MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

“YAPAY ZEK’DAN ÜRETKEN YAPAY ZEK’YA: DEĞİŞİME HAZIR MIYIZ?” KONFERANSI DÜZENLENDİ 
Gazi Üniversitesi’nin düzenlediği ve EMO Ankara Şubesi’nin de destekleyiciler arasında bulunduğu “Yapay Zekâdan Üretken Yapay Zekâya Ulusal Konferansı”, 10 Mayıs 2023 tarihinde Gazi Üniversitesi Mimar Kemalettin Salonu’nda gerçekleştirildi.
 

 

Gazi Üniversitesi Yapay Zekâ ve Büyük Veri Analitiği Güvenliği Uygulama ve Araştırma Merkezi (Gazi AI Center) tarafından alanında uzman bilim insanları, sektör temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve araştırmacıların katıldığı konferansın başkanlığını EMO Ankara Şube Başkanı Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu yaptı. EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Yazman Üyesi Hatice Bilge Alğın ve Yedek Üye Kenan Erpir‘in katıldığı konferansı 600 katılımcı takip etti.

Gazi Üniversitesi Mimar Kemaleddin Salonu`nda gerçekleştirilen konferans, Gazi AI Center`ın geliştirdiği Gazi AI Centeroğlu isimli yapay zeka sohbet robotu tarafından sunuldu.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, yapay zekâ teknolojisinin son yıllarda, hemen hemen her sektörde kendine yer edinmeye başladığını ve gündelik hayatın birçok alanında kullanıldığını söyledi. Yapay zekâ alanındaki gelişmelerin hız kesmeden devam ettiğini belirten Prof. Dr. Musa Yıldız, düzenlenen konferansın yapay zekâ teknolojisine ilgi duyan herkes için önemli bir etkinlik olduğunu vurguladı. Gazi Üniversitesi`nde yapay zekâ teknolojisi alanında birçok akademik çalışmayla birlikte önemli projeler yürütüldüğünü ifade eden Yıldız, bu kapsamda kurulan Yapay Zeka ve Büyük Veri Analitiği, Güvenliği Uygulama ve Araştırma Merkezinin destekleriyle bu konferansın gerçekleştirildiğini kaydetti. Bu konferansın, yapay zekâ teknolojisine ilgi duyan, bu alanda çalışan ve fikirlerini paylaşmak isteyen herkes için bir fırsat olduğuna değinen Yıldız, konuşmasını şöyle tamamladı: "Konferansta, sektörün önde gelen isimleri ve ülkemizin farklı üniversitelerinde görev yapan değerli akademisyenler tarafından sunumlar yapılacak, farklı başlıklar altında oturumlar düzenlenecektir. Yapay zekâ teknolojisi alanında yapacağımız çalışmaların, sektöre ve topluma yararlı olmasını umut ediyor, konferansın bu alandaki çalışmalarımız için bir başlangıç olmasını ve fikirlerimizin paylaşılmasına vesile olmasını diliyorum. Bu vesileyle bu konferansın düzenlenmesinde emeği geçen başta Merkez Müdürümüz Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu olmak üzere katkıda bulunan herkese teşekkür eder, saygılar sunarım."

Gazi AI Centeroğlu yapay zekâ sohbet robotunun takdiminden sonra kürsüye gelen EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Gazi AI Center Müdürü Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu ise konuşmasında Gazi AI Center`ın, ülkemizin yapay zekâ, büyük veri, nesnelerin interneti, akıllı şebekeler, siber güvenlik gibi konularda bilimsel ve sektörel çalışmalarda destek veren bir merkez olarak kurulduğu bilgisini verdi.

Gazi Üniversitesi`nin Web of Science verilerine göre ülke bilimine siber güvenlik alanında en çok katkısı olan Üniversite olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Sağıroğlu, Emniyet Genel Müdürlüğü, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Kişisel Verileri Koruma Kurumu gibi kurumların yanı sıra sektörün öncü şirketleri ile de iş birliği protokollerinin olduğunu dile getirdi. Uluslararası çalışma ve projelerin de iş birliği alanlarının içinde yer aldığına dikkat çeken Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu, Gazi AI Center olarak açık bilim, açık toplum, açık kaynak, açık veri gibi pek çok alanda çalışmalar yürüterek bilim felsefesinin yaygınlaşmasına katkılar çalıştıklarını söyledi.

Günümüz dünyasında yaygınlık kazanan yapay zekâ sohbet programlarının hem yapıcı hem yıkıcı yönleri ile gündemin tartışma konusu olduğunu belirten Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu "Üniversiteden mezun olabilecek seviyede bir öğrenci gibi bilgi birikimine sahip bir teknoloji ile karşı karşıyayız. Sorulan soruları kısa bir süre içinde anlayıp anlamlı cevaplara dönüştürebilmesi ve veriler sunması, bir dilde sorduğunuzu diğer dilde çevirerek cevap verebilmesi gibi özelliklerin yanında 100`den fazla programlama diline sahip olan bu programlar, özgün şiirler, romanlar, makaleler, kitaplar, resimler ve hatta PPT sunumları üretebilmektedir. Başka bir kimliğe bürünerek soruların cevabını bir çocuk gibi veya bir profesör gibi verebilmektedir. Mühendislik konularındaki soruların cevaplarını gerekçeleri ile birlikte size sunmaktadır" ifadelerini kullandı. Sağıroğlu "Üretken yapay zekâ robotları, başta 5 günde bir milyona ulaşan kullanıcısı ile ChatGPT olmak üzere sağlıkta, siber güvenlikte, finansta, ulaşımda, akıllı şehir ve sohbet robotları gibi uygulamalarla kullanımda olan yapay zekâ teknolojileri konularında konuşmacı konuklarımız bizlere alanlarında değerli bilgilerini bizlerle paylaşacak. Bu vesile başta Rektörümüz Prof. Dr. Musa Yıldız olmak üzere konferansımızın gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim." diyerek konuşmasına son verdi.

