MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

SOMA İÇİN, BİR DAHA BÖYLESİ FELAKETLER YAŞAMAMAK İÇİN… 
13 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan ve 301 madencinin hayatını kaybetmesine neden olan Soma Maden Faciası`nın dokuzuncu yılında TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından basın açıklaması yapıldı.
 

SOMA İÇİN, BİR DAHA BÖYLESİ FELAKETLER YAŞAMAMAK İÇİN…

Ülke tarihimizin en büyük madencilik felaketi olan Soma Faciasının üzerinden geçen dokuzun yılda kaybettiğimiz 301 madencimizi bir kez daha saygıyla anıyoruz.

Ülke tarihimizin en büyük felaketlerinin AKP iktidarı döneminde yaşanması ne kaderle ne de tesadüfle açıklanabilir. AKP`nin insan hayatı yerine sermaye çıkarını önceleyen yönetim anlayışı, yaşadığımız tüm felaketlerin asıl nedenidir.

Aradan geçen dokuz yıl sonunda ortaya çıkan gerçekler göstermiştir ki Soma Faciası AKP`nin işçi düşmanı çalışma düzeninin aynasıdır. Soma Faciası, basit bir ihmal değil, madencilik bilgi ve birikiminin yok sayılmasının, teknik bilgi ve alt yapı yetersizliğinin, iş güvenliği anlayışının görmezden gelinmesinin sonucudur.

Maden şirketlerinin kârlarını artırabilmek için dayattığı çalışma koşullarının ve siyasi iktidarın emekçilerin hayatlarına değer vermeyen politikalarının bedeli Soma`da 301 madenci hayatlarıyla ödemiştir.

Soma Faciası sadece AKP iktidarının işçi düşmanı çalışma düzeninin değil, parti güdümüne girerek çürümüş hukuk düzeninin de aynasıdır. Dava süreci boyunca yaşananlar ve mahkemenin verdiği karar sonucunda, faciada kaybettiğimiz 301 madencinin acısı üzerine, adaletsizlik ve haksızlık duygusunun derin üzüntüsü da eklenmiştir.

Kamu kurumlarının sorumluluğunu yok sayan, maden şirketin sahiplerinin suçunu hafifleten yargılama süreci sonunda sorumlulara adeta göstermelik cezalar verilmiş, iktidar tarafından çıkarılan infaz indirimiyle de sorumlular neredeyse hapis bile yatmadan serbest kalmıştır. Bugün Soma Faciasının sorumluları dışarıdayken, acılı ailelerin gönüllü avukatlığını üstlenen Can Atalay ve Selçuk Kozağaçlı`nın cezaevinde olması, hukukun içinde bulunduğu içler acısı durumun göstergesidir.

Üzerinden kaç yıl geçerse geçsin 301 madencinin ölümünü, AKP iktidarının ve kamu kurumlarının sorumluluğunu, madenci şirketin açgözlü sahiplerini ve faciaya sebep olan kişileri asla unutmayacağız.

İnsanca yaşayabileceğimiz bir ülke ve insani koşullarda çalışabileceğimiz iş koşulları için mücadele etmeye devam edeceğiz. Soma için, bir daha böylesi felaketler yaşamamak için tüm halkımızı oy kullanmaya, oylarına sahip çıkamaya davet ediyoruz!

EMİN KORAMAZ

TMMOB YÖNETİM KURULU BAŞKANITELE 1- ANA HABER

06.10.2023
 


Çok Okunanlar


14. ULUSLARARASI ELECO 2023 KONFERANSI

TMMOB 8. KADIN KURULTAYI

“ESKİŞEHİR DİJİTAL DÖNÜŞÜM VE BIM ZİRVESİ”

“HARMONİK ÖLÇÜMLERİ PRATİK TAVSİYELERİ” SEMİNERİ

TMMOB SANAYİ KONGRESİ 15-16 ARALIKTA DÜZENLENECEK

ORMANLARIMIZI YOK EDİYORUZ (KAMU SON HABER)

YANGINDAN DA BETERİ VAR (İSTANBUL)

Okunma Sayısı: 59


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.