MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR VE AKILLI ŞEHİRLER ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ 
EMO Ankara Şubesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Kent Konseyi işbirliğinde 9 Mayıs 2023 Salı günü AKK Ana Binası`nda “Elektrikli Araçlar ve Akıllı Şehirler Çalıştayı” düzenlendi. Çalıştay `Elektrikli Araçlar Ve Şarj İstasyonları`, `Riskler Ve Güvenlik` ve `Şehirlerde Akıllı Ulaşım` başlıklı üç oturumdan oluştu.
 

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklâl Marşı`nın okunması ile başlayan çalıştaya, EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu, Yönetim Kurulu Yazman Üyesi ve aynı zamanda Elektrikli Araçlar ve Akıllı Şehirler Çalıştayı Düzenleme Kurulu Başkanı Hatice Bilge Alğın, Yönetim Kurulu Üyesi Murat Subaşı, Yedek Üyeler Yeşim Sekizelma ve Kenan Erpir ile EMO Kocaeli Şube Başkanı Gökmen Hasançebi, EMO Ankara Şubesi Akıllı ve Yeşil Şehirler Komisyonu Başkanı A. Gökhan Toprak, Elektrikli Araçlar Komisyonu Başkanı Salih Türedi ve Sosyal Etkinlikler Komisyonu Başkanı Ahmet İsmail Sargın katıldılar.

Yoğun programından dolayı katılamayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş video mesajı gönderdi. Yavaş`ın mesajı şöyle; "Ankara Kent Konseyi bileşenlerinden olan EMO ile birlikte yapacağımız Elektrikli Araçlar ve Akıllı Şehirler Çalıştayı`na başarılar diliyorum. Sonucu mutlaka takip edip değerlendireceğimden bütün katılımcıların emin olmasını istiyorum. Verdikleri emekten dolayı kendilerine çok çok teşekkür ediyorum. Bu kenti birlikte yönetmeye devam edeceğiz."

Yavaş`ın video mesajının ardından, Ankara Kent Konseyi Çevre ve İklim Meclisi Başkanı Ömer Şan açılışta yaptığı konuşmada şunları söyledi; "Öncelikle genç arkadaşlarımızı ve EMO`nun çok değerli üyelerini saygıyla selamlıyoruz. Özellikle bu çalıştaya büyük emek veren EMO Ankara Şubesi`nin çok değerli Başkanı Sayın Şeref Sağıroğlu Hocamızı ve bizimle birlikte aynı zamanda AKK Çevre ve İklim Meclisi`nin kuruluşunda yer alarak aynı zamanda Yenilenebilir Temiz Enerji Çalışma Grubumuzun sorumluluğunu, sözcülüğünü üstlenen Sayın Hatice Bilge Algın`a teşekkür ediyoruz. Çevre ve İklim Meclisi`nin enerji ile ilgili kısımlarının sorumluluğu kendilerinde. AKK Cumhuriyetimizin 100. Yılında Türkiye Kent Konseyleri Birliği`nin dönem başkanlığını üstlendi. Bize bu olanakları tanıyan Kent Konseyi Başkanı Sayın Halil İbrahim Yılmaz`a, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş`a teşekkürlerimizi iletiyoruz. Onların destekleriyle bu çalışmaları sürdürüyoruz. Cumhuriyetimizin 100. Yılında etkinliklerimiz, daha sonra çalıştaylara devam edecek. EMO`nun da başarılı çalışmalara imza attığını görüyoruz. Ankara`nın aynı zamanda siyasetin merkezi değil, bilimin, teknolojinin, çevrenin, gençlerin bilimsel çalışma yapan insanların başkenti olması yolunda Cumhuriyetin 100. Yılında nice adımlar atmayı birlikte mücadeleyi sürdürmeyi diliyorum. Katıldığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum."