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu başkanlığında gerçekleştirilen "Yapay Zekâ ve Genel Yapay Zekâ: Teoriler ve Uygulamalar" konulu ilk oturumda; TOBB ETÜ Yapay Zekâ Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Buğra Çaşkurlu "Yapay Zeka Çağı", ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şeyda Ertekin "Yapay Zeka Üretici Algoritmalar", İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülşen Eryiğit "Büyük Dil Modelleri",  BİB Yazılım Savunma Enerji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ali Serhan Koyuncugil "Yapay Zeka, 5G ve Endüstriye Etkileri" ve  Hacettepe Üniversitesi, Yapay Zekâ Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Suat Özdemir "Yapay Zeka ve Nesnelerin İnterneti" konusunda katılımcılara yaptıkları çalışmalar ve güncel konularda bilgiler verdi.

Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu ve Prof. Dr. Halil İbrahim Bülbül başkanlığında devam eden "Genel Yapay Zekânın Topluma, Kurumlara, Sektöre ve Eğitime Etkileri" konulu ikinci oturumda; Ülkem İçin Yapay Zekâ Derneği Başkanı Doç. Dr. İbrahim Kuşcu, İstinye Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Şebnem Özdemir, Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ercan Öztemel, ODTÜ Enformatik Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Tuğba Temizel, Ankara Üniversitesi Yapay Zekâ ve Veri Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Abdurrahim Toktaş yer aldığı oturumda yapay zeka farklı açılardan değerlendirildi.

"Genel Yapay Zekâ Dünyayı Değiştiriyor! Değişime Hazır mıyız?" konulu üçüncü oturumda; OGM Yangınlarıyla Mücadele Dairesi Başkan Yardımcısı İlhami Aydın, Gazi AI Center YK Üyesi Doç. Dr. Emrah Çeltikçi, UDEMY Müdürü Dr. M. Umut Demirezen, BK Mobile Genel Müdürü İsrafil Dilmeç, Ülkem için Yapay Zekâ Derneği YYK Üyesi Şule Güner, PICUS Genel Müdür Yardımcısı Dr. Süleyman Özarslan, TÜBİTAK BİLGEM Yapay Zekâ Enstitüsü Koordinatörü Dr. Hamza Özer, TUSAŞ AI&ML Müdürü Güven Orkun Tanık sunum eşliğinde uzmanlık alanları ile ilgili bilgi ve tecrübelerini, Yapay zekânın sektörümüze, kurumlarımıza ve çalışmalarımıza yaptığı katkıları sundu.

Konferans programı değerlendirme bölümünden sonra yapılan son oturumda "Yapay Zekâ Merkez Müdürleri, STK ve Bölüm Başkanları Toplantısı" olarak düzenlenen dördüncü oturumda, Dr. Öğt. Üyesi Tuba Çağlıkantar paydaşlar ile yapılabilecek olan ortak çalışmalar ile ilgili sunumunu gerçekleştirdi. Toplantı bundan sonra ortak olarak yapılabilecek çalışma önerilerinin alınması ile sona erdi.

Kapanışta bir konuşma yapan Sağıroğlu, Bu konferans sonucunda elde edilen bilgilerin bir Konferans Sonuç Bildirgesinde toplanacağını ve bunun kamuoyu ile paylaşılacağını bildirdi.

EMO Ankara Şubesi için özel demeç veren Sağıroğlu, "Elektrik Mühendisleri Odası olarak bu gelişmelere sessiz kalmıyoruz, Kasım 2022 tarihinden itibaren yaşanan gelişmeleri yakınen takip ediyor, bunu meslektaşlarımıza gerek Şube Bültenimizde yer verdiğimiz makaleler ile gerekse düzenlediğimiz etkinlikler ile odamıza aktarıyoruz" dedi. Ayrıca, "Odamızda 3 Şubat 2023 Tarihinde "Yapay Zekâ; Elektrik, Elektronik, Haberleşme ve Biyomedikal Mühendisleri İçin Fırsat mı Tehdit mi?" başlıklı konferans verdim.  Tüm üyelerimizi bilgilendirdik. Eğitim serileri planladık. Kısa sürede üyelerimize sunacağız." dedi.

 

 

 

 

 

  “SANAL ÇALIŞANLAR GELİYOR” RPA: ROBOTİK SÜREÇ OTOMASYONU BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

21.07.2023
 


Çok Okunanlar


WIN EURASIA 2024 FUARINA GEZİ DÜZENLİYORUZ

UYGULAMALARLA DOCKER CONTAİNER EĞİTİMİ DÜZENLENİYOR

ÜLKÜ-TEK YÖNETİM KURULUNDAN EMO ANKARA ŞUBESİNE ZİYARET

ELEKTRONİK MESLEK DALI KOMİSYONU İÇİN ÜYE TOPLANTISI ÇAĞRISI

EMO ANKARA ŞUBESİ MÜDÜRÜ MUSTAFA ÖZTÜRK GÖREVİNDEN AYRILDI

ELEKTRİK SMM EĞİTİMİ BAŞLADI

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ EGO GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE ZİYARET

TÜRKİYE YÜZYILINDA MÜHENDİSLER: SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

EMO-GENÇ TANIŞMA TOPLANTISI DÜZENLENDİ

TEİAŞ İŞLETME VE BAKIM DAİRESİ BAŞKANLIĞINA ZİYARET

Okunma Sayısı: 252


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.