MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ELEKTRİK FATURASI CÜZDANLARI ÇARPTI! ASGARİ ÜCRETİN YÜZDE SEKİZİ... (DOGRUHABER.COM.TR)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Sputnik`ten Ali Çağatay`ın haberine göre, CHP milletvekili Alpay Antmen’in TBMM’de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e borcunu ödeyemediği için elektriği kesilen hanelere dair verdiği soru önergesi üzerine Bakan Dönmez’in cevabında İstanbul’da dört hanenin elektriğinin kesik olduğunu açıklaması tartışmalara yol açtı.
 

 

Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahir Ulutaş, konuyu Radyo Sputnik`te Ali Çağatay`la Seyir Hali programında değerlendirdi.

Ulutaş, verilere ulaşmada zorlukları "Bu veriler kamuoyuna açık değil. Ancak mecliste soru önergesine verilen cevaplardan çıkarsama yapabiliyoruz. CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen`in sormuş olduğu soru önergesine verilen cevap aslında Enerji Bakanlığı`nın soruyu istediği gibi anladığını gösteriyor. İstanbul`dan sadece dört hanenin enerjisinin kesik olma ihtimali yok. 2021 yılında bir başka CHP milletvekilinin vermiş olduğu soru önergesine verilen cevapla yıl sonu itibariyle 3.5 milyon abonenin yıl içinde elektriğinin şu veya bu şekilde bir kere kesilmiş olduğunu biliyoruz. Sanırım artık enerji fiyatlarının artması ve enerji yoksulluğunun bütün halk için ciddi bir krize dönüşmüş olması nedeniyle Enerji bakanlığı 2022 yılı içerisinde verilen soru önergelerine daha farklı bir strateji izliyor. Semantik tartışmalara sebep olacak şekilde biraz manipülatif cevaplar veriyor. Sanırım bakanlığın vermiş olduğu cevap sorunun sorulduğu an itibariyle, dönem içerisindeki kesintileri kapsamıyor" diye ifade etti.

‘Elektrik fiyatlarına ciddi zamlar yapıldı`

Elektrik fiyatlarındaki artışa dikkat çeken Ulutaş, elektriği kesilen hane sayısını ve destek alan ailelerin durumunu "2020 ve 2021 yılları içerisinde yaklaşık 3.5 milyon abonenin enerjisinin kesik olduğunu biliyoruz. 2022 yılı içerisinde benzer bir yakınsama ile 3.5 milyon abonenin enerjisinin şu ya da bu şekilde kesileceğini tahmin etmek çok yanlış olmaz. Durumu daha vahim kılan başka parametreler ve gerçekler var. Son 2022 yılı içerisinde meskenlerde 100-109 aralığında, sanayide yüzde 400, tarımda yüzde 150 gibi oranlarda elektrik fiyatlarına ciddi zamlar yapıldı. Şu an için artık sadece elektrik faturası minimum tüketim açısından düşünsek dahi asgari ücretin yüzde sekizine gelmiş durumdadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı`nın 3294 sayılı Sosyal Yardım ve Dayanışmaya Teşvik Kanunu kapsamında 2021 yılı içerisinde 1.8 milyon hanenin yardım aldığını biliyoruz. Bu hanelere elektrik faturalarında da yardım yapılıyor. Aslında enerji yoksulluğu o kadar büyük bir gerçek ki şu anda Türkiye`de 38 milyon hane var. 2 milyon haneye enerji faturalarını ödeyemediği, yoksulluk koşullarında olduğu için devlet kısmi de olsa yardım yapmak zorunda kalıyor. Abonelerin elektrik kesintilerini düşünürken biz aslında mutlak yoksulluk koşullarındaki halkımıza yapılan desteği de düşündüğümüzde tablonun korkunç bir tablo olduğunu söyleyebiliriz" diye aktardı.

‘İstanbul`da 35-40 bin hanenin elektriğinin anlık olarak kesik olabileceğini çıkarsayabiliriz`

Ulutaş, İstanbul`da olası kesik hane sayısı konusunda "Aynı tabloda nüfusu İstanbul`un yarısından daha az olan 20 bin diye bir sayı var. Dolayısıyla sadece ona bile bakarsak İstanbul verisinin sağlıksız olduğunu ve anlık itibariyle rasyonel bir değerlendirmede ikiyle bile çarparsak 35-40 bin hanenin elektriğinin anlık olarak kesik olabileceğini çıkarsayabiliriz. Bu sadece bir çıkarsamadır. Nüfusun yoğun olduğu ve altyapının zorlandığı bölgelerde elektrik kesintisinin daha fazla olduğunu söyleyebilirim. Elektrik bir temel insan hakkı dolayısıyla insanlar borç harç paralarını denkleştirip faturaları ödüyorlar. 2019-20-21 verilerine baktığımda yatay bir seyir gösteriyor. Aynı miktar kesik olduğunu görüyorum" dedi.


 

 

Bağlantılar

dogruhaber.com.tr/haber/877600-elektrik-faturasi-cuzdanlari-carpti-asgari-ucretin-yuzde-sekizi/
 


TELE 1- ANA HABER

05.02.2024
 


Çok Okunanlar


İSTANBUL ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

BURSA ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

İZMİR ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

DENİZLİ ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

KOCAELİ ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

SAMSUN ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

SEÇİME ÇAĞRI EMO KALEDİR DÜŞMESİN (BİRGÜN)

ENERJİMİZİ YABANCI TEKELLERE TESLİM EDEMEZSİNİZ

EMO MUHASEBE ÇALIŞANLARI EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

TELE 1- ANA HABER

Okunma Sayısı: 62


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.