Ömer Şan‘ın ardından kürsüye çıkan EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu katılımcıları selamladıktan sonra başladığı konuşmasında şunları söyledi; "Saygıdeğer Başkanlarım, çok değerli EMO üyelerimiz, değerli katılımcılar, hanımefendiler, beyefendiler. Öncelikle hepinizi EMO Ankara Şubesi YK adına saygıyla selamlıyorum. ABB ve AKK ile ortaklaşa düzenlediğimiz Akıllı Şehirler ve Elektrikli Araçlar Çalıştayı`na hoş geldiniz.

Mühendisliğin; bir problem çözme sanatı olduğu, en`ler yaklaşımlarını içerdiği, hayatımızı kolaylaştırdığı, konforumuzu arttırdığı, emniyetimizi yükselttiği, güvenliğimizi sağlamaya katkılar sunduğu, kaliteyi yükselttiği, kazanımları arttırdığı, kayıplarımızı azalttığı, hayata, çevreye-insanlara bakış açımızı değiştirdiği ve geliştirdiği, veri üretimini ve analizini arttırdığı, üretimin ana çatısını oluşturduğunu, hatta dünya ekonomisine en fazla katkı sağlayan mesleklerin başında geldiği hepimizin malumudur.

Mühendisliğin önemi son yıllarda daha iyi anlaşılmış ve mühendisliğe ve mühendislere verilen önem ve güven artıkça bunun ülkelere, ülke ekonomilerine tabii ki geleceklerine etkileri bariz olarak görülmektedir. Geleceği planlamak, nitelikli mühendislik eğitiminden ve mühendislerde geçmektedir. Üniversitelerin, Odaların, derneklerin, enstitülerin veya diğer kurumsal yapıların, mühendisliğin gelişimine, ilerlemesine, standartlaşmasına ve etik değerlerin yaygınlaşmasına katkıları yüksek olup Meslek Odaları ise önemli lokomotifleridir.

Dünya meslek odaları, enstitüleri veya derneklerine baktığımızda özellikle, elektrik-elektronik mühendisliği alanında faaliyet gösteren ACM, IEEE, ISACA, IEE bunlara verilebilecek önemli örneklerdir. Dünyada mühendisliğe ve mühendislik eğitimine bakıldığında, artık açık kaynak açık bilim, açık paylaşım ortamları ön plana çıkmaktadır. Üniversiteler verdikleri dersleri ve ders içeriklerini dünyaya açmaktadırlar. ABD`nin Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Hindistan`ın NPTEL`i, YÖK`ün Açık Erişim Projesi bunlara verilecek önemli örneklerdir. Üniversitelerin diplomaları yerine açık portallar üzerinden verilen sertifikalar, sanal eğitim ortamları ve buralarda verilen eğitimler daha popüler hale gelmektedir. Eğitim-öğretim yüzyüzeden artık sanal ortamlara, öğrenme ise sınıf ve laboratuvarlardan çevrimiçine evrilmektedir. Uzaktan eğitim-öğretim artık yakından eğitim-öğretime dönüşmüştür. Hayat boyu öğrenme yaklaşımları yaygınlaşmaktadır. Özellikle de son aylarda üzerinde çokça konuşulan ChatGPT gibi sohbet robotlarının da bu süreci hızlandıracağı ortadadır. Yapay zekâ şehirleri akıllı hale getirilmesinde önemli katkılarının yanında verilen hizmetlerin ve işlerin yapılan üretimler, elde edilen çıktıların da ise daha da akıllanmasının yolunu açmıştır. Artık kişiye göre eğitim, kişiye göre hizmet, kişiye göre üretim, kişiye göre ilaç, kişiye göre sağlık hizmeti gibi yaklaşımlar hızla artacaktır. Her ne kadar son aylarda yapay zekânın büyük bir tehdit olduğu sıkça konuşulsa da yapay zekâ hayatımıza beklediğimizden daha hızlı giriş yapacak, öğrenme yaklaşımlarımızı değiştirecek, pek çok işimizi çalışmamızı veya davranışımızı etkileyecektir. Özellikle de dünyamızın daha akıllı hale getirilmesine katkılar sağlayacaktır.

