MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2022.4

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMO ANKARA ŞUBESİ YAPI DENETİM KOMİSYONU “DEPREM” GÜNDEMİYLE TOPLANDI


GÜNDEM

 
EMO Ankara Şubesi Yapı Denetim Komisyonu “Deprem” gündemiyle, 28 Şubat 2023 Salı günü EMO Konferans Salonu’nda olağanüstü toplantı yaptı.
 

Yapı Denetim Komisyonu toplantısı Kahramanmaraş merkezli depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız ve EMO üyelerimiz için saygı duruşu ardından İstiklâl Marşı`nın okunması ile başladı. Toplantının açılışını EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu yaptı.

Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu deprem bölgesinde büyük bir yıkım yaşandığını, oluşturulacak dayanışma ile yaraların sarılacağını belirterek şöyle konuştu; "Sayın Başkanım, değerli meslektaşlarım hepiniz hoş geldiniz. Bugün özel bir gündemle toplandık. Yaşanan depremde dolayı çok üzgünüz, Ülkemizin başı sağ olsun.  Ülkemize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Yaşanan deprem felaketini yerinde gördük. Deprem felaketini televizyonlarda izledik ama gördüğümüzün çok üzerinde bir kaybımız olduğunu gözlemledik. Yapılacak çok iş var. Bugün hep beraber yaraları sarma, dayanışma günü. Bu dayanışmayı burada gösterdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Bu süreçte ele alınması gereken önemli iş herhalde yapı denetimi konusu.  Deprem bölgesinde ziyaret ettiğimiz yerlerde de başkanlarımızın, Şube temsilcilerimizin bize ilettiği talepler doğrultusunda ana gündem bu konu oldu.

Yapı denetim sisteminde çalışan meslektaşlarımızın, başka meslekte çalışmamaları gerektiğine önem vererek, durumun aciliyetine önem verdi.

Maalesef büyük bir yıkım, büyük bir koordinasyonsuzluk, büyük bir acı var. Depremzedelerle görüştüğümüzde her birinde ayrı bir acı ve hikâye olduğunu gördük. Bunları hep beraber saracağımıza eminiz."

EMO Ankara Şubesi olarak projelendirme çalışmaları yapıldığını, konteyner kentlerin elektrifikasyonu istenildiğinde danışmanlık faaliyetleri yürütüldüğünü vurgulayan Sağıroğlu sözlerini şöyle sürdürdü; " Söz ettiğim bu konulara bölgede o kadar çok ihtiyaç var ki. Bundan sonraki süreçte siz değerli üyelerimizden daha farklı destekler de bekleyeceğiz. Bu yaraları hep beraber saracağımıza inanıyoruz. Bu tür felaketler olmasın diyoruz, hep temenni ediyoruz ama maalesef oluyor. Van depremi olsun, İzmir depremi, Elazığ depremi olsun felaketlerden maalesef ders çıkarmıyoruz. Meslek Odalarının büyük sorumluluğu var. Meslek Odalarının üzerine düşen sorumluluğu daha yüksek oranda yapması söylemin ötesine geçip, meslekten men cezaları gibi ağır kuralları getirtmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Görünen tabloda mühendisler bazı zafiyetlerden dolayı bu yaşananların bir parçası. Bu zafiyetlere bundan sonra hiç tolerans göstermeyeceğimizi ifade edelim. Herkes üzerine düşen görevi yapmalı diye düşünüyoruz. Başta kendi Odamız ve diğer Odalar olmak üzere bundan zafiyeti olan, yaşananlarda suiistimali olan kendilerince kazanım olarak düşündükleri ahlaksızlık yapan herkesle mücadele etme zamanı. Geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Başarılı bir toplantı olmasını diliyorum."

