MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMO: ELEKTRİK BEDELLERİ İNDİRİLİRKEN NEDEN DAĞITIM BEDELLERİ ARTTIRILDI? (ENERJİGUNLUGU.NET)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
EMO, yüksek elektrik maliyetlerinin tarifede kalem oyunları yaparak, azami teklif fiyatını bir miktar düşürerek çözülemeyeceğini kaydederek, kamu tekelinin yeniden kurulması gerektiğini açıkladı.
 

 

EMO, açıklanan yeni elektrik tarifelerinde enerji bedellerinde indirim yapılırken, dağıtım bedellerinin aynı oranda artırıldığını belirterek, ‘Neden halkın yararı yerine özel dağıtım şirketlerinin çıkarına bir tasarrufa gidilmiştir?` sorusunu sordu.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu`nun (EPDK) 1 Ocak 2023`ten itibaren geçerli olacak şekilde açıkladığı yeni elektrik tarifesi ile ilgili bir açıklama yaptı. EMO, EPDK`nın yeni elektrik tarifesinin kamuoyuna indirim olarak sunulduğunu ancak gerçekte dağıtım bedeline yapılan % 132,37 artışın sanayi dışı abonelerde düşürülerek fiyatın aynı kalmasının sağlandığını açıkladı.

EPDK‘DAN DAĞITIM ŞİRKETLERİNE YENİ YIL HEDİYESİ

Tarifenin kamuoyuna "müjde" olarak sunulduğu belirtilen EMO açıklamasında, "Konutlar ve hizmetler sektörü nihai fatura bedellerine zam yapılmaması ve ulusal tarifeden enerji alan sanayi abonelerine yönelik yüzde 15,85`lik indirimin yanı sıra, spot enerji piyasasında azami fiyatın bir miktar düşürülmesiyle kamuoyunda ucuzluk algısı yaratılmaya çalışıldığı anlaşılan tarifenin detayları incelendiğinde, tüm abone gruplarında dağıtım bedellerine bir önceki yıla göre yüzde 132,37 oranında fahiş bir artış yapıldığı, sanayi hariç diğer abone gruplarında enerji bedellerinin bu artışa paralel şekilde düşürülerek fatura toplamının aynı kalmasının sağlandığı görülüyor" denildi.

"DAĞITIM ŞİRKETLERİNİN MALİYETLERİ 3 AYDA %132,37 ARTAMAZ"

TÜİK`in açıkladığı enflasyon oranları göz önüne alındığında son tarife düzenlemesinden bu yana geçen 3 aylık dilimde elektrik dağıtım şirketlerinin maliyetlerinin yüzde 132,37 oranında artmış olmasının mümkün olmadığını belirten EMO, benzer şekilde enerji bedellerindeki indirimlerin, sadece sanayide, faturalarından yüzde 15,85`lik indirime neden olacak şekilde gerçekleştirilmesinin de soru işaretlerine yol açtığını kaydetti.

Açıklamada, "Tüm kamuoyunun cevabını merak ettiği soru şudur: Enerji üretim maliyetleri düştü ise konutlara ve küçük esnafın kullandığı tarifelerde faturaların düşmesi neden sağlanmamıştır? Neden enerji bedellerinde indirim yapılırken, dağıtım bedelleri aynı oranda artırılarak halkın yararı yerine özel dağıtım şirketlerinin çıkarına bir tasarrufa gidilmiştir?" denildi.

"AZAMİ FİYAT DEĞİŞİKLİĞİ DOĞRUDAN İNDİRİM OLARAK YANSIMAYACAK"

EMO ayrıca, EPDK`nın müjde olarak duyurduğu azami fiyat değişikliğine de değinerek, bunun spot piyasa şartlarında doğrudan indirim olarak yansımayacağını ifade etti. Açıklamada, son aylarda limit aşırı artırıldığı için, zaten spot piyasadaki ortalama değerlerin çok üstünde olduğuna dikkat çekildi.

"SANAYİNİN ELEKTRİK MALİYETİ YÜKÜ HAFİFLEMİYOR"

EMO açıklamasında, "Son iki yılda artık çöktüğü net şekilde görülen bu piyasa yapısı içinde ulusal sanayi tarifelerinde yüzde 15,85`lik indirim yapılması, spot piyasadaki azami fiyat teklifi sınırının ağırlıklı PTF ortalamasının üstünde tutulmaya devam edilmesi, sanayi üretimi üzerindeki elektrik maliyeti yükünü hafifletmez" denildi.

"SORUNLAR TARİFEDE KALEM OYUNLARIYLA ÇÖZÜLMEZ"

Dolar bazında bile yüzde 337 artan elektrik enerjisi maliyetlerinde gerçek anlamda bir iyileşme sağlanabilmesi için ciddi önlemler alınması gerektiğini belirten EMO, "Bu düzeyde zamma yol açan enerji politikalarının yol açtığı sorunları, tarifede kalem oyunları yaparak, azami teklif fiyatını bir miktar düşürerek çözmek mümkün değildir" açıklamasını yaptı.

"KAMU TEKELİ YENİDEN KURULMALIDIR"

Bu çerçevede kamunun yatırım yapmasının önündeki engellerin ortadan kaldırılarak, elektrik alanında üretimden, dağıtıma kadar tüm süreçleri yönetecek dikey entegre bir kamu tekelinin yeniden kurulması gerektiğini kaydeden EMO, "Geçiş sürecinde ise kamu kaynaklarının sonu belirsiz bir biçimde özel sektöre kaynak transfer edilmesi yerine kamulaştırma işlemlerini yürütecek Kamulaştırma İdaresi Başkanlığı kurulmalıdır" dedi.


 

 

Bağlantılar

www.enerjigunlugu.net/emo-elektrik-bedelleri-indirilirken-neden-dagitim-bedelleri-arttirildi-52259h.htm
 


TELE 1- SABAH PUSULASI

28.03.2024
 


Çok Okunanlar


DEPREMZEDEYE DEĞİL ENERJİ ŞİRKETLERİNE DESTEK

KTMMOB EMO YENİ YÖNETİM KURULU BELİRLENDİ

SİNOP NÜKLEER GÜÇ SANTRALI İNADINDAN VAZGEÇİLMELİDİR   

TELE 1- SABAH PUSULASI

EMO HASAN BALIKÇI ONUR ÖDÜLܒNÜN SAHİBİ MÜCELLA YAPICI OLDU

EMO, SİNOP NGS NAZIM İMAR PLANI İÇİN İPTAL DAVASI AÇACAK (BAŞKENT GAZETESİ)

GÜNEŞ VAR ETTİ, SANTRALI YOK EDECEK (BİRGÜN)

NİTELİKLİ YAĞMA (GÜNLÜK EVRENSEL)

EMO: SİNOP NGS PROJESİNDEN VAZGEÇİLMELİ (ENERJİGUNLUGU.NET)

YAPICIYA EMO`DAN ÖDÜL, TÖREN 26 NİSAN`DA (CUMHURİYET)

Okunma Sayısı: 147


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.