MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMO YÖNETİM KURULU ÜYESİ MEHMET ÖZDAĞ: `BELKİ DE DEPREM SAĞLAMLAŞTIRMASI YAPILMAMIŞ, GÜÇLENDİRMEMİŞ BİNALARA BAZ İSTASYONU KURDUKLARI İÇİN BU HASARIN ALTINDAN KALKILAMAMIŞ OLDU` (ANKAHABER.NET)Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Özdağ, "Depremden etkilenen 10 ilde mobil operatörlerin 8 binden fazla baz istasyonu olduğu bilgisine sahibiz. Bu 10 ilde; Ankara, İstanbul, İzmir ile karşılaştırıldığında kapsama alanı ve baz istasyonu sayısı itibariyle bölgenin ihmal edildiği ortada. Dolayısıyla bina üzerlerinde bu yıkılan baz istasyonu sayısı ile kule tipi yıkılan baz istasyonu sayısının oranı nedir? Bunu merak ediyoruz. Çünkü özel şirketler en az yatırımla en fazla kapsama alanı sağlayabilmek için belki de deprem sağlamlaştırması yapılmamış, güçlendirmemiş; eski binalara, deprem yönetmeliğinden önce yapılmış birçok baz istasyonu kurdukları için bu hasarın altından kalkılamamış oldu bir anlamda" dedi.

 

Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu üyesi ve Ekoloji Birliği yöneticisi Mehmet Özdağ, deprem bölgelerinde yaptıkları incelemenin sonuçlarını aktardı. ANKA Haber Ajansı`na konuşan Özdağ, şunları söyledi:

 

"Geçen hafta, Türk Mühendis Odaları Birliği organizasyonuyla; Samsun`dan arkadaşlarımız ile Hatay`ın Defne bölgesinde koordinasyon merkezine gittik. Geçen hafta Hatay, Osmaniye, Nurdağı, Pazarcık ve Kahramanmaraş üzerinden gerek destek malzemelerinin götürülmesi gerek inceleme sürecini tamamladık. Bu hafta da Elbistan, Nurhak, Adıyaman ve Malatya üzerinden dönüşümüzü tamamladık. Hem bazı çadırkentlere elektrik malzemesi desteği hem de teknik inceleme açısından sahadaydık.

 

Özellikle depremden etkilenen bizim gördüğümüz il ve ilçe merkezlerinde elektrik dağıtım şebekesinin çok büyük ölçüde zarar gördüğünü bizzat belgeledik. Sadece klasik anlamda elektrik tellerinin direklerinin yıkılması değil, özellikle direk tipi dağıtım trafolarının da binalara yakın trafoların çok büyük hasar aldığını, evlerle birlikte ya yıkıldığını ya yerinden oynadığını; zarar gördüğüne şahit olduk.

 

Bu durumda yapılması gereken şuydu: Kent nüfusunun yoğun olduğu merkezlerde elektrik dağıtım şirketlerinin derhal seyyar jeneratörlerle olabildiği kadar şebekeyi ayağa kaldırmaları gerekiyordu. Çünkü depremde sadece dağıtım şebekeleri değil, kısmen elektrik iletim hatlarında da hasarlar olduğunu biliyoruz. Ama iletim arızalarının elektrik enerjisi sunmaya engelleyecek düzeyde olmadığı bilgisine de sahibiz.

 

"BÖLGENİN İHMAL EDİLDİĞİ ORTADA"

 

Depremden etkilenen 10 ilde mobil operatörlerin 8 binden fazla baz istasyonu olduğu bilgisine sahibiz, BTK verileri ile. Yıkılan baz istasyonları sayısının toplam baz istasyonuna 3`te 1 olduğu söyleniyor. Netice itibariyle bu 10 ilde depremden önce de zaten Ankara, İstanbul, İzmir`le karşılaştırıldığında kapsama alanı ve baz istasyonu sayısı itibariyle bölgenin ihmal edildiği ortada. Deprem bölgesinde depremden önce bin 500 kişiye 1 baz istasyonu düşerken Ankara, İstanbul, İzmir`de 300 kişiye 1 baz istasyonu düştüğü verilerine de sahibiz.

 

Dolayısıyla bina üzerlerinde bu yıkılan baz istasyonu sayısı ile kule tipi yıkılan baz istasyonu sayısının oranı nedir? Bunu merak ediyoruz. Çünkü özel şirketler en az yatırımla en fazla kapsama alanı sağlayabilmek için belki de deprem sağlamlaştırması yapılmamış, güçlendirmemiş; eski binalara, deprem yönetmeliğinden önce yapılmış birçok baz istasyonu kurdukları için bu hasarın altından kalkılamamış oldu bir anlamda.

 

"ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİLMESİ GİBİ BİR ZORUNLULUK OLMADIĞI GAYET NET BİR ŞEKİLDE ORTADA"

 

Nükleer santral konusunda da Türkiye`nin elektrik enerjisi kurulu alt yapısı itibariyle nükleer santrale ihtiyacı olmadığını bu aşamada böyle bir şeye ihtiyacının olmadığını; orta ve uzun vadede de yenilebilir enerji kaynaklarını çeşitlendirerek ve bu alanda teknolojik gelişmeleri takip ederek ve enerji verimliliği konusundaki teknolojiyi arttırarak aslında Türkiye`nin bir anlamda enerji talebi sorununu çözebileceği inancını taşıyoruz. O nedenle şu anda sonu belirsiz bir maceraya nükleer ateşi yakarak böyle bir çılgınlıkla elektrik enerjisi üretilmesi gibi bir zorunluluk olmadığı gayet net bir şekilde ortada."

 

Haber Sitesine Ulaşmak İçin Tıklayınız 

 FATİH PORTAKAL TV- SÖZÜN ÖZÜ

24.02.2023
 


Çok Okunanlar


FATİH PORTAKAL TV- SÖZÜN ÖZÜ

HABERTÜRK TV- HABERLER

GEÇİCİ BARINMA ALANLARINDA KURULACAK KONTEYNER VE ÇADIRLARDA ELEKTRİK TESİSATI

NKP BASIN TOPLANTISI: DANIŞTAY SİNOP’TA NÜKLEERE “DUR” DEDİ

NKP BİLEŞENİ KURUMLAR İLE TMMOB’YE DAYANIŞMA VE TEŞEKKÜR ZİYARETLERİ

KAHRAMANMARAŞ`TA DEPREMZEDELERİN ÇADIRINA SAYAÇ TAKILDIĞI İDDİASI FATURAYI KİM ÖDEYECEK? (CUMHURİYET)

TMMOB HEYETİ DEPREM BÖLGESİNDE

EMO YÖNETİM KURULU ÜYESİ MEHMET ÖZDAĞ: `BELKİ DE DEPREM SAĞLAMLAŞTIRMASI YAPILMAMIŞ, GÜÇLENDİRMEMİŞ BİNALARA BAZ İSTASYONU KURDUKLARI İÇİN BU HASARIN ALTINDAN KALKILAMAMIŞ OLDU` (ANKAHABER.NET)

SİNOP NGS’NİN ÇED KURMACASI (NEDİM BÜLENT DAMAR/BİRGÜN)

TMMOB’Lİ KADINLAR SESLENİYOR: HAYATLARIMIZI RANTIN, YAĞMANIN NESNESİNE DÖNÜŞTÜREN BU KARANLIK DÜZENİ ÖRGÜTLÜLÜĞÜMÜZLE DEĞİŞTİRECEĞİZ…

Okunma Sayısı: 61


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.