Elektrik Mühendisleri Odamız bu sorumluluğun bilinciyle çalışmakta olup; ortak gereksinimlerimizi karşılamak, mesleki etkinlikleri kolaylaştırmak, mesleğin genel yararlara uygun olarak gelişmesini sağlamak, meslek mensuplarının birbirleriyle olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hakim kılmak, meslek disiplinini ve ahlakını korumak, kamunun ve ülkenin çıkarlarına sahip çıkmak, ülkemizin sanatsal ve teknik kalkınmasında gerekli gördüğü tüm girişim ve etkinliklerde bulunmak gibi pek çok amaca hizmet etmekte, meslek standartları ile etiğini geliştirmek ve meslektaşlarına hizmet etmek amacıyla katkılar sağlamaktadır. Yaklaşık 70.000`in üzerinde üyesi, 15 Şubesi ile faaliyetlerini sürdüren ülkemizin her ilinde var olan, 6235 Sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunu kapsamında faaliyetini yürüten, Kamu Kurumu niteliğinde bir Meslek Kuruluşudur. EMO Ankara Şubemiz ise 18.000`in üzerinde üyesi, Kayseri, Konya, Aksaray, Kırşehir, Kırıkkale, Afyonkarahisar, Sivas, Tokat, Kastamonu, Yozgat, Erzurum, Erzincan, Çankırı, Nevşehir il temsilciliği ile faaliyetlerini sürdüren ve en geniş üye ağına sahiptir.

Ankara Şubesi olarak belirlediğimiz hedeflere ulaşmak, Odamızı uluslararası bir meslek odası yapmak, Cumhuriyetimizin 100. Yılında planladığımız yeni çalışmaları hayata geçirmek için çalışıyoruz. Meslek odalarının ülkelerin lokomotifi olması gerektiği bilinciyle faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Karşılaştığımız problemleri çözmeye çalışıyoruz. Kurumlarımızı ve sektörümüzü ziyaret ediyoruz. Gençlerimizle üyelerimizle ve üstatlarımızla kısaca tüm meslektaşlarımızla bir araya geliyoruz. Paydaşlarımızla daha yakın çalışıyoruz. Üniversiteler ve diğer meslek kuruluşları ile işbirlikleri yapıyor, protokoller imzalıyoruz. Üniversite öğretim üyeleri ile görüş alış verişinde bulunuyoruz. İşte bu etkinlik böyle bir işbirliğinin sonucudur.

Bugün burada yapmış olduğumuz çalıştayın temelini, 9 Ocak 2023`te ABB Başkanı Sayın Mansur Yavaş Bey`i ziyaretimizde attığımız belirtmek isterim. Bu görüşmede son aylarda çok popüler olan yapay zeka sohbet robotu olan ChatGPT`in topluma, gençlere, sektöre ve kurumlara sağlayabileceği katkılar; yapay zeka teknolojilerinin şehirlerimizi nasıl akıllı şehirlere dönüştürebileceği, güzel Ankara`mızı birlikte çalışarak ve birlikte planlayarak nasıl daha yaşanabilir, daha yeşil ve daha akıllı bir şehre dönüştürebileceği üzerinde fikir alışverişinde bulunmuştuk. Özellikle de elektrikli araçlar, halk otobüslerinin elektrikli hale getirilmesi, elektrik şarj istasyonları, şehir estetiğine katkı sağlayacak planlamalar, olası yangın ve patlama risklerini dikkate alarak akıllı şebekeleri planlama, belirli bir sistematik ile tüm bunları yaygınlaştırma, riskleri azaltmak için alınabilecek önlemler ve bu yapının kamuoyu adına denetlemesi gibi konularda ortak çalışma yapılması kararlaştırmıştık.

