MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

AKP UZMANLARI YİNE DİNLEMEDİ BİTMEMİŞ NÜKLEER TESİSE SEÇİM TÖRENİ (CUMHURİYET)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
İktidar, 14 Mayıs öncesi tüm uyarılara rağmen Akkuyu Nükleer Santralı`nda yeni adım atacak. İlk yakıt yarın gelecek. Uzmanlar, depremlerden etkilenen, Mersin`de yapımı devam eden ve denetlenmeyen tesisin seçim propagandasına alet edilmesine tepki gösterdi.
 

 

NÜKLEER SANTRALA TAM TAMAMLANMADAN İLK YAKIT GETİRİLECEK, UZMANLAR TEPKİLİ

AKKUYU‘DA SEÇİM PROPAGANDASI

RUSYA ve Türkiye arasında imzalanan sözleşmeyle birlikte tüm itirazlara karşın yapımı devam eden Mersin‘deki Akkuyu Nükleer Santralı‘na ilk yakıt yarın getirilecek. AKP iktidarının hedefi 14 Mayıs öncesi santralı açmaktı. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı. Proje tam anlamıyla tamamlanmamasına karşın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve projenin yüzde 51 hissesinin ait olduğu Rusya‘nın Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in video konferans katılımıyla tören yapılacak. Bununla birlikte inşaatı devam eden santral "nükleer tesis" statüsünü kazanacak.

Tesis tam aktif hale gelmeden ve inşaat devam ederken yakıt getirilmesinin seçim propagandası olduğunu belirten uzmanlar tepki gösterdi. TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahir Ulutaş ve Jeoloji Mühendisleri Odası Mersin il Temsilcisi Erkan Demir Cumhuriyet‘e açıklamalarda bulundu.

‘Seçim yatırımı‘

İnşaat devam ederken yakıt gelmesinin mantıklı olmadığını söyleyen Ulutaş, "Yakıtın bir seçim propagandasın parçası olarak geldiğini söyleyebiliriz. Tesis çalışmıyorken yakıtın gelmesinin herhangi bir teknik mantığı ve açıklaması yok. Siyasi iktidar böylesine bir riski seçim yatırımı olarak alıyor" dedi. En büyük problemin denetimsizlik olduğunu belirten Ulutaş; şu ifadeleri kullandı, "Süreç boyunca devletin denetimle görevli olan Nükleer Düzenleme kurumu sessizdi. Santralın temellerinde çatlak çıktı, soruna yüklenici Rus firma yanıt verdi. Deprem sonrasında ‘Santralda hasar var mı‘ diye sorduğumuzda da yüklenici firmadan yanıt aldık. Böylesine riskli projede ciddi denetim sorunu olduğu aşikar. Güvenlik yabancı şirketin deneyim ve dikkatine kalıyor. Bu da büyük risk."

‘Akıl kabul etmez‘

Jeoloji Mühendisleri Odası Mersin İl Temsilcisi Erkan Demir ise Türkiye‘nin nükleer santralle ilgili deneyimi olmadığına vurgu yaptı. Sürecin uluslararası bir şirketin tekeline bırakıldığını söyleyen Demir, "Birileri buradan kâr edecek diye Türkiye‘nin geleceği riske atılıyor. Oldubittiye getirmek zihniyetiyle, yaptık çalıştıracağız zihniyetiyle yarına bir enkaz bırakmak ciddi bir sorun. Aklın ve bilimin kabul etmeyeceği bir durum" diye konuştu.


 CUMHURİYET TV- GÜNDEM ÖZEL

13.05.2023
 


Çok Okunanlar


ÜYE AİDAT BORÇLARI YAPILANDIRMA SÜRESİ UZATILDI

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI TALEPLERİNİ AÇIKLADI! (ENERJİEKONOMİSİ.COM)

YENİ YÖNETİMDEN TALEPLER

TEMİZ ENERJİ TEKNOLOJİLERİ FUARI VE KONGRESİ (WENERGY’23)

CUMHURİYET TV- GÜNDEM ÖZEL

ELEKTRİK TARİFELERİNİN İNCELENMESİ RAPORU

EMO’DAN VATANDAŞ YARARINA ELEKTRİK HİZMETİ TALEPLERİ (ENERJİGUNLUGU.NET)

TURNUSOL TV- SÖYLEŞİ

SÜRDÜRÜLEBİLİR SU, GIDA VE ENERJİ İÇİN İKLİM POLİTİKALARI

TURNUSOL TV- SÖYLEŞİ

Okunma Sayısı: 25


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.