MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM 4. EŞGÜDÜM TOPLANTISI 
Nükleer Karşıtı Platform (NKP) 4. Eşgüdüm Toplantısı, 10 Aralık 2022 tarihinde gerçekleştirildi. Dünyada ve ülkemizde nükleer enerji ve nükleer silah faaliyetlerinin ele alındığı toplantıda, 2023 Türkiye Genel Seçimlerine yönelik NKP’nin nükleer santrallara karşı verdiği mücadeleyi büyütmek, etkili ve güçlü bir kamuoyu oluşturmak adına yapılacak çalışmalara ilişkin yol haritası oluşturuldu. İktidarın TBB`den sonra TTB ve TMMOB’yi etkisizleştirme çalışmalarının da değerlendirildiği toplantıda dayanışma ve mücadele kararlılığı vurgulandı.
 

 

NKP Eşgüdüm toplantısı saat 14.00`da başladı. Hibrit yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıya;  EMO Yönetim Kurulu Üyesi ve NKP Temsilcisi Mehmet Özdağ, EMO Enerji Daimi Komisyonu Başkanı Nedim Bülent Damar, Enerji Daimi Komisyonu Üyesi Muhsin Dugan, EMO İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Saadet Nuruilah Güleç, EMO Ankara Şube Üyesi Erdal Apaçık, EMO İstanbul Şube Üyesi Bilgin Akbal, Erhan Karaçay, Nurcan Bircan Yayla, EMO Mersin Şube Üyesi NKP Mersin Temsilci Uğur Tulay, Nükleer Tehlikeye Karşı Barış ve Çevre İçin Sağlıkçılar Derneği (NÜSED) Temsilcisi Derman Boztok, Gazeteci- Yazar Özgür Gürbüz, Prof.Dr. Hayrettin Kılıç, Metalurji Mühendisi Cemalettin Küçük, Kimya Mühendisleri Odası`ndan Ayfer Güçlü Aras, Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) Üyesi Erhan İçöz, NKP Adana Temsilcisi Yaşar Gökoğlu, NKP İstanbul Dönem Sözcüsü Adnan Çakar, NKP İstanbul Temsilcisi Yaşar Kambur,  NKP İstanbul Üyesi Cemil Aksu, Nazmi Algan, NKP Sinop Dönem Sözcüsü İlker Şahin, NKP Sinop Temsilcisi Zeki Karataş, NKP Sinop Üyesi Murat Şahin, Aytaç Ertekin, Özgür Cebeci, Sami Koç katıldı.

Toplantı EMO Yönetim Kurulu Üyesi ve NKP Temsilcisi Mehmet Özdağ tarafından açıldı. Özdağ, NKP 3. Eşgüdüm Toplantısının 3 Ekim 2020 tarihinde Sinop`ta; Sinop nükleer santral projesi ÇED raporuna karşı açılan iptal davası gündemi ile yüz yüze gerçekleştirildiğini hatırlatarak başladığı konuşmasında, NKP Yürütme Kurulu`nun güncel gelişmeler doğrultusunda yaptığı çalışmalar ve düzenlediği toplantılara ilişkin bilgi aktardı.

Özdağ, NKP 4. Eşgüdüm toplantısının; nükleer santrallar konusunda dünyada ve ülkemizde yaşanan gelişmelerin değerlendirilmesi, toplumun tüm kesimlerinin geleceğini yakından ilgilendiren 2023 Türkiye Genel Seçimlerine yönelik nükleer karşıtlarının mücadelesini daha da büyütmek adına büyük önem taşıdığını vurguladı.

Nükleer santral çalışmalarında son durum, nükleer silahlanma, nükleer atıklar sorunu, 2023 Genel Seçimlerine yönelik; yaratıcı eylemler, etkinlikler, kampanyalar, bildirgeler, raporlar, siyasi parti ziyaretleri, sosyal medya kampanyaları, afiş, el ilanları, yayınlar, çevre örgütleri, yerel halklarla işbirlikleri ve dayanışma, nükleer atıklar ve uranyum arama çalışmalarının halk sağlına, çevreye verdiği zararlar konularında paylaşılan görüşler değerlendirildi.

