MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

DR. NECDET BULUT’U 44. ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE ANIYORUZ


HABER


 
Türkiye`de bilgisayar alanında doktora yapan ilk bilim insanı olan, bilişim tarihimizde gerçekleştirdiği çalışmalarla unutulmaz izler bırakan ve aynı zamanda demokrasi ve bağımsızlık mücadelesinin tam içinde yer alan Dr. Necdet Bulut’u aramızdan ayrılışının 44. yılında saygıyla anıyoruz.
 

Hayatını bilimsel çalışmalara adayan Dr. Necdet Bulut, Karadeniz Teknik Üniversitesi`nde bilgisayar merkezi kurmak üzere ODTÜ`den bir yıl izin alarak gittiği Trabzon`da karanlık güçlerin saldırısı sonucu katledilmişti.  Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) olarak aradan 44 yıl geçse de, Dr. Necdet Bulut`un yaptığı öncü çalışmaları unutmadık. Dr. Necdet Bulut dürüst kişiliği, toplumcu kimliği, mücadelesi ve ortaya koyduğu fikirleriyle bizlere rehberlik etmeye devam ediyor.

1938`de Sivas`ta doğan Necdet Bulut 1960`ta İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Jeofizik Bölümü`nü bitirdi. 1963–1969 arasında IBM şirketinde sistem mühendisi olarak çalıştı. 1969 Mayıs`ında ODTÜ Elektronik Hesap Bilimleri Bölümü`ne programcı olarak girdi. Kısa sürede yetenekleri ve çalışkanlığıyla kendini tanıttı, aynı yıl öğretim görevliliğine atandı. Purdue Üniversitesi`nde 1972`de bilgisayar bilimleri dalında M.S., 1973`te de doktora derecesi aldı. 1974`te ODTÜ`ye döndü ve yardımcı profesörlüğe yükseltildi.

1975`te ODTÜ Bilgisayar Merkezi`nin yönetmenliğine getirildi. Türkiye`nin en büyük bilgisayar merkezinin yönetmeni olarak, bir yandan konuya hâkimiyeti, bir yandan sonsuz enerjisi, ama en başta insan ilişkilerindeki başarısı ve demokratik tutumu ile tanındı, sevildi, saygı uyandırdı. EMO çalışmalarına da büyük destek veren Bulut, 1975`te Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanlığına seçildi.  Ayrıca Tüm Öğretim Üyeleri Derneği`nde genel yazmanlık görevini yürüttü.

1977 Şubat`ı başında kendi isteğiyle Bilgisayar Merkezi Yönetmenliğinden ayrılan Necdet Bulut, 14 Şubat`ta Hasan Tan`ın ODTÜ rektörlüğüne getirilmesiyle başlayan yoğun mücadele döneminde en ön saflarda mücadele verdi. 1977 genel seçimlerinde Türkiye İşçi Partisi listesinden İzmir ilinde milletvekili adayı oldu.

TODAİE`de "Bilgi İşlem Sistemleri", KTÜ`de "Doğrusal Programlama" dersleri verdi, 1978 Temmuz`unda (ODTÜ`den izinli olarak) KTÜ Elektronik Hesap Bilimleri Enstitüsü Başkanlığı`na getirildi.  

Bilimin ve tekniğin halkın yararına sunulması mücadelesinin en ön saflarında yer alan simge bir isim olan Necdet Bulut, tüm bu özellikleri nedeniyle hedef haline gelmiş bir isimdi.  26 Kasım 1978 gecesi  tetikçilerce arabasının çapraz ateşe alınması sonucu oğlu ve eşinin hafif yaralandığı saldırıda ağır yaralanan Bulut, 8 Aralık`ta Hacettepe Hastanesi`nde vefat etti.



KRT TV- DERİN YOKSULLUK

30.01.2023
 


Çok Okunanlar


İZMİR’DE “VI. ENERJİ VERİMLİLİĞİ GÜNLERİ” BAŞLIYOR

ESKİŞEHİR’DE “3. ENERJİ GÜNLERİ” ETKİNLİĞİ

ŞİRKETLERİ ‘DESTEKLEME BEDELİ’; YOLSUZLUK VE ŞAİBE

“ELEKTRİK FATURALARI VE YOKSULLUK” PANELİ

KRT TV- DERİN YOKSULLUK

LPG PİYASASI EĞİTİM VE SORUMLU MÜDÜRLERİNE YÖNELİK UYGULAMA ESASLARI BELİRLENDİ

ŞİRKETLERİ ‘DESTEKLEME BEDELİ`; YOLSUZLUK VE ŞAİBE (TURK-İNTERNET.COM)

UZMANLAR MUTABAKAT METNİ’Nİ DEĞERLENDİ: SERMAYEYİ DEĞİL, DOĞAYI KÜSTÜRDÜ (BİRGÜN)

EMO`DAN DESTEKLEME BEDELİ ELEŞTİRİSİ (BAŞKENT GAZETESİ)

SÖYLEŞİ: “ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ ÖNERİSİNE HAYIR”

Okunma Sayısı: 172


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır



 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.