Hepinizin de bildiği gibi akıllı şebekeler, enerji verimliliği sağlayan sistemler, yenilenebilir enerji kaynakları, akıllı ulaşım sistemleri ve daha birçok farklı teknolojik çözümler kullanmaktadır. Ancak, akıllı şehirler ve elektrikli araçların geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması birçok zorluğu da beraberinde getiriyor. Yatırım maliyetleri, mevcut altyapının yetersizliği, veri güvenliği ve gizliliği, teknolojik farkındalık, yönetim ve sürdürülebilirlik gibi birçok konuda zorluklar vardır. Özellikle de yeterli sayıda ve uygun yerlere konumlandırılmış şarj istasyonlarının azlığı veya olmaması, elektrikli araçların yaygınlaşmasını engelleyen en büyük zorluklardan biridir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Kent Konseyi ile ortaklaşa düzenlediğimiz bu etkinliğimizin amacı; elektrikli araçlar ve akıllı şehirler hakkında farkındalığı daha da arttırmak, sektörel gelişmeleri ve yenilikleri daha yakın takip etmek, teknolojik yenilikleri değerlendirmek, karşılaşılan ve karşılaşılabilecek riskleri konuşmak ve en önemlisi ise elektrikli araç teknolojisi, şarj alt yapısı, akıllı şehir planlaması, ulaşım yönetimi, enerji ve yangın yönetimi, yaygınlaştırma, verimlilik ve sürdürülebilirlik gibi konularda karşılaşılan veya karşılaşılabilecek yeni problemlere ortak çözümler geliştirmektir.

Bu konularda daha etkin ve sonuç alıcı çalışmalar yapmak için EMO tarafından çalışma grupları oluşturduk. Eğitimler planladık. Bu konuların yeni bir meslek alanı olması gibi çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bugün bu etkinliği ilkini burada ortaklaşa düzenliyoruz. Geleceğe projeksiyon tutacak çıktıları hep beraber üretmek istiyoruz. İnsanlığın karşı karşıya kaldığı iklim değişikliği ve çevre sorunlarına karşı, akıllı ve çevre dostu şehirler planlamak, teknolojiler geliştirmek ve uygulamak, en iyi uygulamaları yaygınlaştırmak ve en önemlisi ise verimli, düşük maliyetli ve çevreye duyarlı çözümlerin geliştirilmesine katkı sağlamak istiyoruz. Bunlara ilave olarak; katılımcılar ile işbirliklerini artırmak, yeşil mutabakata geçişin hızlandırılmasına katkılar sağlamak, şehrimiz veya şehirlerimiz için akıllı çözümler geliştirmek, elektrik ve enerji konusunda oluşabilecek kaza, yangın veya riskleri azaltmak, yeni ve zeki çözümler geliştirmek de hedeflerimiz arasındadır.

Akıllı Şehirler, Elektrikli Araçlar ve Elektrikli Şarj İstasyonları gibi konulara baktığımızda; konuyla ilgili olarak EPDK, BTK, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı gibi kurumların mevzuatlar çıkardıkları ve sektörün hem gelişmesi hem de kontrollü olarak büyümesi yönünde çalışmaların yapıldığı da görülmektedir. Elektrikli Araçlar ve Akıllı Şehirleri tüm paydaşlarımızla tartışarak, karşılaşılacak veya karşılaşılan sorunların ortak akıl ile daha hızlı olarak çözüleceğine inanıyoruz. Elektrik Mühendisleri Odası`nın tüm kurum ve kuruluşlar ile güvenilir ve yetkin bir paydaş olarak katkı vermeye her zaman hazır olduğunu bildirir, kamuoyu adına daha önceden olduğu gibi denetim faaliyetlerine devam edeceğini belirtmek isterim.

Son olarak, bu etkinliğin hayata geçirilmesine katkı veren, destek olan başta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş Bey`e aramızda bulunan ABB Genel Sekreteri Sn. Reşit Serhat Taşkınsu olmak üzere bizlere bu imkânı sunan Ankara Kent Konseyi Başkanımız Sayın Halil İbrahim Yılmaz`a huzurunuzda teşekkürlerimi sunarım. Belediye ve Konsey çalışanlarına ve desteğini esirgemeyenleri unutmayalım onlara da teşekkür ediyorum. Ayrıca, Düzenleme Kurulumuza özellikle de çalıştayımızın başkanlığını yapan EMO Ankara Şube Yazmanımız Hatice Bilge Alğın Hanımefendi ile Komisyon Başkanlarımız Sn. Salih Türedi ve Sn. Gökhan Toprak Beylere ile diğer kurul üyelerimize ve tüm emek verenlere ve son olarak da bizleri kırmayarak davetimizi kabul eden değerli konuşmacılarımıza huzurunuzda şükranlarımı sunarım. Faydalı bir etkinlik olmasını diler, hepinize saygılar sunarım."

