MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

“ELEKTRİK FATURALARI VE YOKSULLUK” PANELİ 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İstanbul Şubesi tarafından, 21 Ocak 2023 tarihinde “Enerji Faturaları ve Yoksulluk” konulu panel düzenlendi. Panele konuşmacı olarak EMO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ katıldı.
 

 

EMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı Saadet Nuruilah Güleç`in moderatörlüğünde gerçekleştirilen "Elektrik Faturaları ve Yoksulluk" paneli, EMO İstanbul Şubesi Alaettin Anahtarcı - K. Tülin Aydın Eğitim Merkezi`nde, saat 14.00`te başladı.

Panelde, CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü Hacer Foggo "Elektrik Faturaları ve Yoksulluk: Örnekler"; EMO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ "Enerji Yoksulluğunun Nedenleri: Özelleştirme" ve enerji uzmanı Önder Algedik "Enerji Yoksulluğuna Çözüm: Kamulaştırma" konusunda sunum yaptı.   

Panelde ilk sözü alan Hacer Foggo, yoksulluk üzerine yapılan çalışmalar ve sonuçlarına ilişkin bilgi verdi.  Yüksek gelen elektrik faturasını ödemekte zorlanan halkın elektriğinin kesildiğine işaret eden Foggo, elektrik kesintilerinden kaynaklı tanık olduğu olayları anlattı.  Uzun süreli elektrik kesintisinin insan psikolojisi üzerindeki etkilerini aktardı.

"Enerji Bedelinde Yapılan İndirim Halkın Faturalarına Yansıtılsın"

EMO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ da ülkemizdeki özelleştirme uygulamalarının enerji fiyatları üzerindeki etkisine ilişkin veriler paylaştı. Elektrik üretiminde özelleştirmenin AK Parti iktidarı döneminde hızlandığına dikkat çeken Özdağ, kamunun fiili elektrik üretimindeki payının yüzde 14,5‘e kadar düştüğünü kaydetti. Özdağ, kamu tekelinin yerini alan kartelleşmiş şirketlerin elektrik faturalarımızın artmasındaki sorumluluklarına vurgu yaptı.

Ülkemizde giderek derinleşen ekonomik kriz ve pahalılığın en önemli nedenin enerji alanında uygulanan yüksek zamlar olduğunu ifade eden Özdağ, enerji bedellerine yüzde 35‘e varan indirimlerin halka değil, dağıtım şirketlerine aktarıldığını söyledi. Özdağ, kamulaştırma yolunda atılacak ilk adımın, enerji bedelinde yapılan indirimin halka yansıtılması için tüm toplum kesimlerince ortak mücadele başlatılmasının önemine vurgu yaptı.

Enerji uzmanı Önder Algedik ise elektrik enerjisine yapılan 1 TL`lik zammın halkın cebinden bir yıl içinde toplamda 450 milyar liranın çıkmasına neden olduğunu belirterek, enerji maliyetlerindeki artışın ulaşım başta olmak üzere diğer gider kalemlerine de yansıdığı bu durumun da özellikle yoksul halkı etkilediğini, ulaşım zamlarının yoksul halkı yaşamdan izole ettiğine işaret etti. 

Panel, katılımcıların sorularının yanıtlanmasının ardından sona erdi.


 FATİH PORTAKAL TV- SÖZÜN ÖZÜ

24.02.2023
 


Çok Okunanlar


FATİH PORTAKAL TV- SÖZÜN ÖZÜ

GEÇİCİ BARINMA ALANLARINDA KURULACAK KONTEYNER VE ÇADIRLARDA ELEKTRİK TESİSATI

NKP BİLEŞENİ KURUMLAR İLE TMMOB’YE DAYANIŞMA VE TEŞEKKÜR ZİYARETLERİ

KAHRAMANMARAŞ`TA DEPREMZEDELERİN ÇADIRINA SAYAÇ TAKILDIĞI İDDİASI FATURAYI KİM ÖDEYECEK? (CUMHURİYET)

TMMOB HEYETİ DEPREM BÖLGESİNDE

EMO YÖNETİM KURULU ÜYESİ MEHMET ÖZDAĞ: `BELKİ DE DEPREM SAĞLAMLAŞTIRMASI YAPILMAMIŞ, GÜÇLENDİRMEMİŞ BİNALARA BAZ İSTASYONU KURDUKLARI İÇİN BU HASARIN ALTINDAN KALKILAMAMIŞ OLDU` (ANKAHABER.NET)

SİNOP NGS’NİN ÇED KURMACASI (NEDİM BÜLENT DAMAR/BİRGÜN)

TMMOB’Lİ KADINLAR SESLENİYOR: HAYATLARIMIZI RANTIN, YAĞMANIN NESNESİNE DÖNÜŞTÜREN BU KARANLIK DÜZENİ ÖRGÜTLÜLÜĞÜMÜZLE DEĞİŞTİRECEĞİZ…

MARMARA`DA ENERJİ TESİSLERİ DEPREME HAZIRLANMALI (ANAYURT)

ADALET NÖBETİ’Nİ 325. GÜNÜNDE EMO ÜSTLENDİ

Okunma Sayısı: 100


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.