MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

`HOCALARIN HOCASI` GÜNEY GÖNENÇ’İ SAYGIYLA ANIYORUZ 
Ülkemizin bilimsel, teknik ve mesleki gelişiminin yanı sıra demokrasi mücadelesine büyük katkılar sunan, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) yönetim organlarında önemli görevler üstlenen `Hocaların Hocası` Güney Gönenç`i, 11. ölüm yıldönümünde özlem ve saygıyla anıyoruz.
 

ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü eski Öğretim Üyesi Güney Gönenç, 11 yıl önce bugün 3 Aralık 2011 tarihinde aramızdan ayrıldı. 

Güney Gönenç Kayseri`nin Develi İlçesi‘nde 18 Ekim 1933 tarihinde doğdu. 1955 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik Mühendisliği Bölümü`nden mezun oldu. 1963 yılında ODTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü`nde Öğretim Üyesi olarak göreve başladı. ABD‘de yüksek lisans, İngiltere‘de doktorasını yaptı. 1983 yılında 1 yıllık sürgün hayatının ardından 12 Eylül Askeri Darbesi ile çıkartılan 1402 sayılı yasaya dayanarak görevine son verildi. Uzun bir hukuksal mücadele sonucu Danıştay kararıyla ODTܑdeki öğretim üyeliği görevine döndü. 

Barış Derneği‘nde Onur Kurulu Üyesi olarak görev üstlendi. Bilimsel çalışmalarının yanında örgütlü ve siyasi mücadeleye olan inancı doğrultusunda, çeşitli derneklerde ve Türkiye İşçi Partisi‘nde önemli çalışmalarda yer aldı.

EMO çalışmalarına büyük katkılarda bulundu. 1963-1964 yıllarında EMO 9. Dönem Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. 1961 yılında EMO İstanbul Şubesi‘nin kurucu yönetim kurulunda yer aldı. EMO Onur Kurulu‘nda 19, 20, 21, 22, 23, 24, 30 ve 31. dönemlerde görev aldı.

Yönetim Kurulu çalışmalarının yanı sıra EMO‘nun yayın organı Elektrik Mühendisliği Dergisi`ne de katkı sundu. 1963 yılında Elektrik Mühendisliği Dergisi`nde yayın kurulu üyeliği, 1964 yılında ise Yazı İşleri Müdürü olarak görev yaptı.  Ayrıca EMO`nun organize ettiği bilimsel ve teknik etkinliklerin düzenleme kurullarında aktif görevler aldı.

Çok sayıda bilimsel makalesinin yanı sıra gazete ve dergilerde bilişim, bilim tarihi, bilim ve din, barış, dil, sanat, kültür, radyo ve TV, mühendislik konularında makaleleri yayımlandı. 

Gönenç`in "Hep Aranızda Olacağım: Frederic Joliot-Curie‘nin Yaşamöyküsü" ve "Karanlık Zamanların Şarkısı" isimli 2 kitabı bulunmaktadır.

Mesleki yaşamı boyunca çok sayıda öğrenci ve akademisyen yetiştiren "Hocaların Hocası" Güney Gönenç`i aramızdan ayrılışının 11. yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz. Örnek kişiliği ve mücadele anlayışı yolumuzu aydınlatmaya devam edecek.SPUTNİK RADYO- SEYİR HALİ

19.12.2022
 


Çok Okunanlar


EPDK’DAN DAĞITIM ŞİRKETLERİNE YENİ YIL HEDİYESİ

İZMİR’DE “VI. ENERJİ VERİMLİLİĞİ GÜNLERİ” BAŞLIYOR

DENİZLİ’DE ENERJİ VERİMLİLİĞİ HAFTASI ETKİNLİKLERİ

ESKİŞEHİR’DE “3. ENERJİ GÜNLERİ” ETKİNLİĞİ

EPDK`DAN DAĞITIM ŞİRKETLERİNE YENİ YIL HEDİYESİ (TURK-İNTERNET.COM)

MUTLU YILLAR

EMO: ELEKTRİK BEDELLERİ İNDİRİLİRKEN NEDEN DAĞITIM BEDELLERİ ARTTIRILDI? (ENERJİGUNLUGU.NET)

“ELEKTRİK FATURALARI VE YOKSULLUK” PANELİ

ŞİRKETLERİ ‘DESTEKLEME BEDELİ’; YOLSUZLUK VE ŞAİBE

SİYASİ YATIRIM NÜKLEER OLAMAZ (NEDİM BÜLENT DAMAR/BİRGUN.NET)

Okunma Sayısı: 178


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.