Türkiye Kent Konseyleri Birliği (TKKB) ve Ankara Kent Konseyi (AKK) Başkanı Halil İbrahim Yılmaz "Okullarda öğretmenler öğrencilerini seyrederken kendi bildiği konuyu öğrencisinin anladığını görünce mutlu olurlar ya sizin gibi uzmanların karşısında uzmanlık alanlarınız ile ilgili çıkan bizler de o kredi ile karşınıza çıkıyoruz. Yani konunun uzmanı biz değiliz uzmanı sizsiniz biz o konuyu anlayıp anlamadığını merak ettiğiniz savunucularız. Kent konseyi de tam da budur zaten, Hatice Bilge Alğın ve Ömer Şan buranın kurulduğu günden beri böyle büyük bir emeği verirken kent konseyinin dünya çapındaki iklim değişikliği ile ilgili, küresel ısınma ile ilgili sürdürülebilirlikle ilgili süreçlere müdahil olmasının ilk adımını atmıştı aslında Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesinin temsilcisi olarak Hatice Bilge Alğın. Buradaki bütün işler içinde sevgili hocam siz varsınız, onun için lütfedip bu büyük organizasyonda burayı tercih edip bizimle beraber çevre ve iklim meclisi ile beraber bu süreci takip etmeniz sadece bizim gururumuz oldu. Gelecek yüzyılın en önemli konusuna karşı farkındalığımızı geliştirdiniz. Sizin huzurunuzda bütün heyete hoş geldiniz diyorum." diyerek konuşmasına başladı.

Çalıştayın kentin ve ülkenin akıllı şehir konseptinin benimsenerek, sürdürülebilir bir gelecek inşa etme hedefine önemli katkılar sağlayacağını söyleyen Yılmaz, bir yanda kuraklık bir yanda seller, orman yangınları, heyelanlar, tarımsal üretimde azalma, gıda arzında daralma ve "küresel ısınma ve iklim değişikliği" gibi felaket senaryolarının yaşlandığına dikkat çekti. Yılmaz, insanlığın kendi eliyle yarattığı gün be gün yaklaşan kıyamete artık dur demek için karbon salınımını azaltmaya, yeşil dönüşümü sağlamaya, akıllı kentler inşa etmeye çalıştığını söyledi.