Toplantıda söz alan EMO Enerji Daimi Komisyonu Başkanı Nedim Bülent Damar da ülkemizde kurulması planlanan nükleer santrallara karşı 1970`lı yıllardan bu yana mücadele edildiğini ancak verilen mücadelenin başarıya ulaşmadığını, hükümetin Mersin Akkuyu`da inşaatı devam eden nükleer santralı faaliyete sokmak için elinden gelen her şeyi yaptığına dikkat çekti. Mersin Akkuyu Nükleer Güç Santralında kullanılacak nükleer yakıtların da yakın zamanda santral sahasına getirilmek üzere olduğu bilgisinin kamuoyuna yansıdığını vurgulayan Damar, EMO, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve NKP`nin nükleer santrallara yönelik mücadelesini büyütmesi ve sesini daha fazla yükseltmesi gerektiğinin altını çizdi. 

NKP`nin 2023 Türkiye Genel Seçimi öncesi TMMOB, EMO ve NKP tarafından nükleer santrallar ve nükleer silahsızlandırma konusunun ele alınacağı bir kongre yapılması ve yerellerde etkinlikler düzenlenmesinin yararlı olacağını belirten Damar, gerek TMMOB Nükleer İzleme Komitesi gerekse EMO Enerji Daimi Komisyonu`nun önümüzdeki dönem NKP çalışmalarına katkı sunmaya hazır olduğunu kaydetti. 

İktidarın Türkiye Barolar Birliği‘nden (TBB) sonra Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve TMMOB`yi etkisizleştirme, baskı uygulamalarının da değerlendirildiği toplantıda, dayanışmanın önemi vurgulandı; yakın iletişim ve işbirliği içinde meslek örgütlerini hedef alan saldırılara karşı durulacağı belirtildi. 

Toplantıda, 2023 Türkiye Genel Seçimleri öncesi en geç 2023 Mart ayı içinde, Ankara`da kongre yapılması, kamuoyunda farkındalık yaratmak adına sosyal medyada yayınlanmak üzere; afiş, broşür ve yayınlar paylaşılmasına, Çernobil ve Fukuşima`nın yıl dönümü kapsamında düzenlenecek etkinliklerin alanlarda yapılması önerileri benimsendi. 

Seçim çalışmalarına yönelik, "Nükleer Santral Çalışma Grubu, Uranyum/Atık Çalışma Grubu, Nükleer Silahsızlanma Çalışma Grubu, İletişim Çalışma Grubu" adı altında komisyonlar kurulması, komisyon çalışma sonuçlarının kamuoyuyla paylaşılmak üzere somut seçim eylem planı hazırlamaları yönünde görüş oluşturuldu. 


 KRT TV- DERİN YOKSULLUK

30.01.2023
 


Çok Okunanlar


İZMİR’DE “VI. ENERJİ VERİMLİLİĞİ GÜNLERİ” BAŞLIYOR

ESKİŞEHİR’DE “3. ENERJİ GÜNLERİ” ETKİNLİĞİ

ŞİRKETLERİ ‘DESTEKLEME BEDELİ’; YOLSUZLUK VE ŞAİBE

“ELEKTRİK FATURALARI VE YOKSULLUK” PANELİ

KRT TV- DERİN YOKSULLUK

LPG PİYASASI EĞİTİM VE SORUMLU MÜDÜRLERİNE YÖNELİK UYGULAMA ESASLARI BELİRLENDİ

ŞİRKETLERİ ‘DESTEKLEME BEDELİ`; YOLSUZLUK VE ŞAİBE (TURK-İNTERNET.COM)

UZMANLAR MUTABAKAT METNİ’Nİ DEĞERLENDİ: SERMAYEYİ DEĞİL, DOĞAYI KÜSTÜRDÜ (BİRGÜN)

EMO`DAN DESTEKLEME BEDELİ ELEŞTİRİSİ (BAŞKENT GAZETESİ)

SÖYLEŞİ: “ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ ÖNERİSİNE HAYIR”

Okunma Sayısı: 164


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.