MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

DEPREM BÖLGELERİNDE FATURALANDIRILAN BAŞTA ELEKTRİK OLMAK ÜZERE SU, DOĞALGAZ, İNTERNET VE TELEFON FATURALARI DEVLET TARAFINDAN KARŞILANSIN..


 
Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklama ile kahramanmaraş merkezli yaşanan depremler nedeniyle yurttaşların elektrik,su,doğalgaz,internet ve telefon faturalarının devlet tarafından karşılanması gerektiğine ilişkin çağrıda bulundu.açıklamanın devamı için tıklayınız..
 

 Deprem Bölgelerinde FaturalandırılanBaşta Elektrik Olmak Üzere Su, Doğalgaz, İnternet ve Telefon Faturaları Devlet Tarafından Karşılansın.

Maraş`ın Elbistan ve Pazarcık ilçe merkezlerinde meydana gelen depremlerden etkilenen yerleşim yerlerinde elektrik başta olmak üzere su, doğalgaz, internet ve telefon faturaları ilgili şirketler tarafından faturalandırılmaya başlandı.

Depremden etkilenen illerimizde halkımızın başta barınma olmak üzere diğer sorunları daha çözülememişken ve yıkılan binaların enkazları hala ortadayken ve devletin söz konusu faturaları mağdur olan halkımızdan tahsil etmemesi veya tahsilatını ertelemesi gerekirken alelacele para tahsilatına başlaması ve halkı özel şirketlerin insafına bırakması asla kabul edebilir bir durum değildir.

Odamıza da özellikle elektrik faturalarının yüksek oranda geldiği 2. Kademede ödeme yaptıkları veya zamlı olarak geldiği şeklinde şikayetler gelmiştir. Odamızca yapılan incelemede; faturaların yüksek gelme nedeninin faturaların gün sayısının fazla olması (40-45 gün), yapılan faturalandırmaların da kademelendirme (kwh/günkuralına uygun olduğu tespit edilmiştir. Yani günlük 8 kilovat saate kadar tüketim 1. Kademede, 8 kilovat saat üstü de 2. kademeden olacak şekilde hesaplanmıştır. Ancak daha önceki faturalarında 2. kademede ödeme yapmayan bazı vatandaşlar 2. kademeden ödeme yapmak zorunda kalmıştır. 

Ayrıca, bilindiği gibi milyonlarca hane belli bir oranda elektrik desteği almaktadır. 30 günü aşan bu tür faturalandırmalar elektrik desteği alan vatandaşlarımızın da mağdur olmasına neden olmaktadır.

Olması gereken depremden etkilenen illerimizde yaşayan halkımızdan şirketler tarafından faturalandırılması yapılanfaturaların devlet desteği ile karşılanarak halkımızdan tahsilatının yapılmaması ya da ödemelerin en az 3-6 ay sonrasına ertelenmesidir.

Bir kez daha belirtiyoruz, elektrik enerjisi bir insan hakkıdır. İktidara düşen elektriğin kesintisiz ve kaliteli olarak halka ulaştırılmasını sağlamaktadır. Birilerine peşkeş çekerek özelleştirmek değildir.

Bir an önce depremden etkilenen bölgelerde faturalardan kaynaklı bu mağduriyetin giderilmesi ve sosyal devlet ilkesi gereği faturaların devlet tarafından ödenmesi  gerekmektedir.

Faturasının mevzuata uygun olarak hesaplanmadığını düşünen yurttaşlarımızın ilgili elektrik dağıtım şirketine (Diyarbakır ve Şanlıurfa için Dicle Elektrik, Elazığ için Fırat Elektrik) başvurmasını veya Odamıza incelenmek üzere faturalarını iletebilecekleri hususunda, kamuoyuna önemle duyurulur

Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu


Çok Okunanlar


`KORUMA SİSTEMLERİ`KONULU BİLGİLENDİRME SEMİNERİ YAPILDI.

ŞUBEMİZE BAĞLI EMO ELAZIĞ VE TUNCELİ TEMSİLCİLİKLERİ DENETLENDİ

VII.ELEKTRİK TESİSLERİ ULUSAL KONGRE VE SERGİSİNE KATILDIK

ELEKTRİK SMM EĞİTİMİ DÜZENLENDİ.

Okunma Sayısı: 166


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.