Fosil yakıtların tükendiğini ve doğa ananın her türlü uyarıyı yaptığını vurgulayan Yılmaz, şöyle konuştu: "İşte tam da bu süreçte, sürdürülebilir enerji kullanımı ve düşük karbon emisyonu ile elektrikli araçlar, 1881`de başlayıp günümüzde önemini vurgulayan, 139 yıl gecikmiş devrim niteliğinde bir gelişmeyi işaret ediyor. Akıllı şehirlerin şekillendirilmesinde ulaşım sektörü öncü rol üstleniyor. Yaşanabilir kentler, yaşanabilir dünyanın inşasında elektrikli araç kullanımının artması, bunun için de iyi planlanmış ve konumlandırılmış şarj istasyonlarının yapılandırılması önem taşıyor. Teknolojide baş döndürücü bir gelişim söz konusu. Bilim insanları artık elektrikli araçları kablosuz şarj edebilen, güneş panellerinden oluşan, kendini onaran akıllı yollar geliştiriyor. Bilim ve teknolojideki gelişmeler yeşil dönüşüm için akıllı kent uygulamalarına dönüştükçe petrolün kara saltanatının yerini, sürdürülebilir enerjinin yeşil saltanatı alacak. Dünyada çevreye karşı duyarlılık giderek artıyor. Bu bilinç tüketim alışkanlıklarına da yansıyor. Uluslararası Enerji Ajansı`nın (IEA) "Küresel Elektrikli Araç Görünümü" raporuna göre; Küresel elektrikli araç satışları 2017‘de 1 milyon seviyesinde bulunuyordu.  Geçtiğimiz yıl (2022) dünyadaki elektrikli araç satışları 2021‘e göre rekor kırarak yüzde 55 arttı ve 10 milyonu aştı. Böylece elektrikli araçların toplam araç satışları içindeki payı yüzde 14‘e yükseldi. Bu oran 2020 ve 2021‘de sırasıyla yüzde 4 ve yüzde 9 seviyesinde bulunuyordu. Avrupa‘da elektrikli araç satışı 2022‘de bir önceki yıla göre yüzde 15 artışla 2,7 milyon oldu. Avrupa‘da elektrikli araçların toplam araç satışlarındaki payı 2021‘deki yüzde 18‘den 2022‘de yüzde 21‘e çıktı. Avrupa ülkeleri arasında Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, İspanya başı çekti"

Türkiye‘de çevreye karşı duyarlılığın giderek arttığını, özellikle gençlerde çevre bilincinin çok yüksek olduğunu ifade eden Yılmaz, "Türkiye‘de geçen yıl toplam elektrikli araç satışları 2021‘e göre yaklaşık 2 katına çıkarak 7 bin 540 oldu. Bu rakam 2021‘de 3 bin 920‘ydi. Elektrikli araçların toplam araç pazarındaki payı ise geçen yıl yüzde 1 olarak gerçekleşti. Elektrikli otomobil satışları, bu yılın ilk çeyreğinde ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla 4 kattan fazla artarak 4 bin 670`e yükseldi. Sanayi Devrimini kaçırmış bir toplum olarak, elektrikli araç sektörüne TOGG ile giriş yapmamızı da çok değerli bulduğumu ifade etmek isterim. Türkiye`nin ilk yerli ve yüzde yüz elektrikli otomobili TOGG`a olan ilgi ve talep de memnuniyet verici. Elektrikli araçlar ulaşım ve ticaret sanayinin vazgeçilmesi haline geldi. Bu gelişmelerle birlikte dünya ile eş zamanlı olarak ülkemizde şehirlerimiz kurumsal, fiziksel, sosyal ve ekonomik olarak daha akıllı hale gelmek zorunda. Dünyadaki yeşil dönüşümün öncüsü olabiliriz. Dağa taşa bu farkındalığı duyuracağız" dedi.

Açılış konuşmalarının ardından EMO Ankara Şubesi YK Başkanı Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu, Ankara Kent Konseyi Çevre ve İklim Meclisi Başkanı Ömer Şan`a, EMO Ankara Şubesi YK Yazman Üyesi Hatice Bilge Algın ise Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz`a birer teşekkür plaketi takdim ettiler.

EMO-Genç adına konuşan Hüseyin Ünal şunları söyledi; "Bizlere böyle bir ortam sundukları için ve gençleri de bu sürece dahil ettikleri için Ankara Büyükşehir Belediyesi`ne, Elektrik Mühendisleri Odası`na ve Ankara Kent Konseyi`ne teşekkür ederiz. EMO-Genç üyesi mühendis adaylarıyız ve geleceğimizi şekillendirecek bu tarz çalışmalar bizleri heyecanlandırıyor, yeni iş kolları doğuruyor. Bizler zorluklarla okuduğumuz bölümlerimizi bitirdikten sora işsizlikle karşı karşıya kalmak istemiyor ve her alanda vasıflı insanlar olarak çalışmak istiyoruz. Bizleri burada buluşturan paydaşlara tekrardan teşekkür ediyoruz."

