MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

KAPİTÜLASYON (CUMHURİYET)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
AKP, LOZAN ANTLAŞMASI`YLA SON VERİLEN ÖZEL İMTİYAZLARI HORTLATTI
 

 

KRİTİK MADDELER

Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Merkez Bankası`nın döviz rezervlerini tüketen iktidarın, dolar bulmak için yaptığı Körfez seferinden yeni nesil kapitülasyonlar çıktı. Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan ile imzalanan enerji anlaşmaları TBMM`ye sunulurken bazı maddeler kritik önemde.

MADENLER SUUDİLERE

ELEKTRİK Mühendisleri Odası (EMO), anlaşmaların "ihalesiz imtiyaz verme" işlemi olduğunu açıkladı. Anlaşmanın TBMM`den geçmediği halde hükümlerine ilişkin yasa teklifi geldiğine dikkat çekilirken teknolojide kullanılan nadir elementlere ilişkin madenlerin Suudi Arabistan`a bırakılacağı vurgulandı.

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI, BAE İLE İMZALANAN ÖZEL ANLAŞMALARI YORUMLADI: YENİ NESİL KAPİTÜLASYON

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Temmuz 2023`te Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile imzalanan anlaşmalara tepki gösterdi.

Yakın zamanda TBMM Başkanlığı`na sunulan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Birleşik Arap Emirlikleri Hükümeti Arasında Enerji ve Doğal Kaynaklar Alanında Stratejik Ortaklık Çerçeve Anlaşması" ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar`ın açıkladığı kritik önemdeki madenlere ilişkin Suudi Arabistan ile de imzalanan anlaşmaları değerlendiren EMO, "BAE ile imzalanan anlaşma ihalesiz imtiyaz verme işlemidir. Bu anlaşma açıkça ülkemizin egemenlik haklarını ihlal edici niteliktedir" dedi.

SUUDI ARABİSTAN`A DİKKAT

Anlaşma kapsamında 18 ay boyunca projelere yerli veya uluslararası şirketlerin teklif veremeyeceğinin belirtildiği açıklamada şu vurgu yapıldı:

"Bakan Bayraktar`ın açıkladığı anlaşmayla batarya teknolojisinde kullanılan nadir toprak elementlerine ilişkin madenlerimizin ise Suudi Arabistan`a bırakılacağı anlaşılmaktadır. Stratejik madenlerimizin işletilmesinin bir başka ülkeye bırakılması, ülke geleceğine bugünden ipotek koymak demektir."

Açıklamada BAE`yle imzalanan anlaşmanın Meclis`ten geçmemesine karşın hükümlerine ilişkin yasa tekliflerinin geldiği belirtildi. "Bu anlaşmaların TBMM`de kabul edilmesi ve hayata geçirmesiyle zaten tekelleşme eğilimi gösteren enerji alanı büyük ölçüde BAE, Suudi Arabistan ve Rusya`nın kontrolüne geçecektir" denen açıklamada şöyle devam edildi:

"Bu yapılan stretejik işbirliği değil yeni nesil kapitülasyondur. Tüm enerji altyapımız halkın ortak malıdır ve kamu yararına işletilmelidir. Enerjimiz yabancı tekellere teslim edilemez. Cumhuriyetin 100. yılında TBMM`yi ve tüm milletvekillerini TBMM Genel Kurulu`na getirilecek olan bu metinleri ve onlara altyapı hazırlamak üzere Meclis gündemine gelen teklifleri reddetmeye çağırıyoruz."

 


 TELE 1- ANA HABER

05.02.2024
 


Çok Okunanlar


İSTANBUL ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

DENİZLİ ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

KOCAELİ ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

SAMSUN ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

SEÇİME ÇAĞRI EMO KALEDİR DÜŞMESİN (BİRGÜN)

EMO MUHASEBE ÇALIŞANLARI EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

TMMOB: KAÇAK YAPILARI İMAR AFLARIYLA YASALAŞTIRAN SİYASİLER YARGILANMALI

STRATEJİK HATA (ANTALYA KÖRFEZ)

Okunma Sayısı: 36


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.