MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

FEN ADAMLARI İÇİN YETKİ UYARISI


 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), fen adamlarının yetkilerine ilişkin elektrik dağıtım şirketlerinin uygulamalarındaki sorunların giderilmesi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na başvurdu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da bunun üzerine, dağıtım şirketlerinin üye olduğu Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği’ne (ELDER), Elektrik ile İlgili Fen Adamlarının Yetki, Görev ve Sorumlulukları Hakkında Yönetmeliğe uyulmasına yönelik yazı gönderdi.
 

EMO`nun Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı`na gönderdiği yazıda, fen adamlarının yetki ve sorumluluklarının 11 Kasım 1989 tarihinde Resmi Gazete`de yayımlanan Elektrik ile İlgili Fen Adamlarının Yetki, Görev ve Sorumlulukları Hakkında Yönetmelik ile belirlenmesine rağmen elektrik dağıtım şirketleri tarafından yönetmeliğe aykırı işlemler yapıldığı belirtildi. Mevzuat gereği elektrikle ilgili fen adamları için yetki sınırlarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı`nın birlikte çıkarılacak yönetmelikle belirlenebileceğinin vurgulandığı yazıda, bu sınırların Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı veya Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından genişletilemeyeceği ifade edildi.

"Yetki Aşımına İzin Verilemez"

Elektrik ile İlgili Fen Adamlarının Yetki, Görev ve Sorumlulukları Hakkında Yönetmelikte, sınırların belirlenmesinde esas alınan kavramların net bir şekilde tarif edildiğine dikkat çekilerek, uygulamada fen adamlarının yetkilerinde yönetmeliğe aykırı bir biçimde artış sağlandığı kaydedildi.  Dağıtım şirketlerinin; yönetmelikte belirtilen bağlantı güç sınırının Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği başta olmak üzere diğer yönetmeliklerde farklılık arz ettiği gerekçe gösterilerek, EMO üyelerinin yetkisindeki bağlantı güçlerinde fen adamlarının hizmet üretmelerine olanak verdiği ifade edildi. Dağıtım şirketlerinin söz konusu bağlantı güç sınırı için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı`ndan görüş alarak Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği`nin 57. maddesinin a.2 fıkrasında yer alan tanımın kullandığı ve yetkisiz kişilerin EMO üyelerinin yetki alanındaki hizmetleri yürütmesine olanak sağladığı ifade edilerek, bağlantı gücü sınırlarının hatalı yorumlanmasıyla fen adamlarının yetkilerinde artış sağlanmasının mevzuata ve kamu düzenine aykırı olduğu vurgulandı. Bağlantı güçlerine ilişkin sınırın yeniden değerlendirilerek ve hatalı uygulamaların engellenmesi istendi.

"Dağıtım Şirketlerine Uyarı"

Bakanlık tarafından EMO`ya gönderilen yazıda ise elektrikle ilgili fen adamlarının görev ve yetkilerinin, Elektrik ile İlgili Fen Adamlarının Görev, Yetki ve Sorumlulukları Hakkında Yönetmelik kapsamında yer alan bağlantı gücü tanımı ve hesaplama yöntemi üzerinden belirlenmiş olduğu, elektrik iç tesislerinin projelendirme ve yapım aşamalarında yetki yönünden anılan yönetmelik hükümleri çerçevesinde iş ve işlemlerin yürütülmesi gerektiği belirtildi. Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği`ne (ELDER) de gönderilen yazıda, Elektrik ile İlgili Fen Adamlarının Yetki, Görev ve Sorumlulukları Hakkında Yönetmelik hükümlerine uyulması gerektiği ifade edildi.TORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEKİN

23.11.2020
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 49


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.