET

ORCHESTRATE ANKARA ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

3 MAYIS DÜNYA ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLERİ GÜNÜ KUTLU OLSUN!

TÜRK TELEKOM VE PTT ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİNDEN EMO’YA ZİYARET

Okunma Sayısı: 46


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.