MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2024.1

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

GELECEĞİMİZ İÇİN MÜHENDİSLERE VE MÜHENDİSLİĞE ÖNEM VERELİM, MÜHENDİSLERİN SESİNİ DUYALIM


BASIN AÇIKLAMASI


 
EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu, 30 Mart 2023 tarihinde ücretli çalışan mühendisler ile ilgili olarak “Geleceğimiz İçin Mühendislere ve Mühendisliğe Önem Verelim, Mühendislerin Sesini Duyalım” başlıklı basın duyurusu yayınladı. “Maslow’un İhtiyaçlar Teorisi’nde de belirttiği gibi ekonomik şartlardan dolayı “mutsuz ve temel ihtiyaçlarını karşılayamayan” bir mühendisin, ülkesine ve kurumuna faydalı olamayacağı, üretemeyeceği ve kendini geliştiremeyeceği aşikârdır.” denilen açıklamanın tam metni haberimizin devamındadır.
 

Geleceğimiz İçin Mühendislere ve Mühendisliğe Önem Verelim,

Mühendislerin Sesini Duyalım

Mühendisliğin, "problem çözme sanatı" olduğunu herkes bilir. Bir eğitimci, üniversite öğretim üyesi ve bir meslek odası Şube Başkanı olarak bir kez daha belirtmem gerekir ki mühendislik; geleceğimizi planlamak, hayatımızı daha sağlıklı, güvenli ve mutlu şekilde sürdürmek hatta uzaktan teknolojilerle bunu yapmak, sürdürülebilir yapılar oluşturmak, doğayı ve çevreyi korumak, yeni teknolojiler geliştirmek, kalite ve verimliliği arttırmak, riskleri minimize etmek, maliyetleri düşürmek, iş ve işlemlerimizi daha kolay yapmak ve yönetmek, hızlı ve ucuz haberleşmek, daha az kaynak kullanmak, suç ve suçlu ile mücadele etmek, pek çok işi ve işlemi zamandan ve yerden bağımsız yapmak, şeffaflaşmak, diğer mesleklerin gelişimine katkı sağlamak, yeni ürünler ve çözümler geliştirmek, yeni meslek alanları ve istihdam oluşturmak, geleceği öngörmek ve önceden önlem almak, problemleri akıl ve mantık ile çözmek, vb. ve en önemlisi ise toplumlara daha iyi hizmet vermek için vardır.

İstatistiklerle mühendisliğe baktığımızda; dünya ekonomisine en çok katkı sağlayanlar, en çok inovasyon yapanlar, ülke sınırlarını evrensel sınırlara çekenler, insanlara ve toplumlara en çok katkı sağlayanlar, teknoloji geliştirenler, geliştirdiklerini de toplumların hizmetine sunanlar, mühendisler ve mühendislik çalışmalarıdır. Ülkemizde de büyük heyecan uyandıran ve takdir toplayan, bizleri gururlandıran savunma sanayii projelerinin arkasında da mühendisler ve mühendislik vardır.

Mühendisliğin hayatımızı daha kolay ve yaşanılabilir hale getirdiğini, küresel salgın döneminde hepimiz yaşayıp deneyimledik. 6 Şubat`ta karşılaştığımız Cumhuriyet dönemimizin en büyük deprem felaketinde; akıl, bilim ve mühendislik çözümlerinden uzaklaşınca neler olduğunu hep beraber yaşayarak bir kez daha acı bir şekilde gördük. Fayların belirlenmesinden izlenmesine; zemin analizinden beton kalitesine; yönetmeliklerden standartlara; güvenli yapıların, tesislerin ve sistemlerin planlanmasından kurulmasına; yapıların planlanıp, inşâ edilmesinden denetlenmesine; enerjiden haberleşmeye; yetkilendirmeden etik değerlere kadar mühendislik mesleğinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırladık, öğrendik veya kavradık.

Genel olarak mühendislerimizin durumuna baktığımızda; iyi mühendislerin yurtiçi ve yurtdışı projelerde çalıştığı, önemli projelerde görev yaptıkları, ülkemizin gelişimine ve ilerlemesine katkı sağladıkları, teknoparklar ve teknokentlerde teknoloji geliştirdikleri, büyük ve küçük pek çok kamu projelerinin hayata geçirilmesine katkı sağladıkları bilinmektedir. Ülkemizin gelişmesine ve ilerlemesine katkı sağlayan, tüm projelerin altına imza atan, sorumluluk alan, devletimizin gelişimine katkı sağlayan kamu mühendislerimiz olduğu kadar, işsiz olan, iş arayan, ekonomik şartlardan dolayı iş değiştirmek zorunda kalan, farklı alanlarda çalışan mühendislerimizin de var olduğunu da belirtmek zorundayız.

Sonuç olarak mühendisler; sürekli değişim ve gelişim içerisinde kendilerini yenilemek, mesleğin sürekli takip gerektirdiğinin farkında olarak, yenilikleri yakinen takip edip bunu hayatına, çevresine, mesleğine, yaptığı işlere, ülkesine ve insanlığa aktarmak zorundadırlar. Bunun için mühendislerimiz ekonomik kaygı içerisinde olmamalıdır. Maslow`un İhtiyaçlar Teorisi`nde de belirttiği gibi ekonomik şartlardan dolayı "mutsuz ve temel ihtiyaçlarını karşılayamayan" bir mühendisin, ülkesine ve kurumuna faydalı olamayacağı, üretemeyeceği ve kendini geliştiremeyeceği aşikârdır. Meslek Odalarının, Sivil Toplum Kuruluşlarının, Mühendis Platformlarının özellikle de mühendislerimizin sesine kulak verilmeli, "mühendislerimizin maaşları acil olarak iyileştirilmelidir!".

 

Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu

Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

 

  ELEKTRİKLİ ARAÇLAR VE YANGIN GÜVENLİĞİ BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

01.07.2024
 


Çok Okunanlar


ELEKTRİKLİ ARAÇLAR VE YANGIN GÜVENLİĞİ BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

İZMİR`DE İKİ VATANDAŞIMIZIN ELEKTRİK AKIMINA KAPILMASI SONUCU MEYDANA GELEN ACI OLAYIN DERİN ÜZÜNTÜSÜNÜ YAŞIYORUZ

Okunma Sayısı: 66


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.