Elektrikli Araçlar Ve Şarj İstasyonları başlıklı 1. Oturumun başkalığını EMO Ankara Şubesi Elektrikli Araçlar Komisyon Başkanı Başkanı Salih Türedi yaptı. Oturumda Europower YK Üyesi Ramin Malek , EPRA Güç Sistemleri Direktörü Merden Yeşil "Elektrikli Araçların Şebekeye Entegrasyonu Ve Etkileri", BELKA AŞ Proje Koordinatörü Kadir Yaman , BELKA AŞ Elektrik Elektronik Mühendisi, Uğur Keskinkılınç, "ABB`nin Elektrikli Toplu Taşıma Araçlarına Dönüşüm Süreci", Kolay Şarj`dan Mustafa Sönmez  "Şarj Ağı İşletmeciliği, Alt Operatörlük", AFB Enerji Arge, Proje ve Dokümantasyon Müdürü Mustafa Karataş "Şarj İstasyonu Teknolojisine Genel Bakış" sunumlarını yaptılar.

Oturum başkanına ve konuşmacılara teşekkür plaketleri ve EMO Ankara Şubesi Sevgi ve Barış Ormanı Fidan Dikim Sertifikaları takdim edildi.

"Riskler ve Güvenlik" başlıklı 2. Oturumun başkanlığını EMO Ankara Şubesi YK Yazmanı Oturum Başkanı H. Bilge Alğın yaptı.

Alğın oturumda yaptığı konuşmada şunları söyledi; "Çalıştayımızın 2. Oturumuna başlarken değerli konuklarımızı EMO Ankara Şubesi 26. Dönem YK adına saygılarımla selamlıyorum. Meslek ailemizin paydaşları ile bilim ve aklın rehberliğinde, ortak aklın sinerjisi ve farkındalığın enerjisiyle, toplumsal ve kurumsal hayat için hep birlikte değer üretme gayretiyle EMO Ankara Şubesi 26. Dönem Yönetim Kurulu olarak komisyonlarımızla, üyelerimizle ve gençlerimizle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 20 Ocak 2022 tarihinde devraldığımız EMO Ankara Şubesi bayrağını arkamızdan gelen böylesine değerli EMO-Genç üyelerimize, geleceğimizin mühendislerine teslim edecek olmanın gururunu yaşıyoruz.  Bugün ki etkinliğimizde de büyük özveri ile çalışan EMO Genç`lerimize ve özellikle EMO-Genç Başkanımız Serkan Başer`e Ankara Şubemiz adına çok teşekkür ederim. Devlet kurumları, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, iş dünyası, bilim ve meslek kurumları, bilim ve aklın rehberliğinde toplumun her alanında ahlaklı ve denetlenebilir olmanın farkındalığıyla, sürdürülebilir bir hayatı, geleceği birlikte inşa etmemiz mümkün. EMO olarak Elektrikli Araçların şebekeye entegrasyonundan nihai tüketiciye arzına kadar ki tüm süreçlerinin risklerini değerlendirerek ilgili kurum ve kuruluşlara da görüş ve önerilerimizi sunmak, EMO olarak yetkilendirilerek üyelerimizle birlikte riskleri önlemeyi, projelendirme, denetim, periyodik kontrol aşamalarında yetkinliğimizle aktif olmayı amaçlıyoruz." dedi. 4-10 Mayıs İSG haftasına da vurgu yapan Algın, "Sağlıklı ve güvenli ortamda çalışma hakkı en temel insani haklardan biridir. İSG güvenli iş yerlerini sağlamayı, sağlıklı ve kazasız bir yaşam sunmayı, çalışanın işe başladığı sağlık halini korumayı, hedeflemektedir. Yapılan araştırmalara göre iş kazalarının/risklerin %98 ‘i önlenebilir." diye konuştu.

Alğın, İSG`nin birincil tedbiri olan riskin kaynağında bertaraf edilmesi ilkesini vurgulayarak, EMO`nun kamu kurumu niteliğinde bir meslek odası olduğunu ve kamunun güvenilirliği ve tarafsızlığıyla, uzun yıllardır eğitim, yetkilendirme ve denetim yetkinliğiyle ve mesleki bilgi birikimiyle süreçte aktif olarak rol almasının altını çizdi.