Yapı Denetim Komisyonu Başkanı Volkan Altan açılışta yaptığı konuşmada, 2021 verilerine göre Ankara`da kayıtlı yapı denetim şirket sayısının 193 olduğunu, bunların 178`inin aktif olarak çalıştığını, 15`inin cezalı olduğunu söyledi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Şubat ayı 618 No`lu komisyon toplantısı verilerine göre Ankara`da halen 233 aktif çalışan yapı denetim şirketinin bulunduğu, bu sayının oldukça fazla olduğunu kaydeden Altan şöyle konuştu, " Yapı denetim sisteminde -şirketinde-  çalışan ya da çalışmakta görülmekte olup başka işlerde çalışan denetçi meslektaşlarımız bu sistemde aktif rol almaktadır. Komisyon olarak cezai yaptırımlara, mahkeme süreçlerine başlamak zorunda kalacağız. Her ne kadar deprem felaketinde özellikle inşaat ve jeoloji mühendisliği sorumlu olanlar olmasına karşın bizler de işin bir noktasında sorumluyuz. Gerek TOKİ`den gerek belediyelerden gerekse enerji dağıtım firmalarından meslektaşlarımız deprem bölgesinde zor şartlar altında çalışmakta ve konaklamaktadırlar. Deprem bölgesinde, yangın ihbar sistemlerine(YİS) entegre olması gereken sismik uyarı sistemlerinin (asansör, gaz selenoid vana, vb) çalışmadığını belirttiler. Deprem bölgesinde yapılacak yeni TOKİ konut projelerinde, yenilenebilir enerji kaynaklarından maksimum oranda faydalanılması göz önüne alınarak, günümüz teknolojilerine uygun ve NSEB ve BEP yönetmeliklerini kapsayacak hesaplamaların da projelere dâhil edilmesi değerlendirilmelidir. İlerleyen süreçte hepimizin enerji sıkıntısı olacak. Bakanlıktaki meslektaşlarımızdan, arkadaşlarımızdan yapı denetim sisteminde ciddi değişiklikler olacağını belirttiler. Hepinize tekrar hoş geldiniz diyorum."

Yapı Denetim Komisyon Başkan Yardımcısı Ahmet İsmail Sargın da ülkemize yaşanan depremden dolayı baş sağlığı dileklerini ileterek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü, " Herkese hoş geldiniz diyorum. Yaşanan deprem için ülkemize baş sağlığı diliyorum. Komisyonlarda görev almamın esas sebebi, genelde yapı denetim ile ilgili Odalarımızın çok sağlıklı bir adım atmamaları. Mesela bildiğim kadarıyla bir mühendisin sorumluluk alanı 120 bin metre kareydi, bu rakam 180 bin metre kareye çıkartıldı. Şahsi görüşüm 120 bin metre kareyi layıkıyla denetim yapmak çok zor. Bunu 180 bin metrekareye çıkartmak bu alanda mühendisleri işlevsiz bırakmaktır. Dolayısıyla sahaya mühendisin inmemesi, oturduğu yerden ücret alması hem bizlerin bu konuda az ücret almasına sebep oluyor, hem de inşaatlarda denetim kalitesizliğini getiriyor. Özellikle yapı denetim şirketlerinin Çevre Bakanlığı ile ilişkilerinde kendi adlarına başarıları bizim adımıza başarısızlık oluyor. Alınan ücretler çok komik. Asgari ücret 8 bin 500 lira iken, bunun çok altında ücretler alınmakta. Bizleri sahada denetleyen kamu adına birileri olursa oturduğumuz yerden imza atma durumu ortadan kalkar. Sıkıntı buradan bizden başlıyor. Özeleştiri yapmalıyız. Rapor hazırlayarak gerekli yerlere sunması gerekiyor."

Toplantıya özel olarak davet etmiş olduğumuz üstatlarımızdan Şükrü Güner ise uzun yıllardır yapı denetimde karşılaşılan problemleri, yapılan çalışmaları, önümüzdeki engelleri ve bundan sonra yapılması gerekenleri özetledi.

Açılış konuşmalarının ardından Yapı Denetim Komisyon üyelerinin ve toplantı katılımcılarının, yapı denetim alanındaki tecrübelerine, bilgilerine ve yaşanan sorunlar, bu sorunların çözümüne yönelik dilek ve önerilerini sunduğu toplantı oldukça verimli geçti.

 

 

 

 ELEKTRİK ÜRETİMİNDE ESCO MODELİ BAŞLIKLI WEBİNAR DÜZENLENDİ

09.02.2023
 


Çok Okunanlar


EMO ANKARA ŞUBESİ DEPREMZEDELER İÇİN UZUN SOLUKLU ÇALIŞMA BAŞLATTI

ELEKTRİK SMM EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

DEPREMZEDELER YARARINA ONLİNE RESİM SERGİSİ

TÜRKİYE AFET MÜDAHALE PLANI (TAMP) NEDEN UYGULAN(A)MADI?

ŞUBE BAŞKANIMIZ TMMOB 47. DÖNEM 1. DANIŞMA KURULU TOPLANTISINA KATILDI

14 MART TIP BAYRAMI KUTLU OLSUN

Okunma Sayısı: 84


Tüm Gündem

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.