MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ORMANLARIMIZI YOK EDİYORUZ (KAMU SON HABER)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Sarıyer Belediyesi ve Türkiye Ormancılar Derneği ormanların yanmasının yanı sıra ormancılık dışı kullanıma açılmasına dikkat çeken bir panel düzenledi
 

 

İstanbul Sarıyer Belediyesi ve Türkiye Ormancılar Demeği Yaşar Kemal Kültür Merkezi‘nde bir araya gelerek Cumhuriyet‘in 100. yılı dolayısı ile Türkiye‘deki ormanların tahribatına ilişkin bir panel düzenledi. Orman yangınları kamuoyunda ses getirirken orman alanlarının ormancılık dışı amaçlarla kullanıma açılmasının dikkatlerden kaçtığına değinilen panelde; ormanlık alanların maden ocakları, enerji nakil hatları, turizm tesisleri gibi kullanımlarına vurgu yapıldı.

ORMAN YANGINLARI

Sarıyer Belediyesi ve Türkiye Ormancılar Demeği ormanların yanmasının yanı sıra ormancılık dışı kullanıma açılmasına dikkat çeken bir panel düzenledi. Yaşar Kemal Kültür Merkezi‘nde gerçekleşen panelde son yıllarda artan orman kayıpları üzerinde duruldu. Türkiye Ormancılar Demeği Şube Başkanı Sezai Kaya yaptığı konuşmada, "Türkiye Ormancılar Derneği ve Sarıyer Belediyesi önemli bir sorumluluğu yerine getiriyor, bugün buradan çıkan sonuçlar doğrultusunda bir taslak hazırlanacak" bilgisini verdi.

İşletmeler bizim ormanlarımızı yok ediyor" diyen Prof. Dr. Doğan Kantarcı ise panelde yaptığı konuşmada:
"Evet. Kamu hizmetinden bahsediliyor ama şirket yararına değil. Kamu yararına. Kamu biziz, şirket değiliz. Peki, şirketler ne yapıyor? Parayı kasasına koyuyor" ifadelerini kullandı.

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası üyelerinden Teoman Alptürk ise konuşmasında enerji vurgusu yaparak bunun bir üçgen olarak düşünülmesi gerektiğine; sürdürülebilirlik, güven ve ekonomi başlıklarının öneminin atlanmaması gerektiğine değindi.

Ormancılık dışı amaçlarla yapılan tahsislerin sayısı ekonomik kalkınmaya hizmet edeceği yanılgısıyla her geçen yıl daha da arttırılıyor" diyen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç şunlara dikkat çekti:

"11 yılda fiilen orman ekosistemi olma özelliğini kaybetmiş çok fazla yer var. Yani biz devlet olarak yok ediyoruz, bunun başka bir izahı yok. Sevgili dostlar sizler işin uzmanlarısınız. Ormanlarımızın ormancılık dışı kullanıma açılması konusunda bilimsel açıklamalarınızı, rakamlarla söyleyeceksiniz Biraz önce söylediğim gibi. Biz de ormanlık alanları en fazla olan nadir ilçelerden biriyiz. Yangınlar kadar tehlikeli bu ormancılık dışı kullanım alanlarının bugün de yarın da gelecek kuşaklar açısından da çok vahim olduğunun farkındayız. Biz bu kayıpların önüne geçmek için yerel yönetimler olarak elimizden geleni yapmalıyız." Maalesef duyarlı belediye sayılan oldukça az. Bu yüzden konuşmalarıma Sarıyer Belediyesi‘ne ve Başkan Şükrü Genç‘e teşekkür ederek başlamak istiyorum" diyen Prof. Dr. Erdoğan Atamış şu başlıkların altını çizdi:

"Maalesef birçok konuda kuşatma altında ormanlarımız, özellikle yasalarda yapılan değişiklikler artık hepimizi çileden çıkarmış vaziyette. Özellikle son yirmi yılda 36 kez yasalarda değişiklik yapıldı. Siyasi iktidarlar da zaman zaman kendi ekonomik yetersizliklerini, orman alanlarından karşılamaya çalıştılar. Maalesef bu çelişkiyi yaşıyoruz. Hiçbir siyasi iktidara bırakılacak kadar değersiz, gözden çıkarılacak bir varlık değil ormanlarımız. Son yıllarda orman kaybında rakamlar artıyor. Çünkü keşif yapmış hükümet. Nasıl bir keşif? Kalkınacağız. Kalkınmak için ormanları yerle bir edeceğiz. Tıpkı Brezilya‘da bir önceki Cumhurbaşkanının fikri gibi veya Endonezya‘daki yöneticiler gibi veya Kolombiya‘daki yöneticiler gibi. Ormanları yok ederek kalkınma fikri gelmiş. Olabilir mi? Kalkınabilirler mi? Tabi ki hayır." TEMA Vakfı katılımcılarından Eylem Tuncaelli yaptığı konuşmada madenciliğe değinerek şu başlıkların altını çizdi: "Sadece ülkemizde son iki yılda bilinen dört kaza oldu. Biri de Şebinkarahisar‘da gündeme geldi. Bunun üzerine vakıf olarak eğildik ve ilgilenmeye başladık. Zaten hepiniz biliyorsunuz Brezilya‘da bir demir madeninde kaza olmuştu. Oradaki insanların birçoğunun cesedine bile denk gelinemedi. O cesetler kayıp olarak tarihe geçti. Çok ciddi bir tehdit bu. İlk elli yıl içerisinde bu atık barajlarının yansından fazlası çok ciddi kazalara neden olacak."


 FLASH TV- ANA HABER

17.07.2024
 


Çok Okunanlar


DAĞITIM BEDELİ FATURAYI ÇÖKERTTİ

NÜKLEER RİSKİ SONLANDIRALIM

SZC TV- ÖNCESİ SONRASI

ULUSAL KANAL- HABERLER

15 CANIN SORUMLUSU AKP POLİTİKALARI: ELEKTRİK PARSELLENDİ (BİRGÜN)

ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ YAYIN KURULU TOPLANTISI

FLASH TV- ANA HABER

ELEKTRİKTE CEP YAKAN DAĞITIM BEDELİ: FATURALARDA BÜYÜK PAY PATRONLARIN (HABER.SOL.ORG.TR)

EMO TESPİT ETTİ: FAHİŞ ELEKTRİK ZAMMININ NEDENİ DAĞITIM ŞİRKETLERİ (DİKEN.COM.TR)

VERGİ VERMİYOR, BORÇ ÖDEMİYOR: ELEKTRİK ŞİRKETLERİ HALKI ÇARPIYOR (GAZETEDUVAR.COM.TR)

Okunma Sayısı: 56


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.