MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

TMMOB ANTALYA İKK KADIN KOMİSYONU 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLEDİ 
TMMOB Antalya İl Koordinasyon Kurulu Kadın Komisyonu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili 07 Mart 2023 tarihinde Şubemizde bir basın açıklaması düzenledi.
 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Elektrik Mühendisleri Odası Şube Binasında açıklamada bulunan İKK Kadın Komisyon Başkanı Maden Yüksek Mühendisi Gülşah Ergen, "Günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmamıza başlamadan önce 06.02.2023 tarihinde ülkemizde Kahramanmaraş merkezli depremler neticesinde birçok insanımızı ve meslektaşımızı kaybettik. Bu nedenle tüm Türkiye`ye baş sağlığı diliyoruz.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Elektrik Mühendisleri Odası Şube Binasında açıklamada bulunan İKK Kadın Komisyon Başkanı Maden Yüksek Mühendisi Gülşah Ergen, "Günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmamıza başlamadan önce 06.02.2023 tarihinde ülkemizde Kahramanmaraş merkezli depremler neticesinde birçok insanımızı ve meslektaşımızı kaybettik. Bu nedenle tüm Türkiye`ye baş sağlığı diliyoruz.

Kadınlarımızın çoğu depremden sonra kendilerinden çok çocukları ve aileleri için ayakta durmaya çalışmaktadır. Bir çok kişi evsiz, ailesiz ve işsiz kalmıştır. Bu durumdan maalesef en çok geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız etkilenmiş ve yaşanan bu felaket çocuklarımızda derin izler bırakmıştır. Çocukların yaşanan bu felaketten en az zararla çıkmasını sağlama işi yine kadınlara düşmüştür. Depremden sonra çadır kentlerde ve konteynır evlerde yaşamak durumunda kalan kadınların hala düzgün uyuyamadıkları, her an kaldıkları yerde ya da dışarıdayken çocukları ve kendi güvenlikleri için tetikte oldukları yazılı ve görsel basında yer almaya devam etmektedir. Kadınlarımız Kendi güvenlikleriyle ilgili endişe duymalarının yanı sıra yeni bir sarsıntının olabilmesi, çocuklarının kaçırılabilmesi ya da farklı etkenlerden dolayı endişe duymaktadırlar. Derme çatma bir düzen içerisinde çocuklarına bu gerginliği ve dışarıdan gelebilecek olan tehditleri hissettirmemeye çalışan kadınların yükü git gide artmaya devam etmektedir. Depremden sağ çıkmak her ne kadar bir şans olsa da yeni hayata tutunma noktalarındaki düzensiz ve koruması yetersiz olan yerlerde yaşamak zorunda bırakılmak onların kaygılarını geçirmemektedir, dindirmemektedir.  Eğitimli ya da eğitimsiz her kadın şu anda aynı şartlarda aynı yetersizliklerle bir düzen kurma çabası içerisindedir. Elbette kadınlarımız hem kendi çabaları, hem de halkımızın ve devletimizin yardımları sayesindetüm bu zorlukların altından kalkacaktır. Ancak bu süreç içerisinde yaşanan olumsuzlukların giderilmesine ve kadınlarımızın bu durumdan  en az yarayı alacak  şekilde, şartların iyileştirilmesine gerek duyulmaktadır.

8 Mart 1857 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri`nin New York kentinden bir tekstil fabrikasında daha iyi çalışma şartları için greve başlayan kadınların fabrikaya kilitlenmesi ve kilitlendikleri sırada fabrikada çıkan yangında can vermesi ile başlamıştır. Dünya Emekçi Kadınlar Günü ülkemizde 1921 yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır.