Oturumda; OSTİM Teknik Üniversitesi`nden Prof. Dr. Sinan Kıvrak  "Batarya Kontrol Sistemlerinde Karşılaşılacak Sorunlar",  Global Fire Equipment Elektrik Mühendisi, Yangın Uzmanı Murat Efir, Yangın Danışmanı ve Eğitmeni, NFPA Yangın Subayı Mehmet Balbaloğlu "Yangın Algılama Ve Söndürme, Uluslararası Standartlar,  Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı`nden Tarık Laçin, İsa Düger "Yangın Riski", EMO Ankara Şubesi Akıllı Ve Yeşil Şehir Yönetimi Komisyonu Başkanı A. Gökhan Toprak  "EMO‘nun Süreçteki Rolü ve Önemi", EMO Ankara Şubesi YK Yedek Üyesi Yeşim Sekizelma " İSG Gözlüğünden Elektrikli Araçlar", Howden ACP Sigorta Zeynep Gökalp  "Risklerin Sigortalanması" başlıklı sunumları yaptılar.

Oturum başkanına ve konuşmacılara teşekkür plaketleri ve EMO Ankara Şubesi Sevgi ve Barış Ormanı Fidan Dikim Sertifikaları takdim edildi.

"Şehirlerde Akılı Ulaşım" başlıklı 3. Oturumun Başkanlığını EMO Ankara Şubesi Akıllı Ve Yeşil Şehir Yönetimi Komisyonu Başkanı A. Gökhan Toprak yaptı. Oturumda, EGO Genel Müdürlüğü Ulaşım Teknolojileri Daire Başkanı Dr. Bülent Özkan,  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürlüğü Akıllı Ulaşım Sistemleri Dairesi`nden Özgür Talih birer sunum yaptılar.

Oturum sonunda konuşmacılara teşekkür plaketleri ve EMO Ankara Şubesi Sevgi ve Barış Ormanı Fidan Dikim Sertifikaları takdim edildi.

 

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR VE AKILLI ŞEHİRLER ÇALIŞTAYI DÜZENLEME KURULU

Hatice Bilge Algın • EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Yazmanı / Düzenleme Kurulu Başkanı

 

Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu • EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

 

Murat Subaşı •  EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi

 

Gökhan Toprak •  EMO Ankara Şubesi Akıllı ve Yeşil Şehir Yönetimi Komisyonu Başkanı

 

Salih Türedi • EMO Ankara Şubesi Elektrikli Araçlar Komisyonu Başkanı

 

Aykut Açıkgöz •  EMO Ankara Şubesi Akıllı ve Yeşil Şehir Yönetimi Komisyonu ve Elektrikli Araçlar Komisyonu Üyesi

 

 “SANAL ÇALIŞANLAR GELİYOR” RPA: ROBOTİK SÜREÇ OTOMASYONU BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

21.07.2023
 


Çok Okunanlar


WIN EURASIA 2024 FUARINA GEZİ DÜZENLİYORUZ

UYGULAMALARLA DOCKER CONTAİNER EĞİTİMİ DÜZENLENİYOR

ELEKTRONİK MESLEK DALI KOMİSYONU İÇİN ÜYE TOPLANTISI ÇAĞRISI

EMO ANKARA ŞUBESİ MÜDÜRÜ MUSTAFA ÖZTÜRK GÖREVİNDEN AYRILDI

ELEKTRİK SMM EĞİTİMİ BAŞLADI

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ EGO GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE ZİYARET

TÜRKİYE YÜZYILINDA MÜHENDİSLER: SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

EMO-GENÇ TANIŞMA TOPLANTISI DÜZENLENDİ

TEİAŞ İŞLETME VE BAKIM DAİRESİ BAŞKANLIĞINA ZİYARET

GAZİ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ZİYARETİ VE İŞ BİRLİĞİ KONULARI

Okunma Sayısı: 343


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.