MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMO`DAN DESTEKLEME BEDELİ ELEŞTİRİSİ (BAŞKENT GAZETESİ) 
Elektrik Mühendisleri Odası 48`inci Dönem Yönetim Kurulu Mart 2022 yılında geçilen Destekleme Bedeline ilişkin yaptığı açıklamada, `Destekleme Bedeli sistemi ağırlıklı olarak ithal kaynaklı fosil yakıtlı santralların desteklenmesi mekanizmasına dönüşmüştür` dedi.
 

 

Elektrik Mühendisleri Odası 48‘inci Dönem Yönetim Kurulu Mart 2022 yılında geçilen Destekleme Bedeline ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Açıklamada, "Türkiye‘de elektrik ticareti ve dengeleme faaliyetleri için Gün Öncesi Piyasası mekanizması kullanılmakta, buna göre elektrik santralların maliyetlerine göre, bir gün sonrası için fiyat ve kapasite miktarı teklif etmektedir. Bu tekliflere göre Piyasa Takas Fiyatı (PTF) belirlenmektedir. Fiyat krizlerinde mağduriyet olmaması için PTF Tavan fiyat sınırı da uygulanırken, Ekim 2020 tarihinde PTF tavan fiyatının 12 aylık ortalamanın 2 katını aşamayacak şekilde olacağı formüle bağlanmıştı. Bazı santralların yüksek maliyet nedeniyle üretim yapmamaları ve özellikle 2021 yazında yoğun kesintiler olması üzerine, Mart 2022 tarihinde ‘Destekleme Bedeli‘ modeline geçilmiştir ve Destekleme Bedeli sistemi ağırlıklı olarak ithal kaynaklı fosil yakıtlı santralların desteklenmesi mekanizmasına dönüşmüştür" denildi.

HÜKME BAĞLANMASI

Destekleme Bedeli modelinin hükme bağlanmasının anlatıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Elektrik Piyasası Kanunu‘nun ‘Tarifeler ve tüketicilerin desteklenmesi‘ konulu 17‘nci maddesinde 8 Mart 2022 tarihinde yapılan düzenlemeyle, ‘her seferinde 6 ayı geçmemek üzere, EPDK tarafından kaynak bazında tüketiciyi ve/veya maliyeti yüksek üretimi destekleme bedeli belirlenebileceği‘ hükme bağlanmıştır. Bu bedelin, ‘üretim maliyeti düşük üreticiden karşılanarak arz güvenliğinin, maliyeti yüksek üretimin ve/veya tüketicilerin desteklenmesi amacıyla kullanılması‘ öngörülmüştür. Arkasından EPDK`nın konuyla ilgili usul ve esasları belirleyen kurul kararları da Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Buna göre, enerji kaynaklarına göre ayrılmış santralların ‘Destekleme Bedeli` mekanizmasına ne kadar para aktarmaları veya almaları gerektiği EPDK tarafından belirlenecek olan Azami Uzlaştırma Fiyatı (AUF) parametresi ile saptanmaktadır. Eğer santral için belirlenen AUF, o ay oluşan PTF fiyatlarından düşükse sisteme Destekleme Bedeli ödemekte, yüksekse sistemden Destekleme Bedeli almaktadır.

Mayıs 2022`de de ithal kömür santralları için 2.732 TL/MW; Doğalgaz Fuel Oil Nafta, LPG, Motorin için 2.513 TL/MW AUF belirlenmiş; gerçekleşen PTF ise 1.736 TL olmuştur. İthal kaynaklı fosil yakıtlı santrallar yine Destekleme Bedelinden yararlanmış, AUFT 1.278 TL/MW olarak saptanan yenilenebilir enerji santralları ise sisteme ödeme yapmak durumunda kalmıştır.

Sonuç olarak, Destekleme Bedeli sistemi ağırlıklı olarak ithal kaynaklı fosil yakıtlı santrallarının desteklenmesi mekanizmasına dönüşmüştür."

Açıklamada, elektrik alanının ticari kaygılardan uzak şekilde yönetilmesi gerektiğini ifade edilerek, şöyle denildi:

"Yaşanan gelişmeler enerji alanındaki başıboşluğu gösterirken, kronik hale gelen denetim ve yönetim zafiyetlerini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Elektrik alanının ciddi, kurumsal ve liyakati esas alacak biçimde, ticari kaygı ve günübirlik çıkarlardan uzak olarak yönetilmesi gerekmektedir. Ekonomik krizde önemli rol oynayan ithal kaynak bağımlılığının azaltılması için yenilenebilir kaynaklara dayalı üretim kapasitesinin artırılması hayati önemdedir. İktidar temsilcileri her konuşmada yeşil teknolojilerin altını çizerken, perde gerisinde farklı ad ve uygulamalarla fosil yakıtlara destek son hız devam etmektedir. EPDK`nın çeşitli sermaye gruplan ve lobilerin birbiriyle çelişen çıkarlarını dengelemek için yaptığı mevzuat değişikliklerinin sonucu ortadadır. Kurumu, asli görevi olan ‘enerjinin yeterli, kaliteli, sürekli, ekonomik ve çevreyle uyumlu bir şekilde tüketiciye sunulması için düzenleme ve denetleme yapmaya` çağırırken, yolsuzlukların önüne geçilmesi ve şeffaf bir yönetim için kamu yararını temel alan yeni bir sistem kurulmasının zorunluluk olduğunu belirtiriz. Usulsüzlüğün tespit edilmesi ve para iadesine karar verilmesi etkili bir denetim mekanizması için yeterli değildir. Usulsüz bildirimde bulunan enerji üretim şirketleriyle birlikte, işlemlerde rol oynayan ikili anlaşmaların tarafları olan tedarik ve dağıtım lisansı sahibi şirketler de kamuoyuna açıklanmalıdır. Şirketlerin para iadesi yapması yeterli değildir. Usulsüz bildirimde bulunarak kazanç sağlayan tüm şirketlerin lisansları iptal edilmelidir. Enerji şirketlerinin inisiyatifine terk edilen bu alanda kamu otoritesi yeniden tesis edilmelidir."


 FATİH PORTAKAL TV- SÖZÜN ÖZÜ

24.02.2023
 


Çok Okunanlar


GEÇİCİ BARINMA ALANLARINDA KURULACAK KONTEYNER VE ÇADIRLARDA ELEKTRİK TESİSATI

NKP BİLEŞENİ KURUMLAR İLE TMMOB’YE DAYANIŞMA VE TEŞEKKÜR ZİYARETLERİ

KAHRAMANMARAŞ`TA DEPREMZEDELERİN ÇADIRINA SAYAÇ TAKILDIĞI İDDİASI FATURAYI KİM ÖDEYECEK? (CUMHURİYET)

TMMOB HEYETİ DEPREM BÖLGESİNDE

SİNOP NGS’NİN ÇED KURMACASI (NEDİM BÜLENT DAMAR/BİRGÜN)

TMMOB’Lİ KADINLAR SESLENİYOR: HAYATLARIMIZI RANTIN, YAĞMANIN NESNESİNE DÖNÜŞTÜREN BU KARANLIK DÜZENİ ÖRGÜTLÜLÜĞÜMÜZLE DEĞİŞTİRECEĞİZ…

ADALET NÖBETİ’Nİ 325. GÜNÜNDE EMO ÜSTLENDİ

MARMARA`DA ENERJİ TESİSLERİ DEPREME HAZIRLANMALI (ANAYURT)

ÖLÜM HEP BİZE, BİZE Mİ DÜŞER…

Okunma Sayısı: 51


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.