MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

YARGIDAN EMO LEHİNE KARAR: YETKİ MÜHENDİSE AİT, AKSİ HAKSIZ REKABET


 
Fen adamlarının yalnızca belirli sınırlamalar dahilinde elektrik iç tesis projesi müelliflik işleri ve elektrik iç tesis yapım işleri gerçekleştirebilecekleri, mahkeme kararıyla bir kez daha tescillendi. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), bağlantı hatlarının projelendirilmesinde mevzuata aykırı olarak fiili bir durum yaratıp, elektrik ve elektrik-elektronik mühendislerini devre dışı bırakarak fen adamlarının proje tesis etmesini sağlayan ADM Elektrik Dağıtım AŞ`ye karşı, `haksız rekabetin önlenmesi` için açtığı davayı kazandı.
 

Denizli Asliye Ticaret Mahkemesi, 2019 yılında EMO tarafından açılan davayı 16 Mart 2023 tarihinde karara bağladı.

EMO, dava dilekçesinde mevzuata göre yapı bina giriş noktasına kadar elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği hükümleri, bu noktadan sonra ise Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği ve 3194 sayılı İmar Kanunu mevzuatı hükümleri uygulanması gerekirken, davalı ADM Elektrik Dağıtım A.Ş tarafından uygulamanın değiştirildiğini belirtmişti. Şirketin "binalarda ayrıca bir yapı bina giriş noktası tesis edilmediği, bu nedenle yapı bina giriş noktasının enerji nakil hattının binaya fiziksel olarak girdiği nokta olduğu" iddiasıyla yasal durum ile bağdaşmayan defacto bir durum yarattığı ifade edilen dilekçede, "Enerji nakil hattının bir bütün olduğu ve bağlantı noktasından sayaçların bulunduğu, dolayısı ile tüketici tesislerinin başladığı noktaya kadar bir bütün olarak kesintisiz devam ettiği" vurgulanmıştı.

Bu durumda kamu alanında başlayan tesis hakkında Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliğinin 1. maddesi ve Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliğinin 1. maddesi gereğince Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliğinin uygulanamayacağı kaydedilen dilekçede, davalının uyguladığı şekilde bir kabul ile ayrıca projelendirilme ve tesisin, fiziken ve yasal olarak mümkün olmadığı belirtilmişti.

Dilekçede, iki yönetmelik arasında dava konusu haksız rekabeti teşkil eden önemli bir unsurun da, anılan bağlantı hattı projelerinin hazırlanması ve kabulleri için davalıya sunan yetkili kişilerin farklı olmasından kaynaklandığı ifade edilmişti. Elektrik kuvvetli akım tesislerine ilişkin projelerin hazırlanmasında ve kabul edilerek enerji verilmesi için başvurulmasında münhasıran elektrik ve elektrik elektronik mühendislerinin yetkili ve görevli olduğu, Bakanlıktan alınan görüşe karşın davalı tarafın yasal olmayan uygulamasına devam ettiği kaydedilmişti. Dağıtım sisteminin bir parçası olan bağlantı hatlarının projelendirilmesinde EMO üyesi elektrik mühendislerinin bir anda yasal tekel haklarını kaybetmeleri nedeniyle yasa dışı bir rekabetle karşılaştıkları belirtilen dilekçede, davalının yasaya aykırı davranışlarının haksız rekabet oluşturduğu vurgulanmıştı.

Bilirkişi: Projeleri mühendisler hazırlamalı

Mahkeme kararında, uyuşmazlık konusunun "elektrik teknisyenlerinin Elektrik Kuvvetli Akım Yönetmeliği kapsamında elektrik mühendisi gibi görev yapıp yapamayacağı, elektrik mühendislerinin ve elektrik teknisyenlerinin mevzuat gereği görevlerinin sınırları" olduğunun anlaşıldığı belirtildi. 3458 Sayılı Mühendislik ve Mimarlık Hakkında Kanun gereği münhasıran Yapı Bağlantı Hatları projelerinde elektrik ve elektronik mühendislerinin yetkili olup olmaması ile elektrik ve ilgili fen adamlarının hangi şartlarda hangi görevleri ifa edebileceklerinin tespiti konusunda mahkeme, EMO`ya kayıtlı olmayan 2 öğretim görevlisi bilirkişiden ayrı ayrı rapor aldı. Mahkeme kararına göre, her ikisi de birbiriyle uyumlu bilirkişi raporlarında şu saptama yapıldı:

"Elektrik, Elektronik, Elektrik-Elektronik, Elektronik-Haberleşme Mühendisleri dışında kalan Fen Adamlarının görev, yetki ve sorumlulukları 4885 Sayılı Elektrik ile İlgili Fen Adamlarının Yetki Görev ve Sorumlulukları Hakkında Yönetmelik (Resmi Gazete Sayı: 20339, Tarih: 11/11/1989) ile belirlenmiştir. İlgili yönetmeliğe göre fen adamları yalnızca belirli sınırlamalar dahilinde elektrik iç tesis projesi müelliflik işleri ve elektrik iç tesis yapım işleri gerçekleştirme etkisine sahiptirler. Bağlantı hattı hem tanımı gereği hem de ilgili mevzuata göre dağıtım sisteminin bir parçası sayıldığından 10391 sayılı Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği (Resmi Gazete Tarihi: 04.11.1984 Resmi Gazete Sayısı: 18565) kapsamında değerlendirilemeyeceği açıktır. Bu sebeple, bağlantı hattı ile ilgili projelerin hazırlanmasında 20383 Sayılı Elektrik Tesisleri Proje Yönetmeliği (Resmi Gazete Sayı: 29221 mükerrer Tarih: 30/12/2014) Madde 6‘ya göre uygun bir mühendis tarafından işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir."

Denizli Asliye Ticaret Mahkemesi, bilirkişi raporları doğrultusunda, "bağlantı hattı ile ilgili projelerin hazırlanmasında mühendis tarafından işlemlerin gerçekleştirileceği" tespiti yaparak, haksız rekabetin önlenmesi için EMO lehine karar verdi.“SANAL ÇALIŞANLAR GELİYOR” RPA: ROBOTİK SÜREÇ OTOMASYONU BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

21.07.2023
 


Çok Okunanlar


WIN EURASIA 2024 FUARINA GEZİ DÜZENLİYORUZ

UYGULAMALARLA DOCKER CONTAİNER EĞİTİMİ DÜZENLENİYOR

EMO ANKARA ŞUBESİ MÜDÜRÜ MUSTAFA ÖZTÜRK GÖREVİNDEN AYRILDI

ELEKTRONİK MESLEK DALI KOMİSYONU İÇİN ÜYE TOPLANTISI ÇAĞRISI

ELEKTRİK SMM EĞİTİMİ BAŞLADI

TÜRKİYE YÜZYILINDA MÜHENDİSLER: SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

EMO-GENÇ TANIŞMA TOPLANTISI DÜZENLENDİ

BİYOMEDİKAL MESLEK DALI KOMİSYONU İÇİN ÜYE TOPLANTISI ÇAĞRISI

ÜYEMİZ EMİN YILDIRIM İMZA GÜNÜ DÜZENLİYOR

LÖSEV YETKİLİLERİNDEN ŞUBEMİZE ZİYARET

Okunma Sayısı: 126


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.