MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

RAYLI SİSTEMLER KONGRE VE SERGİSİ


HABER


 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) ve Makina Mühendisleri Odası (MMO) Eskişehir şubeleri tarafından düzenlenen “Raylı Sistemler Kongre ve Sergisi”, 2 Kasım 2023 tarihinde Eskişehir’de başladı. Ulusal ve uluslararası katılımcıların olduğu kongre, raylı sistem ve ulaşım alanında yeni gelişmeler ve uygulamaların paylaşılması ile bilgi birikiminin oluşturulmasını amaçlıyor. Etkinlik 4 Kasım’da sona erecek.
 

 

Odunpazarı Belediyesi Hasan Polatkan Kültür Merkezi`nde açılış töreniyle başlayan etkinlikte ilk konuşmayı MMO Eskişehir Şube Başkanı Nezihe Hanecioğlu yaptı. Hançerlioğlu, Eskişehir`de ilk defa TMMOB`ye bağlı üç Oda`nın Raylı Sistemler Kongre ve Sergisi`ni gerçekleştirdiğini belirterek, önümüzdeki dönem dönüşümlü olarak ev sahipliği yaparak kongrenin gelişmesi, Türkiye ve Eskişehir sanayisine katkıda bulunması için çalışmalar yürütüleceğini belirtti. Teknolojik altyapı kurmak isteyen ülkelerde, üniversite ve sanayi işbirliğinin önemini vurgulayan Hançerlioğlu, raylı sistem ve ulaşım alanında, ulusal düzeyde bilgi birikimin oluşturulmasının amaçlandığını belirtti.

Hanecioğlu`nun ardından EMO Eskişehir Şube Başkanı Ender Kelleci söz aldı.  Cumhuriyet‘in 100. yılında, dededen babadan demiryolcu bir kenttin içinde demiryolunu her anlamda hisseden bir kentte bunu sürdürülebilir yapmanın gurunu yaşadığını vurgulayan Kelleci, şöyle konuştu:

"Raylı sistemler cağımızda kilit bir rol oynuyor, Hem stratejik hem teknolojik olarak hızla ilerleyen sektörde gelişmeleri paylaşma fırsatı bulacağız. Eskişehir`in raylı sistemlerde başarılı bir şehir olarak ev sahibi olması, demiryolu sektörüne katkı sağlayacaktır. Katılımcılardan beklentimiz bilgi alışverişini arttırmak, geleceğe yönelik projeksiyonları birlikte çizmek olacaktır. Bu kongrenin başarılı geçmesini diliyorum"

İMO Eskişehir Şube Başkanı Orkun Kılıç da raylı sistemlerin tüm ülkelerin gelişiminde önemli bir rol oynadığını belirtti. Eskişehir‘in dünyaya örnek gösterilen bir raylı sisteme sahip olduğunu vurguladı. Kongre`de hedefin raylı sistemler konusunda üç mühendislik disiplinin bir araya gelerek daha iyiyi nasıl başarabileceğini tartışmak olduğunu kaydetti.

MMO Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener, Türkiye‘nin raylı sistemler tarihine bakıldığında, bu sistemlerin inşasında çok mesafe kat edemediğine dikkat çekti.  Türkiye‘nin 1950`lere kadar olan Demirağlar ile örülme hamlesinin 1950`lerden sonra sekteye uğradığına işaret eden Yener, 2000`li yıllardan itibaren ise ulaşımın tamamının ticarileştiğini vurgulayarak şu değerlendirmeleri paylaştı:  

"Kısaca, demiryolu yük ve yolcu taşımacılığı özel demiryolu işletmelerine açılmaktadır. TCDD şebekesi yenileme ve bakım-onarım hizmetlerinin kâr amaçlı özel kesim eliyle yürütülmesi esas olacaktır. Yanlışlık bütçelerde de devam ettirilmekte; karayolu taşımacılığına, bu alandaki müteahhitlere öncelik ve ayrıcalık veren bir politika izlenmektedir."

"Raylı sistemler sağlıklı, güvenli, konforlu"

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de ESTRAM`ın serüvenini katılımcılarla paylaştı. 1999 yılında göreve geldiklerinde şehrin en önemli sorunlarından birisinin toplu ulaşım sistemi olduğu belirten Büyükerşen, "ESTRAM bugün toplam 55 kilometrelik hatta 20`den fazla mahalleye hizmet verirken, 47 adet aracı bulunmaktadır. Söylemek istediğim şey şudur; şehir içi hafif raylı sistemler dünyanın gelişmiş ülkelerinde ve şehirlerinde yoğun şekilde kullanılmaktadır. Sağlıklıdır, güvenlidir, konforludur. İlk hatların döşenmesi sırasında, başka nedenlerle de olsa, halk üzerinde olumsuz bir hava estirilmek istense de sistemin hizmete girmesinden sonra değeri kısa sürede anlaşılmıştır" dedi.

Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş ise, sanayide insan kaynağı potansiyeli ve altyapıyla Eskişehir‘in bu bölgede geleceğin önemli kentlerinden biri olduğunu söyledi.

Kongre`de açılış konuşmalarının ardından kurdele kesilerek Raylı Sistemler Sergisi`nin açılışı gerçekleştirildi.

Kongre`ye EMO Genel Merkezi adına Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Tuna katıldı.

3 gün sürecek Raylı Sistemler Kongre ve Sergisi ile demiryolu araçları, demiryolu hat planlaması, yapımı, işletmesi, bakımı ve onarımı, güvenlik, erişilebilirlik, elektrifikasyon, sinyalizasyon ve enerji yönetimi, standartlara göre ölçüm, test ve sertifikasyon; yeşil mutabakat ve dördüncü demiryolu paketi doğrultusunda yerlileştirme oranının yükseltilmesi hedefiyle ele alınacak. Etkinlik ile anahat ve kent içi raylı ulaşım sistemleri konusunda akademisyenlerin, uygulayıcıların geliştirdikleri yeni bilgi ve uygulamaları paylaşabilecekleri bir platform meydana getirmek ve Türkiye`de raylı sistem ve ulaşım alanında ulusal düzeyde bilgi birikiminin oluşturulması amaçlanıyor.

 


 FLASH TV- ANA HABER

17.07.2024
 


Çok Okunanlar


DAĞITIM BEDELİ FATURAYI ÇÖKERTTİ

DİYARBAKIR-MARDİN YANGINI: GÖZ GÖRE GÖRE FACİA MI?

NÜKLEER RİSKİ SONLANDIRALIM

EMO, DİYARBAKIR VE MARDİN’DE ÇIKAN YANGIN İLE İLGİLİ İNCELEME YAPTI

NOW TV- ANA HABER

SZC TV- ÖNCESİ SONRASI

ULUSAL KANAL- HABERLER

HALK TV- HER AÇIDAN

15 CANIN SORUMLUSU AKP POLİTİKALARI: ELEKTRİK PARSELLENDİ (BİRGÜN)

NOW TV- ANA HABER

Okunma Sayısı: 150


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.