MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMO YÖNETİCİLERİ İLK DURUŞMADA BERAAT ETTİ


HABER


 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İstanbul Şubesi’nce yapılan bir basın açıklaması nedeniyle Yönetim Kurulu üyeleri hakkında “Türkiye Cumhuriyeti’ni alenen aşağılama” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşmasında, “suç unsuru bulunmadığı” gerekçesiyle beraat kararı verildi.
 

 

EMO İstanbul Şubesi`nin, Konya Meram`da 30 Temmuz 2021 tarihinde yaşanan katliama ilişkin "Irkçı Faşist Katliamı Şiddetle Lanetliyoruz" başlığıyla yaptığı basın açıklamasıyla ilgili olarak bir vatandaş tarafından CİMER`e şikâyette bulunulmuştu. Bunun üzerine EMO İstanbul Şube 42. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kocatepe, Başkan Yardımcısı Hayri Aydın, Yazman Dağıstan Bekiroğlu, Sayman Aykut Selvi, Yönetim Kurulu üyeleri Mustafa Abidin Çanakkale, Asuman Gülay Yıldırım ve Özgür Celbiş hakkında Türkiye Cumhuriyeti hükumetini alenen aşağılama suçunu işledikleri iddiasıyla dava açılmıştı.

EMO`nun da müdahil olduğu davanın ilk duruşması 19 Eylül 2023 tarihinde İstanbul 42. Asliye Ceza Mahkemesi`nde görüldü. Duruşmada, EMO ve sanık avukatları dava konusu yazının içeriğinde T.C. Hükümetine yönelik herhangi bir aşağılama olmadığını, konunun düşünce ve fikir özgürlüğü çerçevesinde ele alınması gerektiğini belirttiler.

Savunmaların tamamlanmasının ardından mahkeme, suç unsuru bulunmadığı gerekçesiyle tüm yöneticilerimizin beraatine karar verdi.

Duruşmaya, EMO 48. Dönem Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Mazmanoğlu, EMO Onur Kurulu Başkanı İsa Güngör ve Onur Kurulu Üyesi Mustafa Aydın, EMO İstanbul Şubesi eski ve yeni yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Davanın, 19 Eylül Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları gününde sonuçlanması da bugüne daha farklı bir anlam katmıştır. Düşünce ve ifade özgürlüğü demokrasilerin temelidir. Anayasa`nın 135. maddesinde tanımlanan kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olan Elektrik Mühendisleri Odası`nın görüşlerini serbestçe ifade edebilmesi de en temel demokratik haklardan birisidir. Söz konusu mahkeme kararıyla bu gerçeğin altı bir kez daha çizilmiştir.TELE 1- SABAH PUSULASI

28.03.2024
 


Çok Okunanlar


EMO 49. DÖNEM KURULLARI TÖRENLE GÖREVİ DEVRALDI

EMO 49. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI

YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİ SEMPOZYUMU

OKTAY FIRAT’I KAYBETTİK…

EMO 49. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI

AKDENİZ’DE YEŞİL ENERJİ SİSTEMLERİ VE ENTEGRE TEKNOLOJİLER KONULU PANEL DÜZENLENDİ

“TÜRKİYE YÜZYILI MAARİF MODELİ” LAİKLİK DÜŞMANI, BİLİMİ VE FENNİ DIŞLAYAN GERİCİ BİR EĞİTİM-ÖĞRETİM MODELİDİR! KABUL ETMİYORUZ !

10.YILINDA BİR KEZ DAHA SÖYLÜYORUZ... BİR DAHA BU ACILARI YAŞAMAYALIM!

HAVACILIKTA AVİYONİK SİSTEMLER KONUŞULDU (MİLLİ İRADE)

EMO MERKEZ YÖNETİM KURULU SAYMANI ENDER KELLECİ `ESKİŞEHİR HAVACILIKTA ÖNEMLİ BİR MERKEZ` (İSTİKBAL)

Okunma Sayısı: 244


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.