Daha düzgün şartlarda çalışmak için kadınların bugün de işyerleri ile olan mücadelesi devam etmektedir.  Kadınların birçok iş kolunda iş bulabilmesi belki 1857 yılından bu yana çoğu konuda yol alınmış olarak görülebilmekte ancak bazı temel sorunların çözümünde yetersiz kalınmaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu 2020-2021 verilerine dayanarak; Kadınlarda tecrübeli olsalar dahi işsizlik oranları sanayide ve diğer sektörlerde giderek bir yıl içinde artış göstermiştir. Bunun pandemi sonrası birçok farklı nedeni olabileceği gibi en çok öne çıkan durumlarda, kadınların hamilelikleri sonrasında yasal süre dolduktan sonra işlerine geri dönüşlerde çıkarılan zorluklar ve evde çocuk bakımının adil olarak paylaşılmaması süreci yer almaktadır. Bu durum kadının stresli olan iş hayatını daha da zorlaştırmaktadır.

Kadınları iş ve aile yaşamı içinde çocuk yapma düşüncesi kariyerinin uğrayacağı ara nedeni ile kadınları mecburi bir tercihe zorlamaktadır. Günümüz Türkiye şartlarındaki modern baba bakış açısı az da olsa gelişmeye ve evdeki sorumlulukların paylaşımı yönünde pozitif değişimler göstermeye başlamıştır. Ancak bu bahsettiğimiz değişim ve olumlu gelişme çok sınırlı ve çok az bir kesimi içermektedir. Günümüz dünyasında orta gelirli bir ailede tek kişinin çalışarak evi geçindirmesi durumu pek mümkün olmamakta ancak çocuğun sorumluluğunun da tamamen kadının üstlenmesi hem aile hem de toplum tarafından beklenmektedir.

Bugün, kadını ve toplumu geriye götüren gerici ve erkek egemen anlayışa dur diyen, Kadınların çalışma hayatlarında alacakları yerlerin bu toplumsal kültür çıkmazından kurtulması mecburidir.

Bizler, mühendis, mimar, şehir plancısı, doktor, öğretmen gibi meslek erbabı olmamızın bir önemi olmamış, evde yemek yapabiliyor mu, evi temiz mi, çocuğuna iyi bakmış mı diye yargılanmış kadınlarız.

Hep en ağır işlerde çalıştırılmış ve hep emeği görmezden gelinmiş kadınlarız.

Birlikte olduğumuzda hep kazandık ve güçlendik.

Birbirimize sahip çıktıkça aşılamadık. İşte bu nedenle bir arada durmalı, birlikte mücadele etmeli, mesleğimize ve yaşamlarımıza sahip çıkmalıyız. Çünkü dayanışma güçlendirir, cesaret verir.

Yan yana, el ele, omuz omuza mücadele veren huzurlu ve güvenli bir yaşam alanı için birlikteliğimizin, dayanışmamızın ve mücadelemizin insanca yaşama özlemimize bir adımı daha olsun. Dünyadaki ve ülkemizdeki tüm kadınların "Dünya Kadınlar Günü" kutlu olsun" ifadelerini kullandı.TMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ`IN ÜYELERİMİZE SESLENİŞİ

11.05.2020
 


Çok Okunanlar


EMO 49.OLAĞAN GENEL KURULU VE SEÇİMLERİ YAPILDI

ÜYELERİMİZ VE AİLELERİ İLE KAHVALTIDA BULUŞTUK

ATSO B2B NETWORKİNG ETKİNLİĞİ

ÜYELERİMİZLE TİYATRODA BİRARAYA GELDİK!

TİYATROYA GİDİYORUZ!

SEMİNER: GÜNCEL YÖNETMELİKLER IŞIĞINDA GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ TASARIMI

“TEFTİŞ-İ TEMAŞA” ADLI TİYATRO OYUNUNDA BULUŞALIM!

ENGELLİLER HAFTASI ETKİNLİĞİ: TEKNOLOJİNİN ENGELLERİNİ KALDIRIYORUZ (SEMİNER)

YEŞİL ENERJİ SİSTEMLERİ VE ENTEGRE TEKNOLOJİLER PANELİ

ÜYELERİMİZLE TİYATRODA BULUŞTUK!

Okunma Sayısı: 113


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.