MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2023.4

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN


BASIN AÇIKLAMASI


 
8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle EMO Ankara Şubesi 26. Dönem Yönetim Kurulu adına bir açıklama yayınlayan Şubemiz Yazman Üyesi Hatice Bilge Algın, 6 Şubat’ta yaşanan büyük yıkımdan dayanışma ile daha güçlü çıkılacağını belirterek “Kadınlar için acının, yıkımın, mahrumiyetin gölgesinde geçen son 8 Mart olması dileklerimizle, Dünya Kadınlar Günü`nü kutluyor, yaşamı güzelleştiren kadınları saygıyla selamlıyoruz.” dedi.
 

 

 

 

Bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü‘nü 6 Şubat 2023 tarihinde yaşadığımız 11 ilimizi etkileyen deprem felaketinin ve resmi açıklamalara göre 45.000`in üzerinde can kaybının, on binlerce yaralımızın, yerle bir olan kentlerimizin acısıyla karşılıyoruz. Kadınların toplumsal yaşamda ve istihdamda yaşadıkları ayrımcılık, maruz kaldıkları şiddet, temel haklara erişimde yoksunluk ve eşitsizlik gibi bir çok olumsuzluk deprem sonrası koşullarda katlanarak artıyor. Cinsiyete dayalı eşitsiz toplumsal iş bölümü deprem bölgesinde, yıkılmış kentlerin gölgesinde çadır kentlerde ve konteynırlarda yaşam mücadelesi veren ailelerde kadınların omzuna binen yükü katlıyor. Depremi yaşayanların çok daha uzun süre unutamayacağı derin acıları ve halen bölgedeki yurttaşlarımızın günlük hayatlarını idame ettirme noktasında ciddi sıkıntıları var. Sağlıklı yaşam ortamı, su, gıda ve hijyen maddelerine ulaşımdaki sıkıntı en çok kadınları ve çocukları olumsuz etkiliyor. 

Şu gerçeği unutmamamız gerekiyor ki yüzde 50`si deprem bölgesi olan bir ülkede yaşıyoruz. Ama biliyoruz ve inanıyoruz ki dayanışmamız depremden daha güçlü. Bunun için;

- Deprem ve diğer doğal afetler ile mücadelede, krizleri değil, riskleri yönetmeyi tercih eden bir ülke olmamız gerekiyor. Bunun için de büyük bir toplumsal değişim ve dönüşüm geçirmemiz gerekiyor. 

- Biz mühendislerin bu süreçte; bilim, etik, ahlak ve vicdan temelli uygulamalarımızı ve denetimlerimizi sürdürerek; eksikliklerin, ihmallerin, suistimallerin de sonuna kadar sıkı sıkıya takipçisi olmamız gerekiyor. 

- Ülkemizdeki afet kültürünü kanuni düzenlemeler, eğitim müfredatları, canlı tatbikatlar, kitlesel iletişim ve sosyolojiye yönelik aksiyonlar ile değiştirerek, reaktif değil proaktif bir kültür geliştirmemiz gerekiyor. 

- Sadece kanun değişikliği veya afet acil durum plânları yapmakla kalmayıp; toplumsal kültürü de değiştirmemiz gerekiyor.

Bu tespitlerin ve çözüm önerilerinin ışığında deprem felaketinin gündemde kalması için, meslek ailesi olarak yetkin olduğumuz alanlarda desteklerimizi sürdürerek, tüm gücümüzle aksaklıkların giderilmesi için üzerimize düşenleri yapacağız.

Kadınlar için acının, yıkımın, mahrumiyetin gölgesinde geçen son 8 Mart olması dileklerimizle, Dünya Kadınlar Günü‘nü kutluyor, yaşamı güzelleştiren kadınları saygıyla selamlıyoruz.

 ELEKTRİKLİ ARAÇLAR VE YANGIN GÜVENLİĞİ BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

01.07.2024
 


Çok Okunanlar


ELEKTRİKLİ ARAÇLAR VE YANGIN GÜVENLİĞİ BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

İZMİR`DE İKİ VATANDAŞIMIZIN ELEKTRİK AKIMINA KAPILMASI SONUCU MEYDANA GELEN ACI OLAYIN DERİN ÜZÜNTÜSÜNÜ YAŞIYORUZ

Okunma Sayısı: 175


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.