MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

HİROŞİMA VE NAGAZAKİ`NİN 78. YILINDA TEHDİT DAHA DA BÜYÜDÜ: NÜKLEER SİLAHLAR YASAKLANSIN! (EVRENSEL.NET)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
ABD, Rusya, Çin, Fransa, Birleşik Krallık, Pakistan, Hindistan, İsrail ve Kuzey Kore`de yaklaşık 13 bin nükleer başlık bulunuyor.
 

 

ABD`nin 2. Dünya Savaşı`nda Hiroşima ve Nagazaki`ye attığı atom bombalarının üzerinden tam 78 yıl geçti. 200 bini aşkın insanın katledildiği saldırıların yıldönümünde açıklama yapan Nükleer Karşıtı Platform, artan nükleer silahlanmanın insanlığı doğasıyla birlikte yok etme tehlikesini büyüttüğü, nükleer silahların yasaklanması gerektiği uyarısında bulundu.

Nükleer Karşıtı Platform (NKP), Hiroşima ve Nagazaki`ye atom bombası atılmasının 78. yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, küresel güvenliğe yönelik insanlığı doğasıyla birlikte yok edecek tehlikenin tırmanışının hızlandığına dikkat çekti. Açıklamada, "Başını ABD-Batı-NATO`un çektiği kapitalist-emperyalist saldırganlık ve yayılmacılık, ekonomik, toplumsal, kültürel, bütün alanlarda engel tanımamakta, sürekli çatışma ve savaş riskleri doğurmaktadır. Hiroşima ve Nagazaki saldırısının ardından nükleer silahların üstünlük ve caydırma özelliğine tanık olan kapitalist ülkeler, nükleer silah üretimi ve nükleer santral faaliyetlerine ağırlık ve hız vermiştir. Yapılan araştırmalar, insanlığın geleceğini doğrudan ilgilendiren nükleer silahlara ilişkin tedirgin edici rakamları ortaya koymuştur" denildi.

Stockholm Barış Araştırmaları Enstitüsü‘nün (SIPRI) 2023 yılı raporuna göre ABD, Rusya, Çin, Fransa, Birleşik Krallık, Pakistan, Hindistan, İsrail ve Kuzey Kore`de yaklaşık 13 bin nükleer başlık bulunduğu kaydedilen açıklamada, bunlardan bir bölümünün karşılıklı anında otomatik ateşlenebilecek biçimde konuşlandırıldığına dikkat çekildi. Açıklamada, Avrupa`da İtalya, Türkiye, Belçika, Almanya ve Hollanda`nın topraklarında da ABD-NATO nükleer silahlarını barındırıldığı hatırlatıldı.

UKRAYNA`DA NÜKLEER TEHDİT

Batı yayılmacılığıyla kışkırtılan Rusya ve Ukrayna savaşıyla birlikte iki ülke arasında giderek tırmanan şiddetin her an nükleer bir savaşa dönmesi ihtimali ciddi bir tehdit olduğu belirtilen açıklamada, "Bu ülkelerdeki nükleer santrallerin hedef alınması büyük facialara neden olacaktır. Nükleer savaşın kazananı olmayacağı, böyle bir savaşın insanlığın sonu olacağı açıkken ‘gerekli görülmesi halinde nükleer silah kullanmaktan kaçınılmayacağı` yönünde yapılan açıklamalar, küresel güvenlik kaygılarını büsbütün arttırmıştır" denildi.

TÜRKİYE`DEKİ NÜKLEER SANTRAL VE SİLAH PROJELERİ DURDURULMALI

Türkiye`de de konuşlandırılan ABD-NATO nükleer silahlarının derhal ve tamamen çekilmesi, İncirlik Üssü`nün nükleer silahlardan arındırılması gerektiği vurgulanan açıklamada, Birleşmiş Milletlerde ezici bir çoğunlukla 2017 yılında kabul edilen Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması`nın daha fazla vakit kaybedilmeden imzalanması ve TBMM`de onaylanması çağrısında bulunuldu. Mersin`de deprem fay hattı yakınında inşa edilen ve meydana gelen aksaklıklarla daha şimdiden tehlike yaratan Akkuyu Nükleer Güç Santralı başta olmak üzere, Sinop ve Kırklareli`nde kurulması planlanan santral ile nükleer silah projelerinin durdurulması istendi.


 

 

Bağlantılar

www.evrensel.net/haber/496397/hirosima-ve-nagazakinin-78-yilinda-tehdit-daha-da-buyudu-nukleer-silahlar-yasaklansin
 


TELE 1- ANA HABER

06.10.2023
 


Çok Okunanlar


TMMOB 14. ENERJİ SEMPOZYUMU

TMMOB 14. ENERJİ SEMPOZYUMU BAŞLIYOR

14. ULUSLARARASI ELECO 2023 KONFERANSI

TMMOB 8. KADIN KURULTAYI

“HARMONİK ÖLÇÜMLERİ PRATİK TAVSİYELERİ” SEMİNERİ

TMMOB 14. ENERJİ SEMPOZYUMU BİLDİRİ ÖZETLERİ KİTABI ÇIKTI

“ESKİŞEHİR DİJİTAL DÖNÜŞÜM VE BIM ZİRVESİ”

KIBRIS ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI HEYETİNDEN ODAMIZA ZİYARET

TMMOB 8. KADIN KURULTAYI YAPILDI

TMMOB SANAYİ KONGRESİ 15-16 ARALIKTA DÜZENLENECEK

Okunma Sayısı: 8


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.